Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Росіяни знімуть у космосі фільм

Автор:

|

Листопад 23, 2021

|

Рубрика:

Росіяни знімуть у космосі фільм
Кадр із фільму

З Російської Федерації (РФ) відправили на Міжнародну космічну станцію (МКС) знімальну групу у спробі розбудити ентузіазм щодо своєї космічної програми, яка все слабшає. З космодрому Байконура стартував корабель Союз для зйомок першого космічного художнього фільму. Він має сприяти «популяризації космічної діяльності Росії та героїзації професії космонавта». Дмитро Рогозін, директор Роскосмосу, приписує фільму, співпродюсером якого він є, потужну пропаґандистську мету.
Робоча назва стрічки — «Виклик». Перед кардіохірургом Євгенією постає завдання прооперувати серце космонавта на космічній станції. Той мав серцевий напад у космосі і не пережив би політ на Землю. Щоправда, колишні космонавти відразу розкритикували цей сценарій за нереалістичність. «З точки зору хірургії, на станції можна щонайбільше зашити судину, пришити шкірний клапоть. Ніяких порожнинних операцій, ніяких серйозних судинних операцій, ніякої нейрохірургії», — заявив колишній космонавт Олег Котов.
Для авторів «Виклику» було особливо важливо випередити американський космічний кінопроєкт Тома Круза — чергової серії франшизи «Місія нездійсненна» — який мав початися на МКС цієї осені, але зйомки відклали. У РФ тут же почали розповідати про російсько-американське змагання за першість у космосі. «За це доводиться платити ціну, яку навряд чи можна висловити в числах. Щоб надати акторці та режисеру місця на облавку корабля «Союз-МС 19», довелося відкласти державну космічну програму, в рамках якої професійні космонавти літають на МКС і назад. Росіянин і американець, які мали повернутися з попередньою капсулою «Союз-МС 18» 17 жовтня, залишаються на МКС на пів року довше», — пише німецького видання Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Та пріоритет кінопроєкту над науковими цілями космонавтики розкритикували навіть у Роскосмосі: Сергія Крикальова, керівник програми пілотованих космічних польотів і єдиний колишній космонавт у керівництві відомства, усунули з посади після критики «Виклику». Але після того, як Крикальова підтримали колеги-космонавти, Рогозін поновив його на посаді. Політичний функціонер, який не має досвіду роботи в космосі, вочевидь, не захотів втрачати ще більше підтримки серед шанованих російських космонавтів.
По той бік фільму російська космонавтика відстає від космонавтики своїх великих суперників зі США. З кінця 2020 року американські астронавти вже не залежать від капсул «Союз», а можуть використовувати для польотів на МКС приватні американські ракети. Компанія Space X також витіснила Роскосмос на комерційному ринку запусків супутників. Рогозін регулярно намагається відвернути від цього увагу, жартуючи над Маском, і прагне зблизитися з Китаєм у планах зі створення станції на Місяці. Але Роскосмос у Пекіні вважають молодшим партнером. Тож він навряд чи просувається у власних розробках. Російська космічна аґенція не приваблює талановиту молодь: хоча Рогозін заробляє більше, ніж глава NASA, фахівці й учені заробляють у Роскосмосі мало. Відомство раз по раз миготить у неґативних заголовках, як, наприклад, у липні ц. р., коли МКС небезпечно нахилилася після стикування з російським дослідницьким модулем «Наука», в якому сталося мимовільне ввімкнення двигунів. Будівництво цього модуля почалося 1995-го і мало завершитися 2007 року, проте не раз виникали затримки.
За даними Роскосмосу, російський сегмент МКС із 2024-го можна буде використовувати лише з «додатковими ризиками» через те, що він застарів. Росія хоче піти з МКС і збудувати власну космічну станцію, в якій Рогозін обіцяє зробити модуль для туристів, щоб надолужити згаяне в боротьбі за заможних космічних мандрівників. Однак із нового далекосхідного космодрому «Східний», як і раніше, можна запускати тільки старі космічні кораблі «Союз». Інші стартові майданчики недобудовані, а на те, що багато мільярдів рублів, виділених на будівництво, витекли в корупційні канали, вказував уже навіть Путін, але ніяких заходів не вживали. Згідно з розслідуванням борців із корупцією, Рогозін і його сім’я скупили безліч об’єктів нерухомості в Москві та Підмосков’ї, і це майно неможливо пояснити задекларованими доходами. Однак такі викриття не завдають шкоди главі Роскосмосу.
Водночас Роскосмос і NASA готують угоду про перехресні космічні польоти на МКС. Російський космонавт може полетіти на американському кораблі восени 2022 року. Про це заявив Джоель Монтальбано, керівник програми NASA на МКС. «Я був у Москві, спілкувався з колегами з Роскосмосу. Намагався просунути цю угоду. Ми внесли невеликі зміни, готуємо угоду до того, щоб Роскосмос подав її на розгляд своєму міністерству. Наша мета — восени 2022 року мати (російського. — Ред.) космонавта в рамках місії Crew Dragon-5 і, за угодою, на безоплатній основі, в той самий часовий проміжок мати американця на «Союзі», — поділився він.
Раніше п. Крикальов повідомив, що державна корпорація виступає за відновлення перехресних польотів на МКС на російських та американських кораблях. За його словами, для цього «потрібне певне підтвердження урядів як у нас, так і Конґресу на американському боці». «Бюрократична робота триває, щодо техніки ми вважаємо, що це правильна схема», — додав він.
Із 2011 року транспортування екіпажів на МКС здійснювали тільки російські кораблі, до цього діяла перехресна система, за якою американські астронавти отримували місця на російських кораблях, а російські космонавти — на американських.
Як повідомляв «Міст», Маск і Круз знімуть перший в історії бойовик у космосі.

Олена Буркало, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply