Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Астрономи знайшли життя на Венері

Автор:

|

Жовтень 15, 2020

|

Рубрика:

Астрономи знайшли життя на Венері
Так виглядають молекули фосфіну в атмосфері Венери очима художника

Міжнародна група астрономів оголосила про відкриття в хмарах Венери рідкісної молекули: фосфіну (сполуки водню та фосфору). На Землі цей газ утворюється лише або під час виробничих процесів, або в результаті життєдіяльності мікробів, що живуть в середовищах, позбавлених кисню.
Впродовж багатьох десятиліть астрономи припускали, що хмари у горішніх шарах атмосфери Венери можуть містити мікроорганізми. Вони далекі від спопеляючої спеки венеріанської поверхні, проте повинні бути стійкими до дуже високої кислотності. Реєстрація фосфіну може вказувати на присутність позаземного життя.
«Коли ми отримали в спектрі Венери перші свідчення присутності фосфіну, то відчули справжній шок», — розповідає Джейн Ґрівз із Університету Кардіффа у Великій Британії. Вона з колегами вперше знайшла сліди фосфіну в спектрах, отриманих телескопом Джеймса Клерка Максвелла в Східно-азійській обсерваторії на Гавайських островах. Щоб підтвердити це відкриття, знадобилося задіяти 45 антен Великої атакамської міліметрової та субміліметрової антенної решітки (ALMA) в Чилі, чутливішого телескопа, який Європейська південна обсерваторія (ESO) експлуатує на партнерських засадах. Астрономічні інструменти спостерігали Венеру на довжині хвилі близько 1 мм, що значно перевищує довжину хвиль світла, доступну людському оку. На таких хвилях можуть ефективно реєструвати випромінювання тільки телескопи, встановлені на великій висоті.
Міжнародна група оцінює концентрацію фосфіну в хмарах Венери як дуже малу — всього близько 20 молекул на 1 млрд. Аналізуючи свої спостереження, вчені провели розрахунки, щоб зрозуміти, чи могла така кількість молекул утворитися в результаті природних небіологічних процесів на планеті. У числі альтернативних джерел цієї речовини розглядався вплив сонячного світла, викид в атмосферу мінералів із поверхні Венери, вулканічні виверження і блискавки, однак жодна з цих гіпотез не дозволяла навіть наблизитися до отриманих даних.
За оцінкою дослідників, щоб створити концентрацію фосфіну на Венері, земні організми мали б використовувати приблизно 10 % своєї максимальної здатності продукувати. Як відомо, земні бактерії витягують фосфати з мінералів або біологічного матеріалу, додають до нього водень і так виділяють фосфін. Будь-які організми на Венері будуть, ймовірно, дуже відрізнятися від земних, але і вони могли б бути джерелом фосфіну в венеріанській атмосфері.
Відкриття фосфіну в хмарах Венери було абсолютно несподіваним, але дослідники впевнені в своїх результатах. «Умови супутніх спостережень Венери на ALMA виявилися сприятливими — Венера перебувала на небі під вдалим кутом. Обробка даних, однак, зажадала хитрощів — ALMA зазвичай не займається пошуками вкрай слабких ефектів в дуже яскравих об’єктах, таких, як Венера», — поділилася Аніта Ричардс із британського реґіонального центру ALMA і Манчестерського університету. «Ми переконалися, що в обох обсерваторіях спостерігали те саме — слабке поглинання на довжині хвилі газоподібного фосфіну, в тих ділянках атмосфери, де його молекули підсвічують гарячіші хмари, що лежать там унизу», — додає д-р Грівз, керівниця дослідження.
Клара Соуза Сільва з Массачусетського технологічного інституту в США, займається дослідженнями фосфіну як газоподібного «біомаркера» присутності безкисневих форм життя на планетах навколо інших зірок. «Знайти фосфін на Венері було несподіваним подарунком. Це відкриття задає безліч запитань, головне з яких — як у цих умовах взагалі можуть виживати будь-які організми? На землі деякі мікроби витримують концентрацію кислоти в навколишньому середовищі до 5 %, але ж венеріанські хмари складаються з кислоти майже цілком», — зазначає вона.
Вчені вважають своє відкриття значним, позаяк змогли виключити багато альтернативних версій походження фосфіну. Однак вони визнають, що підтвердження присутності «життя» на Венері зажадає набагато більше часу і зусиль. Хоч у верхній атмосфері Венери температура в хмарах цілком комфортна, усього якихось 30 градусів за Цельсієм, вони складаються з неймовірно концентрованої (близько 90 %) сірчаної кислоти. Для будь-яких відомих мікробів вижити в такому середовищі було б напрочуд важким завданням.
Леонардо Тесті, астроном ESO і керівник операцій ALMA від країн Європи, заявляє: «Наші сучасні уявлення про хімію фосфіну в атмосферах кам’янистих планет виключають можливість його небіологічного утворення на Венері. Підтвердження існування життя в атмосфері Венери було б гігантським проривом в астробіології. Тому необхідно продовжувати теоретичні та спостережні дослідження, щоб виключити можливість утворення фосфіну на кам’янистих планетах хімічним шляхом, відмінним від того, яким це відбувається на Землі».
Як повідомляв «Міст», знайшли планету, дуже схожу на Землю.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply