Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 30, 2021

Про престиж українського громадянства

Автор:

|

Грудень 20, 2011

|

Рубрика:

Статус українського громадянства, його престиж має бути вищим за статус громадянства інших країн. На цьому наголосив Леонід Кожара (на фото), народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради в закордонних справах, із приводу появи в Державній думі Російської Федерації (РФ) законопроекту про спрощення порядку набуття громадянства РФ.

Народний депутат передовсім зазначив, що «наше законодавство про громадянство виходить із двох принципів: єдине громадянство та єдність громадянства». За словами пана Кожари, це означає: «По-перше, немає громадянства окремих частин України й, по-друге, не визнається подвійне громадянство. Отже, наприклад, якщо виникли якісь правові стосунки певного жителя України з державою, то він завжди вважається її громадянином. Якщо на території України заарештовано людину з подвійним громадянством — українським і ще якимось, то вона, за вітчизняним законодавством, не визнається громадянином іншої держави».

Але це не є прямою забороною подвійного громадянства, наголосив він. Є певні обмеження для подвійних і множинних громадян — це неможливість перебувати на державній службі, в армії й спецслужбах тощо.

«Прямої заборони щодо подвійного громадянства в Україні немає й не може бути, оскільки вона є учасником багатьох конвенцій, у тому числі європейських, про громадянство, які не містять такої норми», — сказав Леонід Кожара.

Водночас, зазначив народний обранець, нормою закону є те, що при набутті громадянства України особа повинна відмовитися від будь-якого іншого громадянства. «Але трапляються випадки, коли люди набувають подвійного громадянства іноді навіть без активних дій зі свого боку. Наприклад, людина, народжена від громадян України на території іншої держави, уважається громадянином України. Але за законом держави, де народилася, вона може бути громадянином і тієї країни. І таких випадків — досить багато. Наприклад, варто людині прожити певний час у державах Латинської Америки, як вона набуває громадянства автоматично, причому її ніхто не питає, чи має вона інше громадянство».

«Прийняття законів про набуття громадянства — це суверенне право РФ, — сказав народний депутат України. — Зі свого боку, ми, як демократична держава, не можемо забороняти людям, які з тих чи інших причин виявляють таке бажання, набувати подвійного громадянства. Але ці особи повинні знати, що вони матимуть певні обмеження в правах на території України, про що я вже казав».

За словами пана Кожари, він не має даних про те, скільки людей проживає на території України, маючи два чи більше паспортів. Водночас нардеп зауважив: «Доволі активно в плані надання свого громадянства поводиться Румунія. Полегшену процедуру набуття російського громадянства для громадян України запроваджено раніше. Існують паспорти іноземних поляків, угорців. Україна свого часу також активно надавала громадянство жителям Придністров’я».

«Але зрозуміло, що Україна має обережно ставитися до таких процесів, не надавати сприяння їм і запобігати подібним випадкам. Понад те, існує європейська конвенція щодо запобігання випадків без громадянства, подвійного громадянства, множинного громадянства. Загалом, така ситуація ніким не вітається, але вводити якісь санкції адміністративного чи карного характеру ми не можемо, оскільки це питання безпосередньо торкається прав людини й також реґулюється іншими європейськими конвенціями», — додав нардеп.

Нагадаємо, що Костянтин Затулін, депутат Державної думи РФ, уніс законопроект про зміни до Закону «Про громадянство РФ». Поправки до закону були «спрямовані на реалізацію права співвітчизників на набуття громадянства РФ у спрощеному порядку». Зокрема, ідеться про те, що співвітчизники, які мешкають за кордоном, отримають право на набуття російського громадянства, не відмовляючись від іншого громадянства, яке в них є. Причому оформити громадянство РФ вони можуть і в країні свого проживання. Стосуватимуться ці поправки осіб, незалежно від національності, «які зробили вільний вибір на користь духовного, культурного та правового зв’язку з РФ і чиї родичі по прямій висхідній лінії раніше проживали на території Росії».

Олег Олійник

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply