Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 23, 2021

ООН підтримала восьму українську резолюцію

Автор:

|

Лютий 26, 2020

|

Рубрика:

ООН підтримала восьму українську резолюцію
Штаб-квартира ООН

Генеральна Асамблея (ГА) Організації Об’єднаних Націй (ООН) підтримала внесений українською стороною проєкт резолюції «Про захист прав людини в Криму в умовах російської окупації».

Загинули 14 тис. людей
У ГА ООН у Нью-Йорку з ініціативи України 24 лютого відбулися дебати «Ситуація на тимчасово окупованих територіях України». Їх відкрив Вадим Пристайко, міністр закордонних справ України, котрий напередодні засідання ГА пояснив «Голосу Америки»: «Під час дебатів буде порушено тему війни, яка триває вже шість років. Ми не можемо дозволити, аби ця тема зійшла з обговорення. Ми хочемо, щоб усі члени ООН нагадали своїм урядам, що війна все ще не закінчилася, а Україна потребує допомоги та підтримки. Російська Федерація (РФ) має не лише визнати свою провину в розв’язанні цієї війни, а й понести відповідальність».
За словами міністра, перед дебатами він зустрівся з німецькими та французькими дипломатами, на допомогу й підтримку яких розраховує Україна. Натомість під час виступу в ГА ООН п. Пристайко наголосив, що її «сильний голос залишається вирішальним елементом міжнародного тиску на РФ, аби змусити її дотримуватися міжнародного права та припинити її аґресію проти України».
«Сьогодні, коли ми збираємося відзначити 75-ту річницю ООН, спостерігаємо, як один із постійних членів Ради Безпеки ООН намагається анексувати та окупував частину території моєї країни, а також продовжує вбивати наших громадян. З 2014 року ГА ухвалила сім резолюцій, у яких засудила російську аґресію та тимчасову окупацію частини української території», — зазначив він. — Вони стали очікуваним результатом того, як міжнародна спільнота, в т. ч. ООН, дозволила одному зі своїх членів захопити території інших членів та повністю ігнорувати основи міжнародного права та безпеки, системи, розробленої 75 років тому».
Відтак міністр цілком слушно акцентував: «Брак адекватної реакції та безкарність цих порушень спричинили прецедент глобального масштабу — сьогодні ніхто з нас не може почуватися захищеним».
Він також повідомив учасникам ГА ООН, що від початку російської аґресії проти України на окупованому Донбасі та в Криму загинули щонайменше 14 тис. людей, ще 27 тис. зазнали поранення. А майже 2 млн жителів Криму та Донбасу були змушені рятуватися втечею зі своїх будинків, бо РФ усупереч статуту ООН окупувала близько 7 % території України — майже 44 тис. кв. км.

Стріляють більше, ніж торік
«Кількість порушень режиму припинення вогню російськими силами не зменшується, що призводить до подальших втрат людських життів і заподіяння шкоди інфраструктурі. Крім цього, досі немає ознак того, що окупаційна держава готова забезпечити безперешкодний доступ Спеціальної моніторингової місії Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) на всі окуповані території», — повідомив український міністр.
Він нагадав, що повне припинення вогню оголошували 20 разів. Але в той час, як Україна дотримується цього, російські сили й їхні маріонетки на Донбасі продовжують обстріли та напади. Тільки у січні ц. р. внаслідок нападів російських збройних формувань загинули 11 українських військовослужбовців, а 33 — поранили. Це більше, ніж у січні роком раніше.
Керівник українського зовнішньополітичного відомства, крім цього, заявив, що «окуповані райони стали територією страху та терору, окупаційна влада — чи то в Криму чи в частині Донбасу — застосовує репресії, вдаючись до систематичних і масштабних порушень прав людини й основних свобод». Він розповів, що маріонеткова структура, створена, укомплектована та фінансована за рахунок державного бюджету РФ в відповідальна за репресії проти місцевого населення на Донбасі, має назву горезвісної радянської установи — міністерства державної безпеки (попередниці Комітету державної безпеки), яка чинила злочини проти власних громадян у середині минулого століття.
За словами п. Пристайка, ситуація в тимчасово окупованому Росією Криму також залишається надзвичайно тривожною. Він нагадав, що ГА у свої резолюціях «висловила серйозне занепокоєння з приводу активної мілітаризації Криму Російською Федерацією як окупаційною державою, а також повідомлень про тривалу дестабілізацію Криму внаслідок переміщення туди російських систем озброєння, зокрема, літаків і ракет, здатних переносити ядерну зброю», але РФ вимогу ГА ООН негайно вивести свої військові сили з Криму та припинити тимчасову окупацію української території проігнорувала.

«Але не з фейковими»
Міністр наголосив, що РФ не допускає на територію Криму як окупованої території України представників жодної міжнародної організації, в т. ч. ООН, ОБСЄ, Ради Європи чи ЮНЕСКО, для моніторингу ситуації в межах свого мандату. «Окупація Криму призвела до ще однієї форми дискримінації та порушення прав людини, — констатував він. — Маю на увазі тяжке становище мусульман — кримських татар і православних української Церкви на окупованих територіях».
За словами міністра, тяжка гуманітарна ситуація в постраждалих від конфлікту районах Донецької та Луганської областей продовжує погіршуватися. Очікується, що 2020 року в гуманітарній допомозі матимуть потребу понад 3,4 млн людей. Понад пів мільйона людей проживають у районах, які безпосередньо постраждали від збройного конфлікту.
Крім цього, Вадим Пристайко наголосив, що економіка на окупованій частині Донбасу цілковито зруйнована, обладнання багатьох стратегічних підприємств демонтували та вивезли до Росії, екологічна ситуація продовжує погіршуватися. І що, за даними ООН, ця територія вже стала однією з найбільш забруднених мінами у світі.
Він також нагадав, що на початку лютого 2020 року ООН представила план гуманітарної допомоги Україні на цей рік на суму 158 млн USD. Відтак закликав міжнародне співтовариство «зробити свій внесок у цю справу».
Головний український дипломат наголосив, що «Київ продовжив дію закону про спеціальний порядок самоврядування та погодився на низку кроків у політичній сфері, тоді як Росія продовжує незаконну паспортизацію й інші заходи, спрямовані на приєднання непідконтрольних Києву районів Донбасу до російської політичної й економічної сфери». «Ми готові до діалогу з жителями Донбасу, але не з фейковими маріонетками так званих представників. Цей діалог має передбачити всіх тимчасово переміщених із Донбасу всередині України. Голос внутрішньо переміщених осіб також мають почути у Мінську», — також запевнив він.
Міністр розповів, що Україна готова до проведення місцевих виборів на Донбасі, але лише за умови виконання мінських домовленостей. Бо, за його словами, «без базового безпекового та політичного врегулювання населення Донбасу, в т. ч. тих, хто був змушений покинути свої домівки, не матиме можливості зробити свій демократичний вибір на виборах».
«Ось чому принцип «спочатку безпека», на якому ґрунтується логіка мінських угод, залишається основою мирного врегулювання. РФ має негайно виконати домовленості щодо безпеки, досягнуті лідерами нормандської четвірки, оскільки немає іншого способу для прогресу в інших напрямках, у т. ч. кроків у політичній сфері, — наголосив він і констатував: — Навряд чи можна сподіватися на мир, поки 400-кілометрова ділянка українсько-російського державного кордону залишається відкритою брамою для російської зброї та військових. Міжнародна присутність уздовж кордону з мандатом ООН могла б стати належною відповіддю».

«Переворот призвів до виходу»
Натомість Василь Небензя, постійний представник РФ в ООН, повторив ГА несумісну з реаліями кремлівську дезінформацію. За його словами, в Україні нібито «немає окупованих територій», а «прогресу у вирішенні конфлікту на Донбасі не буде доти, доки не прийде усвідомлення реальних корінних причин проблем в Україні». Але причину російський дипломат оголосив тільки одну — начебто «антиконституційний переворот», який «дощенту струснув Україну, призвів до виходу з її складу Криму та збройного конфлікту в Донбасі, що триває дотепер».
Бо, за словами представника РФ, «майданні діячі» відправили до Криму каральні «потяги дружби», набиті головорізами. А «на Схід висунули армію, яка скинула бомби та снаряди».
Але ГА ООН підтримала внесений українською стороною проєкт резолюції «Про захист прав людини в Криму в умовах російської окупації». А Сільвіо Гонзато, заступник постійного представника Європейського Союзу (ЄС) в ООН, запевнив: «ЄС повторює свою непохитну підтримку суверенітету, територіальної цілісності, єдності та незалежності України у межах її міжнародно визнаних кордонів, у т. ч. територіальних вод. Незаконна анексія Росією Криму є не лише серйозним двостороннім та європейським занепокоєнням, а й глобальним».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply