Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Молекула у формі олімпійських кілець

Автор:

|

Червень 07, 2012

|

Рубрика:

Молекула  у формі олімпійських кілець

Ученим удалося синтезувати молекулу, форма якої нагадує п’ять олімпійських кілець. Нова молекула завдовжки трохи більше за одну мільярдну метра завдяки своїй унікальній формі отримала назву «олімпіцен». Уперше її синтезували науковці з британського Ворикширського університету. Їхня команда працювала з дослідниками з компанії IBM, які отримали першу фотографію окремої молекули з використанням безконтактної атомно-силової мікроскопії ще 2009 року. Тоді експертам IBM із Цюріха (Швейцарія) пощастило сфотографувати молекулу пентацену, яка складалася з п’яти шестигранних кілець вуглецю, з’єднаних між собою.

Автором ідеї «олімпіцена» був Ґрем Річардз, колишній керівник кафедри хімії Оксфордського університету. Він, як і його попередники три роки тому, запропонував створити молекулу на олімпійську тематику. «Я був присутній на засіданні комітету Королівського хімічного товариства, де обговорювалося, що ми можемо зробити з нагоди Олімпіади. Мені спало на думку, що молекула, яку я намалював, схожа на олімпійські кільця, і такого ніхто наразі ще не зробив», — розповів проф. Річардз.

Своєю чергою, Аніш Містрі та Девід Фокс, дослідники Ворикширського університету, розробили хімічний рецепт для синтезу олімпійської молекули та сфотографували її за допомогою спеціального сканувального тунельного мікроскопа.

Однак жоден метод не дав такого детального зображення молекули, як безконтактна атомно-силова мікроскопія, за допомогою якої навіть найменшу молекулу моноокису вуглецю можна побачити з безпрецедентною роздільною здатністю.

Проект реалізували вчені з Університету Ворикшира, які таким чином захотіли відзначити проведення літніх Олімпійських ігор у Лондоні в липні 2012 року й одночасно зацікавити хімією нове покоління студентів. Зображення показує структуру молекули — з’єднані між собою кільця, які нагадують як олімпійську символіку, так і безліч атомів вуглецю, з’єднаних у кільця. Проф. Річардз сподівається, що синтез олімпійської молекули популяризує хімію серед студентів.

«Молекули такого типу можуть мати комерційне застосування, але ми хотіли насамперед зацікавити людей хімією як наукою через зв’язок з Олімпійськими іграми», — пояснив учений.

Іван Заторський

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply