Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 4, 2021

Комп’ютер винайшов українець

Автор:

|

Грудень 20, 2011

|

Рубрика:

Коли 5 жовтня людство засмутила звістка про смерть Стіва Джобса, то не всім мас-медіа вистачило знань чи совісті назвати речі своїми іменами: що один із перших персональних комп’ютерів сконструював не він, а його український тезко Возняк.

Стівен Гарі Возняк народився в місті Сан-Хосе в штаті Каліфорнія в родині вихідців із Буковини — українця, який працював інженером у авіакорпорації Lockheed, і німкені, — котрі перебралися до США після Другої світової війни. Захопившись електронікою, хлопець також мріяв стати інженером.

Як і решта представників покоління гіпі, Стів прагнув покращити світ, увівши в побут мільйони обчислювальних пристроїв, аби ті взяли на себе рутинні операції й зробили життя більш захопливим і творчим. Коли підлітком зібрав зі своїм другом і тезком Джобсом, молодшим за нього на п’ять років, примітивний калькулятор, мати Стіва запросила репортера, аби увічнив винахід, але той згорів під час демонстрації.

«Погорів» 1975 року на сесії на другому курсі в Каліфорнійського університеті в Берклі й сам Возняк. Бо не так навчався, як майстрував пристрої для безоплатного під’єднання до міжміського телефонного зв’язку й продавав їх із Джобсом по 150 USD. Щоправда, додзвонившись до Папи Римського, покаявся йому в тому гріху.

Проектуючи калькулятори в компанії Hewlett-Packard, Возняк допоміг Джобсу створити першу відеогру «Понго» й фактично продовжував освіту в клубі електронників-аматорів, які намагалися конструювати малогабаритні комп’ютери, бо тогочасні були за розміром із кімнату й купити їх могли лише одиниці. Приміром, єдиним комп’ютером у компанії, де працював Возняк, користувалися… 80 інженерів.

А коли 1975 року на ринку з’явився перший персональний комп’ютер Altair 8800, то Возняк не міг дозволити собі витратити 400 USD на нього, тож вирішив зібрати власний. Придбавши за 20 USD мікропроцесор MCS 6502

компанії Motorola та використавши кілька модулів пам’яті, які Джобс виносив із фірми, де він працював, зібрав у гаражі батьків свого друга плату й прототип персонального комп’ютера Apple I. Назвав його так тому, що на обкладинках усіх пізніх альбомів його улюбленої групи The Beatles було зображення яблука. Щоправда, це був, радше, конструктор «збери сам» — набір компонентів, які треба було програмувати для роботи з відеотерміналом і клавіатурою.

Коли Пол Террел, перший продавець Apple I і власник крамниці Byte Shop, зажадав, аби цей комп’ютер мав товарний вигляд, то Возняк і Джобс збули йому тільки 25 плат — без корпуса, клавіатури, програмного забезпечення, моніторів і дисководів та інших засобів для завантаження програм. Готовий вигляд їхні комп’ютери отримали після того, як продавець найняв спеціаліста з корпусів.

Після цього успіху Возняк звільнився з Hewlett-Packard, аби стати одразу віце-президентом нової компанії — Apple Computer Inc. (тепер — Apple Inc.), заснованої ним і Джобсом 1 квітня 1976 року, а зареєстрованої 1977-го. Для того, щоби вона запрацювала, Возняк і Джобс продали авто, позичили 5 тис. USD у друзів і оформили в банку 15-тисячний кредит.

А вже через десять років частка Возняка в тій компанії становила понад 200 млн USD. Попри те, що перші комп’ютери Apple I за ціною 666,66 USD, які відрізнялися простотою й компактністю, вони збирали в гаражі батьків Джобса. Однак продали аж 600 таких машин.

Apple II став іще зручнішим у використанні, уже мав клавіатуру, матеріальне забезпечення BASIC, звук, колір, компактний литий пластмасовий корпус і не вимагав спеціального дисплея, а підключався до телевізора. Як зовнішній пристрій для збереження його даних використовували касетний магнітофон.

1980-го компанія Джобса й Возняка стала акціонерним товариством. Подальшим її кроком стало виробництво принтерів і програмного забезпечення. Причому саме Возняк написав левову частку мови програмування Calvin, набір віртуальних інструкцій 16-бітного процесора, відомих як SWEET16, комп’ютерну гру Breakeout. А Джобс був маркетолоґом. Ви­йшовши 1980-го в широкий продаж, Apple II зробив Джобса та Возняка мільйонерами. До 1992 року щорічний прибуток цієї компанії сягнув 7 млрд USD.

Але Возняк залишив її після авіакатастрофи 1981-го, коли дивом залишився живим. А повернувшись 1983-го, через два роки покинув посаду її віце-президента на знак протесту проти перетворення компанії на громіздке та малоефективне бюрократизоване підприємство й тепер обіймає в ній посаду консультанта зі символічною зарплатою, володіючи, щоправда, доволі пухкеньким пакетом її акцій.

Закінчивши нарешті університет, він заснував низку високотехнологічних компаній, зокрема Woz (Wheels оf Zeus), яка займається ґлобальним захистом баз комп’ютерних даних. Тричі одружувався, виховав шістьох дітей, організовував перші телемости між США та СРСР і рок-фестивалі, займався доброчинністю — підтримував молоді таланти й допомагав знедоленим.

1983 року президент США Рональд Рейґан удостоїв його Національної нагороди США за проґресивні наукові досягнення. Коли 2000 року Возняк увійшов до Національної зали слави винахідників, то оцінив свій внесок у розвиток комп’ютерних технологій так: «Це була революція, мирна революція. І я щасливий, що був її частиною».

Коли 2009-го він узяв участь у шоу «Танці з зірками», то його партнеркою стала професійна танцівниця Карина Смирнова, яка народилася в Харкові й була п’ятиразовою переможницею World Trophy Championship. Крім того, Стівен Гарі Возняк озвучив пародію на себе ж самого в першій і дванадцятій серіях мультсеріалу Code Monkeys про ігрових девелоперів.

 Матвій Стріха

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply