Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Український студент розробив прилад для незрячих

Автор:

|

Лютий 26, 2020

|

Рубрика:

Український студент розробив прилад для незрячих
Дмитро Лопушанський

Дмитро Лопушанський, 17-річний студент-першокурсник програми «Комп’ютерні науки» Українського католицького університету у Львові нещодавно повернувся з уже третього міжнародного конкурсу, цього разу в Сінґапурі, й утретє — зі «золотом». Такі нагороди хлопець отримує за прилад HelpyEyes. Пристрій Дмитра може виконувати три функції: визначати колір, вимірювати рівень освітленості та попереджати про перешкоди поблизу. Розробка має допомогти людям зі серйозними зоровими порушеннями вирішити деякі з проблем, із якими стикаються щодня. Сам прилад є достатньо компактним, за розмірами його можна порівняти з кишеньковим ліхтариком.
Ця розробка не є для студента першою. Впродовж останніх шкільних років він відвідував курси програмування, де разом із приятелем запустив чат-бот для Telegram під назвою NewsKit. Бот аналізує свіжі публікації із 50 новинних сайтів чотирма мовами й на основі спеціального алгоритму формує для кожного користувача персоналізовану добірку новинних статей, яку надсилає в зручний час. Зараз ботом користуються вже майже 1 тис. людей, що Дмитро вважає непоганими результатами. Над NewsKit хлопець працює й досі. Що ж до новішого проєкту, пояснює: створити його у форматі додатку для смартфону не було б передбачливо; так, існує програмне забезпечення для незрячих людей, однак значно зручнішим є окремий портативний пристрій.
Над ідеєю пристрою студент замислився минулого літа, коли обмірковував можливість створити соціальний проєкт. «Зважаючи на попередні дослідження, я вже знав, що стартапери часто беруться за ідеї, які не вирішують реальних проблем. А мені хотілося реально допомогти комусь своїми вміннями в електроніці та програмуванні, хоч насправді я не знав, кому може бути корисна моя допомога. Так вирішив, що найкраще, якби запит подали саме ті, хто чогось потребують», — каже Дмитро.
Тоді хлопець звернувся до Оксани Потимко, керівниці Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій для осіб із особливими потребами, також незрячої. Вона розповіла, що корисно було б мати визначник кольору; існують закордонні аналоги, але вони дуже дорогі. Можливості пристрою визначати рівень освітленості та перешкод студент вирішив додати пізніше, коли долучився до зустрічей із батьками незрячих дітей у клубі «Кому вперед». Після тривалого обговорення парубок розпочав розробку у жовтні 2019-го. Поступово покращуючи ідею за допомогою охочих незрячих людей, хлопцеві вдалося зменшити першу версію розробки на 72 %. Пізніше він удосконалив прилад, додавши друковану плату та вихід для навушників.
Дмитро готував свою ідею для Малої академії наук, завдяки якій потрапив на міжнародні конкурси. Торік хлопець їздив на міжнародну конференцію молодих вчених ICYS у Куала-Лумпурі (Малайзія), на виставку-конкурс у сфері технічних наук та енергетики OKSEF у м. Ізмір (Туреччина) та на глобальний конкурс інновацій AIGC, а нещодавно побував у Сінґапурі. І щоразу студент повертався з нагородою найвищого ґатунку. Тепер він готує фінальну версію, яку вже можна буде випустити невеликою партією. Прилад Дмитра наразі має собівартість 1,2 тис. грн. Ця ціна суттєво менша порівняно з пристроями-конкурентами, які пропонують усього одну функцію та коштують від 2 тис. грн. Поширювати свій продукт Дмитро планує на українському ринку.
«Загалом я дуже задоволений, що вдалося здійснити таку ініціативу. Це найбільше з того, про що я міг мріяти, бо можливість допомогти — дуже важлива. Сподіваюся, мені вдасться вирішити проблеми, для яких був розроблений мій пристрій», — підсумовує юний винахідник.

Антоніна Чундак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply