Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 28, 2021

Українець, без котрого компанії Apple могло б і не бути

Автор:

|

Листопад 16, 2017

|

Рубрика:

Українець, без котрого компанії Apple могло б і не бути

Любомир Романків

Майже 40 років тому один український науковець розробив революційну технологію і, фактично, започаткував еру персональних комп’ютерів (ПК): без його винаходу компанії Apple могло б і не бути. Не одразу спаде на думку шукати українське прізвище в національній залі винахідників США серед більш ніж півтисячі імен. П’ять років тому ексклюзивний список поповнили 11 імен. Серед них: Стів Джобс і складне до вимови американцям — Любомир Романків, уродженець Жовкви Львівської області, провідний науковець компанії IBM, вчений електрохімік, винахідник тонкоплівних магнітних головок для запису інформації, що уможливило появу жорстких дисків і ПК.
Тепер видатному винахіднику — 86 і він повен сил та енергії, зустрічаємо ми його на щорічній конференції електрохіміків, на яку раз на рік для обміну ідеями з’їжджаються кращі науковці планети. Любомир Романків тут як рок-зірка, лише у сфері технологій. Знають його усі. «Моя докторська дисертація була на тему магнітних матеріалів під впливом електричних струменів, і Любомир дуже відомий у цій галузі. Адже саме він розробив індустріальний процес, а також інструменти й усе інше, що було необхідно для того, аби запустити виробництво жорстких дисків. Тож якщо ви у цій галузі — то ви просто не можете не знати Любомира Романківа», — розповідає Чан Хуан, професор Алабамського університету.
«Вважаю, що його праця над магнітними головками, жорсткими дисками, які ми зараз використовуємо на сучасних ПК — це мабуть його найбільший внесок. Вони були створені у лабораторії IBM, у Сан-Хосе (штат Каліфорнія) і ця його робота дозволила заробити IBM мільйони доларів. тому його дуже цінують в компанії і неабияк поважають він вивчив ціле покоління інженерів електрохіміків для IBM, — ділиться Юджин О’Салліван, винахідник дослідницького центру IBM.
Проте свою славу у світі винахідників п. Любомир завоював зовсім не через мільйони доларів, зароблені для IBM. Майже 40 років тому він розробив революційну технологію, і, фактично, започаткував еру ПК. «Apple була започаткована у той спосіб, що Возняк купив у нас ці диски і в своєму гаражі збудував перший комп’ютер, ПК, і тоді зацікавився тим, певна річ, Джобс, який насправді технологію не дуже знав, але він був добрий сейлсмен, і він зачав тоді будувати ту компанію Apple», — розповідає п. Романків.
Проте сам чоловік каже, тоді ще до не кінця збагнув, наскільки вагомою буде його розробка. Він і гадки не мав, що технологією користуватиметься увесь світ. Про це навіть не думав, цікавився іншими ідеями, новими проектами у комп’ютерній сфері. «Любомир тоді не зупинився на досягнутому, на технології магнітного запису. Він продовжив працю і створив багато інших новинок. Наприклад, ми тоді разом працювали, він винайшов технологію пайки мікроконтактів на комп’ютерному чипі та технологію формування багаторівневих з’єднань. Сучасні мікросхеми можуть складатися із 12-ти рівнів металу. Разом із Любомиром ми працювали над розробкою цієї технології і ми випустили її на ринок — тепер це у кожному комп’ютері на планеті», — згадує Лілі Деліджіанні, винахідник дослідницького центру IBM.
Мало хто в світі серед пересічних користувачів знає, вмикаючи ноутбук чи настільний ПК, що працює одразу сім патентів українця. «Коли люди мене питають: покажіть, що саме із ваших розробок я використовую на своєму комп’ютері, моя відповідь дуже проста: натисніть кнопку «пуск» і побачите картинку на екрані — моя магнітна головка на жорсткому диску вже працює, і ще сім інших моїх патентів працюють на вас», — усміхається п. Романків.
За своє життя в лабораторії IBM він зробив 180 наукових відкриттів, 67 із них запатентував. Проте мільйонером так і не став. Каже, й не думав про гроші ніколи — жив наукою та відкриттями. «Для мене гроші не є найважливішою річчю в житті. Вони потрібні для того, щоби жити, але щоби збивати мільйони і щоб за ними дертися по стінах — для мене це свого роду приниження. Вони мають прийти за те, що роблю нормально. Якщо вони не приходять нормально за те, що роблю, отже, я не заслужив», — каже винахідник.
Своїм багатством п. Любомир вважає свій внесок в історію та той факт, що він колись змінив життя людей на краще. Тепер він працює над книжкою, в якій планує описати усі технології, над якими працював 53 роки свого життя.

Юрій Мамон, «Голос Америки»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply