Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

Україна видає найбільше патентів у світі

Автор:

|

Вересень 25, 2019

|

Рубрика:

Україна видає найбільше патентів у світі
Яна Підлісна

Впродовж першого півріччя ц. р. в Україні від національних та іноземних винахідників надійшли 28 956 заявок на патент. Це на 2,3 % більше, ніж за аналогічний період попереднього року. Кількість заявок на винаходи зменшилася на 4,3 %.
— Україна займає перше місце за кількістю виданих патентів на корисну модель у світі. Винахід — це абсолютно нове рішення чи відкриття, а корисна модель — дещо покращений винахід, який не має новизни, — розповідає Яна Підлісна, радник голови правління з організаційних питань Державної інноваційної фінансово-кредитної установи. Вона пояснює про ситуацію з винаходами й їхнім патентуванням в Україні.
— Як це вдалося українцям?
— Для того, щоб винахіднику видали патент на його корисну модель, йому потрібно заплатити 43 грн. Це мало. Через це в нас патентують винаходи громадяни інших держав. Серед іноземних заявників на патенти більш ніж 41 %. Найбільше їх подають зі США, Німеччини та Швейцарії.
— Чому лише виняткові винаходи доходять до «виробничого конвеєра»?
— По-перше, на винахід має бути попит. По-друге, важлива комерційна складова. Наприклад, людина отримує патент на корисну модель — діжку, яка фільтрує якусь рідину. Цей винахід є корисним і вирішує певну проблему, проте вже існує покращена версія такого пристрою. Відповідно на діжку-фільтр попиту немає.
Нерідко проблемою є відсутність коштів на проведення лабораторних досліджень. Також бракує державних інструментів для допомоги з усіма необхідними процедурами. Зараз в Україні існує єдина установа, яка може підтримати і провести потрібні тестування і надати рекомендації. Це Фонд підтримки винаходів Міністерства економічного розвитку.
— Яка галузь є рекордсменом серед винаходів?
— Велика частина інновацій на території України має своє призначення в сільськогосподарських підприємствах. Наприклад, такі українські компанії, як «Кернел», «Нібулон» чи «Миронівський хлібопродукт» є конкурентоспроможними на своєму ринку завдяки поєднанню технологій машинобудування, штучного інтелекту або інтернет-рішень, що перетворює звичні для нас речі в нові пристрої, створюючи як розумні годинники, так і розумні міста. Також у нас величезний прорив здійснили у сфері енерґетики. Чимало розробок є й у космічній галузі. На жаль, останні також не впроваджують через законодавчі бар’єри. Серед лідерів є і харчова промисловість.
— У якій сфері найбільші проблеми з винаходами?
— В інформаційно-комунікаційних технологіях. У нас неможливо запатентувати комп’ютерні програми. Українські компанії, які займаються такими технологіями, відкривають свої офіси у США. Тут будь-яку інтелектуальну діяльність людини патентують. В Україні відповідну правову охорону не можуть отримати ще й методи організації, управління, виконання розумових операцій, результати художнього конструювання, умовні позначення, топографія інтегральних мікросхем, породи тварин, сорти рослин тощо. Наприклад, Національний університет біоресурсів і природокористування виводить велику кількість нових рослин і жуків, проводить різні мутації. Проте ці методи не патентують і їх легко вкрасти. Є чимало прикладів, коли на конференціях чи інших подіях українські науковці репрезентували свої відкриття, а потім їх копіювали.
— Чи є в Україні корисні винаходи, які використовують на загал?
— Національна академія наук України запатентувала багато винаходів у сфері енерґетики або зварювальних матеріалів. Їхні технології є одними з найкращих, які розробили у світі. За інноваційним потенціалом в Україні лідирує аграрна компанія «Нібулон». У них є спеціальна лабораторія, де завдяки комп’ютерним технологіям можна визначити, на якій відстані необхідно посадити насінину, щоб вона найкраще проросла та дозріла.
Розмовляла Соломія Цура, «Газета по-українськи»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply