Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 28, 2021

Революція суперконденсаторів

Автор:

|

Липень 23, 2015

|

Рубрика:

Революція суперконденсаторів

Графенові суперконденсатори

Галас навколо спорудження Елоном Маском «Гігафабрики акумуляторів» із виробництва літій-іонних батарей ще не вщух, як з’явилося повідомлення про подію, яка може істотно скоригувати плани «мільярдера-революціонера». Мова — про нещодавній прес-реліз компанії Sunvault Energy Inc., якій спільно з Edison Power Company вдалося створити найбільший у світі графеновий суперконденсатор ємністю 10 тис. Фарад!
Це число — настільки феноменальне, що викликає сумнів у фахівців, адже в електротехніці навіть 20 мікрофарад — це чимало. Сумніватися, однак, не доводиться — директором Sunvault Energy є Білл Річардсон, екс-губернатор штату Нью-Мексико і колишній міністр енергетики США. Білл Річардсон — людина відома та поважна: він працював послом США в Організації Об’єднаних Націй, кілька років провів в Аналітичному центрі Кіссінджера і Мак-Ларті, а за свої успіхи у визволенні американців, котрі опинилися в полоні у бойовиків у різних «гарячих точках», навіть висувався на Нобелівську премію світу. 2008-го він був одним із кандидатів від Демократичної партії на посаду президента США, але поступився Бараку Обамі.
Sunvault зараз бурхливо розвивається, створивши спільне підприємство c Edison Power Company під назвою Supersunvault, а до ради директорів нової фірми увійшли не тільки вчені, але й відомі люди з хорошими діловими навичками. Зазначимо, що лише за останні два місяці фірма підвищила ємність своїх суперконденсаторів у десять разів — з тисячі до 10 тис. Фарад, і обіцяє підвищити її ще більше, щоб накопиченої в конденсаторі енергії вистачало для електропостачання цілого будинку. Тобто Sunvault готова виступити прямим конкурентом Елона Маска, котрий планує випуск супербатареї типу Powerwall із ємністю близько 10 КВт-год.
Тут треба нагадати про головну відмінність конденсаторів від акумуляторів — якщо перші швидко заряджаються та розряджаються, але накопичують мало енергії, то акумулятори — навпаки. Назвемо основні переваги графенових суперконденсаторів:
Швидка зарядка — конденсатори заряджаються приблизно в 100-1000 разів швидше за акумулятори.
Дешевизна — якщо звичайні літій-іонні батареї коштують близько 500 USD за 1 КВт-год накопичуваної енергії, то суперконденсатор — усього 100 USD, а до кінця цього року творці обіцяють знизити вартість до 40 USD. За своїм складом це — звичайний вуглець, один із найпоширеніших на Землі хімічних елементів.
Компактність і щільність енергії. Новий графеновий суперконденсатор вражає не тільки своєю фантастичною ємністю, що перевершує відомі зразки приблизно в тисячу разів, але й компактністю. За розмірами він — із невелику книгу, тобто раз у сто разів компактніший за конденсатори на 1 Фарад.
Безпека і екологічність. Вони значно безпечніші за акумулятори, що гріються, містять небезпечну хімію, а іноді ще й вибухають. Сам графен — це біологічно розкладена речовина, тобто на сонці він просто розпадається й екологію не псує.
Простота нової технології отримання графена. Величезні території та капіталовкладення, маса робітників, отруйні та небезпечні речовини, що використовуються в технологічному процесі літій-іонних батарей — все це різко контрастує з вражаючою простотою нової технології. Справа в тому, що графен у компанії Sunvault отримують за допомогою звичайного СD-диску, на який наливається порція суспензії графіту. Потім диск вставляється в звичайний DVD-привід, пропалюється лазером за спеціальною програмою і шар графена — готовий! Це відкриття було зроблено випадково. Студент Махер Ель-Каді, котрий працював у лабораторії хіміка Річарда Канера пропалив диск, використовуючи програму LightScribe, й отримав на виході шар графену.
Більше того, за заявою Гері Монахана, виконавчого директора Sunvault, його фірма працює над тим, аби графенові накопичувачі енергії можна було виготовляти звичайним друком на 3Д-принтері. А це зробить їхнє виробництво не тільки копійчаним, але й загальнодоступним. А в поєднанні з недорогими сонячними панелями (їхня вартість уже знизилася до 1,3 USD за 1 Вт), графенові суперконденсатори дадуть мільйонам людей шанс здобути енергетичну незалежність, взагалі від’єднатися від мереж електропостачання, і навіть більше того — самим стати постачальниками електроенергії, руйнуючи «природні» монополії.
Таким чином сумніватися не доводиться: графенові суперконденсатори — це революційний прорив у галузі накопичення енергії. І це — погана новина для Елона Маска. Спорудження заводу в Неваді обійдеться йому приблизно в 5 млрд. USD, повернути які навіть без таких конкурентів було б непросто. Схоже, що якщо будівництво заводу в Неваді вже ведеться, й імовірно, буде завершено, то інші три, які запланував п. Маск — навряд чи будуть закладені.
Революційність подібної технології — очевидна. Незрозуміло інше — коли вона вийде на ринок? Громіздкий і дорогий проект «Гігафабрики» літій-іонних Елона Маска вже зараз виглядає динозавром індустріалізму. Однак якою б революційною, потрібною й екологічно чистою не була б нова технологія, це ще не означає, що вона прийде до нас через рік-два. Світ капіталу не може уникнути фінансових потрясінь, але досить успішно уникає технологічних. У подібних випадках починають працювати закулісні домовленості між великими інвесторами та політичними гравцями. Варто нагадати, що Sunvault — це фірма, розташована в Канаді, а в раду директорів входять люди, котрі хоч і мають великі зв’язки в політичній еліті Сполучених Штатів, але все ж не входять у число її нафтодоларових магнатів, боротьба з котрими, мабуть, уже почалася.
Що для нас найважливіше, це — можливості, які відкривають виникають енергетичні технології: енергетична незалежність для країни, а в перспективі — і для кожного її громадянина. Звісно, графенові суперконденсатори — це скоріше «гібридна», перехідна, технологія, вона не дозволяє безпосередньо отримувати енергію, на відміну від магніто-гравітаційних технологій, які обіцяють повністю змінити саму наукову парадигму та вигляд усього світу. Нарешті, є революційні фінансові технології, які фактично табуйовані глобальною нафтодоларовою мафією. І все ж це — досить вражаючий прорив, тим більше цікавий, що він відбувається в у самих Сполучених Штатах.
Корінь зла — в невіданні тих, хто платить за рахунками, і небажанні щось змінювати у тих, хто їх виписує. Лише для обивателів енергія, це — електрика. Насправді енергія — це влада.

Андрій Маклаков, «Конгрегатор»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply