Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Новинки, покликані врятувати навколишнє середовище

Автор:

|

Серпень 18, 2016

|

Рубрика:

Новинки, покликані врятувати навколишнє середовище

Купив, покористувався, викинув — майже кожен предмет у нашому житті має таку сумну «долю». Покористувавшись якоюсь річчю, ми її викидаємо на смітник, там вона розкладається і забруднює екосистему. Але щоб зберегти навколишнє середовище, людство почало вигадувати екологічні аналоги одноразовим предметам, або намагатися використовувати повторно те, що забруднює навколишнє середовище зараз. Тішить, що з кожним роком таких новинок стає все більше.

Посуд із соломи і крохмалю

Посуд із соломи і крохмалю
У Києві нещодавно був представлений унікальний одноразовий еко-посуд. До його складу входять тільки пшенична солома та звичайний крохмаль. Ініціював створення такого посуду українець Віталій Коваль. Півтора року йому знадобилося, щоб визначити кількість необхідних складників, знайти потрібне обладнання й отримати готовий продукт. «Крім тиску, все робиться ще й під певною температурою. Це — трудомістке виробництво, такий посуд виготовляти не так легко, як пластиковий. Природно, порівняно з пластиковим, такий буде коштувати більше», — розповідає Віталій.
За приблизними підрахунками, одна екологічна тарілка або одна склянка буде коштувати близько 70 копійок. Вартість такого пластикового аналога обходиться близько 40-50 копійок. У той же час, солом’яно-крохмальний посуд має істотну перевагу перед пластиковим конкурентом — він екологічно безпечний. «Такий посуд є добривом. Це означає, що якщо його кинути в ґрунт, то через три місяці він стане компостом», — розповідає винахідник. Для порівняння, пластик розкладається близько 150 років. При цьому, заражаючи ґрунт і воду небезпечними хімічними елементами.
Віталій Коваль зазначає, що такий еко-посуд — новинка як для України, так і для Європи. І сподівається поставити виробництво «на потік». «Лінія коштує від 100 до 200 тис. USD, не рахуючи приміщення і електроенергії. Та якщо вийти на ринок із рекламою, маркетингом, то все вкупі буде коштувати більше півмільйона доларів», — полічив новатор.

Меблі з водоростей

Меблі з водоростей
Нідерландці працювали над створенням еко-меблів два роки. Компанія Studio Nienke Hoogvliet презентувала унікальні меблі, які припадуть до душі всім шанувальникам морів і океанів. Винахідники представили стіл і крісло, зроблені з морських водоростей і безпечного для екології біопластику. Останній використали для ніжок. А целюлоза, витягнута з бурих водорослів, стала основою для пряжі. До речі, як зазначають розробники, тканина для оббивки була сплетена вручну. Навіть фарбу для покриття меблів виготовили з ламінарії.
Завзяті підприємці впевнені, що навіть якщо меблі згодом просто викинути на звалище, то при розкладанні вони ніяк не забруднить навколишнє середовище металом, фарбами чи якимись іншими шкідливими домішками.

Кондиціонер із пластикових пляшок

Кондиціонер із пластикових пляшок
Цікавий винахід як економічний і простий варіант охолодитися пропонує Ашіс Паул, житель Банґладеш. Він вигадав інноваційний спосіб отримати прохолодне повітря в своєму будинку за допомогою кількох пластикових пляшок і простих законів фізики. За його технологією, спеціальний щит встановлюється в стіну, подібно до того, як встановлюється москітна сітка у вікно. У ньому прорізаються круглі отвори, куди вставляються пластикові пляшки. Важливо, щоб широка частина пляшки була на вулиці, а повітря в будинок потрапляло з вузького «горлечка». Власне, тепле повітря прагне розширюватися в обсязі, але для того, щоб проштовхнутися в вузьку «шийку» пляшки, йому потрібно зменшити обсяг, тобто охолодитися.
Завдяки такому кондиціонеру температура в будинку може зменшуватися від 5 до 15 градусів за Цельсієм. Чи справді це відбувається — можна сперечатися та проводити експерименти. Але що стосується екологічності такого винаходу, то він, поза всякими сумнівами, допомагає екосистемі. По-перше, тому, що для його створення необхідно певну кількість пластикових пляшок, а це означає, що замість того, щоб лежати на ґрунті і забруднювати його, пластик буде служити людям у спеку. По-друге, такий «кондиціонер», на відміну від традиційного аналога, зовсім не потребує електрики.

Бамбукові велосипеди

Бамбукові велосипеди
Екологічнішим за звичайний велосипед може бути тільки бамбуково-карбоновий ровер, вважають студенти Київського політехнічного інституту (КПІ), і почали виготовляти такий транспорт уручну. Рама в велосипеді — з бамбукових стебел і карбонових кріплень. Вона дуже міцна і, до того ж, набагато легша за алюмінієвий аналог. З огляду на, що в ході виробництва алюмінію витрачається маса електроенергії, і відповідно, виділяються парникові гази, то бамбуковий виріб дозволяє скоротити викид шкідливих речовин в атмосферу. «Природно, що скорочення виробництв із видобутку та переробки традиційних видів енергоносіїв добре впливає на навколишнє середовище. Істотно скорочуються викиди шкідливих речовин в атмосферу, а, отже, загалом покращується ситуація зі збереженням і примноженням навколишнього середовища й усього біорозмаїття», — вважає еколог Ярослав Задесенець, співголова Асоціації зелених України.
Втім, їздити на екологічному велосипеді — задоволення не з дешевих. На створення бамбуковій рами у студентів КПІ йде менше місяця, а продають вони свої вироби по 450 USD за кожен.

Автомобілі зі сонячними батареями

Автомобілі зі сонячними батареями
Але ще дорожче можуть коштувати екоавтомобілі. На початку липня китайці репрезентували відразу чотири незвичайних автівки. Вони частково незалежні від зарядних станцій, адже отримують енергію зі сонячних панелей, розміщених на капоті, даху і дверях. Електроенергія з даху передається на задні колеса, з капота — на передні, а дверні сонячні панелі живлять електричні системи. Електрика накопичується в літій-іонних акумуляторах, а для того, щоб зарядити батарею від сонця, треба шість годин. Правда, вистачає такої енергії тільки на 80 км. Якщо ж заряджати авто на спеціальних зарядних станціях, можна проїхати близько 400 км без підзарядки. Сонячні панелі в таких авто можуть розгортатися і сягають 6 м.
Такий винахід найактуальніший для країн, де електрика виробляється, переважно, за допомогою традиційних джерел енергії. Адже в таких країнах електромобілі працюють на електроенергії, яку добувають основні «постачальники» парникових газів в атмосферу — теплоелектростанції.
У зв’язку з цим, за словами Романа Зінченка, співзасновника компанії Creencubator, для більшої ефективності електромобілів було б краще розвивати відновлювальну енергетику. Тоді б електрокари могли заряджатися на станціях без будь-якої шкоди для екології. «Але такої площі батарей буде мало для заряду авто на більш-менш тривалі поїздки. Мені видається перспективнішою ідея розвитку зарядних станцій на чистій енергії, ніж інтеграція сонячних батарей в автомобілі», — зазначає експерт.

Пластик із вуглекислого газу

Пластик із вуглекислого газу
Але навіть такому хімічному елементу, як вуглекислий газ, можна знайти застосування. На початку цього літа компанія Ford першою з автовиробників розробила піноматеріали і пластик для автомобілів на основі СО2. Допомогла їм у цій розробці американська компанія Novomer, яка спеціалізується на використанні вуглекислого газу для виробництва інноваційних матеріалів.
Спільно вони розробили піноматеріали, до складу яких входять поліспирти поліоли, що складаються з вуглекислого газу, зібраного з відходів підприємства. Заміщення нафтопродуктів у виробництві піни та пластмаси — істотний внесок в екологічний стан планети. За попередніми підрахунками, така інновація знизить використання нафтопродуктів на 272 тис. т на рік. А це допоможе досягти довготермінової мети в боротьбі з глобальною зміною клімату, адже для того, щоб уникнути глобального потепління, просто необхідно відмовитися від викопного палива.
«Зміна клімату може призвести до величезного голоду і руйнування лісів, бо зміщуються кліматичні ареали. Тому потрібна повна відмова від викопного палива вже до середини століття», — впевнена Ірина Ставчук, керівник відділу з питань зміни клімату Національного екологічного центру України. Таким чином, екологічні, «зелені» винаходи, навіть якщо й видаються трохи дивними, допомагають людству призупинити глобальне потепління.

Олена Пащенко, УНІАН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply