Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 18, 2021

Детектор стиглості фруктів

Автор:

|

Травень 10, 2012

|

Рубрика:

Детектор стиглості фруктів

Інженери з Массачусетського технологічного інституту створили прості, компактні та потенційно дуже дешеві детектори концентрації етилену — газоподібного гормону стиглості фруктів. В основу пристрою лягли спеціальним чином оброблені вуглецеві нанотрубки.

Етилен — досить інертна й дуже проста органічна сполука з подвійним зв’язком CH2 = CH2. Аби зробити нанотрубки чутливими до його концентрації, учені використовували спорідненість етилену з іонами міді. На нанотрубки був нанесений комплекс органічного комплексоутворювача й міді, яка, перебуваючи в цьому з’єднанні, могла міцно зв’язувати етилен.

Вуглецеві нанотрубки дуже чутливо реаґують на сторонні домішки. Їхня провідність помітно падала при адгезії на них комплексів міді, але коли до комплексів приєднувався ще й етилен, опір значно посилювався. Цей додатковий опір і фіксував датчик, створений інженерами. Прилад виявився достатньо чутливим до відносно інертного газу. Додатково посилити його чутливість науковцям удалося, добавляючи невелику кількість полістиролу в суміш нанотрубок. Це робило її пухкішою, унаслідок чого підвищувалася ймовірність зв’язування молекулу газу. У підсумку прилад виявився здатним виявляти 0,5—1 молекулу етилену на мільйон молекул повітря (0,00005 %). Концентрація газу у фруктах при цьому зазвичай складає близько 0,1—1 частинки на мільйон.

Створений інженерами пристрій допоможе контролювати дозрівання плодів так, щоб у процесі перевезення вони не переспівали й не псувалися. Розробники планують з’єднати сенсор із міткою, що зчитується безконтактно (RFID), і стверджують, що такий сенсор коштуватиме не більше за 1 USD. Етилен виробляється рослинами при дозріванні плодів, старінні квітів, обпаданні листя. Під час дозрівання фруктів вироблення гормону є самоприскорювальним процесом, оскільки тканини рослини, реаґуючи на підвищену концентрацію газу, самі починають виробляти етилен. Деякі виробники спеціально обробляють фрукти цим газом, аби пришвидшити дозрівання.

Олег Садовий

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply