Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

«Злий» штам із Індії завойовує планету

Автор:

|

Липень 10, 2021

|

Рубрика:

«Злий» штам із Індії завойовує планету

Новий штам коронавірусу Delta, вперше зафіксований в Індії, з’явився в половині країн світу і став домінуючою мутацією SARS-CoV-2, витісняючи інші. Для Delta характерна значно підвищена заразність, якщо порівнювати з вихідним уханським і навіть британським варіантами.
В Європі кажуть про необхідність додаткових заходів для уповільнення поширення цього штаму. Різкий стрибок заражень коронавірусом в деяких країнах, у тому числі Великій Британії, де вакцинацію від Covid-19 пройшло 46 % населення, також стало відомо про появу варіанта Delta+.
Індійський штам коронавірусу виявили в жовтні минулого року. З того часу він з Індії поширився по всьому світу. Одна з найскладніших ситуацій зараз у Російській Федерації (РФ). За словами Сергія Собяніна, мера Москви, майже у 90 % корона вірусних хворих виявили Delta.
Також на цей новий штам припадає 96 % заражень у Португалії. Однак найбільше побоювання викликає Велика Британія, де кількість заражень коронавірусом зросла втричі за останній місяць, а на штам Delta припадає приблизно 98 % заражень.
Завдяки масовій вакцинації в останні два місяці в Об’єднаному Королівстві кількість нових заражень і смертей скоротилася до найнижчого рівня за період із минулої осені. Однак через Delta уряд на місяць відклав зняття карантинних обмежень, що залишилися.
Нещодавно Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявила, що Delta-варіант коронавірусу стає домінантним по всьому світу, адже він легше передається від людини до людини. Марія Ван Керкхове, глава технічної групи підрозділу надзвичайних захворювань ВООЗ, повідомила, що організація зафіксувала поширення індійського штаму вже в 92 державах.
Однак деякі вчені побоюються того, що штам Delta, можливо, поширився значно ширше, але залишається непоміченим через те, що навіть в Європі проводять меншу кількість геномного секвенування, ніж це необхідно.
Михайло Радуцький, Глава медичного комітету Верховної Ради України, повідомив, що українська медицина немає технічної можливості виявляти штам Delta. Однак влада очікує від ВООЗ нові тест-системи, які дозволять відразу визначати цей штам.
У прогнозі вчених Національної академії наук України йдеться про можливість спалаху Delta і серед українців. Причинами називають низький рівень вакцинації і велику міґрацію з РФ. «Штам Delta може поширитися в Україні швидше, ніж у західних сусідів, і мати більш важкі наслідки», — йдеться в прогнозі науковців.
Тім Спектор, який керує дослідженням симптомів коронавірусу у Великій Британії, розповідає, що у молодих людей Delta «більше схожий на застуду». Такі пацієнти можуть не почуватися серйозно хворими, але залишаються заразними і наражають на небезпеку інших.
При цьому для Delta класичні симптоми коронавірусу характерні менше. Він ґрунтується на даних, які його команда отримала від тисяч людей, які вказали свої симптоми в спеціальному додатку. За словами проф. Спектора, лихоманка залишається поширеним явищем, але втрата нюху більше не входить у список десяти основних симптомів. Серед інших симптомів, про які повідомляють індійські фахівці, варто назвати порушення слуху, важкі розлади шлунка і тромбоз, що приводить до гангрени. Він також створює вищий ризик ушпиталення.
Абдул Гафур, інфекціоніст із індійського міста Ченнаї, запевняє, що заражені Delta часто скаржаться на діарею. Він уточнив, що такий симптом під час першої хвилі пандемії спостерігали набагато рідше. У заяві, опублікованій пресслужбою індійського уряду, йдеться, що, за даними вчених із кількох десятків індійських лабораторій, серйозну заклопотаність викликає Delta+, оскільки він відрізняється від попереднього штаму вищою швидкістю поширення, здатністю дужче вражати клітини легенів.
Особлива небезпека індійського штаму коронавірусу — його здатність «швидко консолідувати» ураження легень. Про це заявила Анча Баранова, професор Школи системної біології Університету Джорджа Мейсона. Вона пояснила, що клітини епітелію в легенях здійснюють газообмін, що вимагає вологості. Альвеоли виробляють сурфактанти — слиз, що закриває легені зсередини. Коронавірус же не дозволяє клітинам епітелію виробляти цю суміш.
Також учені припустили, що новий штам зможе долати захист, який створюють антитіла. Таким чином індійський штам може заражати людей зі щепленням або вже перехворілих раніше. Delta також скорочує час, за який хвороба розвивається від легких симптомів до важких форм. Через це зменшується час вироблення антитіл організмом, пояснив Олександр Гінзбурґ, глава російського Центру Гамалії. «Це картина, яка, ймовірно, дає індійський штам, вона аґресивніша. Протікає блискавичніше порівняно з уханським штамом. Він зліший», — зазначив творець російської вакцини Sputnik V.
Наразі ще мало наукових даних про те, чи справді різновид Delta провокує більше смертей, ніж інші мутації коронавірусу. Але одне можна сказати точно: за даними Служби громадської охорони здоров’я Великої Британії, в країні в результаті зараження варіантом Delta померли люди, які вже були вакциновані від коронавірусу.
Семеро людей померли впродовж 21 дня після першого щеплення, ще 12 — протягом приблизно двох тижнів після другого. Порівняно з варіантом Alpha зараження Delta частіше призводить до ушпиталення пацієнтів.
Марія Ван Керкхове позитивно оцінила ефективність всіх існуючих вакцин проти індійського штаму коронавірусу. «Що стосується всіх варіантів, що викликають неспокій, у т. ч. варіант Delta, вакцини залишаються ефективними проти важких форм захворювання та смертності», — сказала вона, назвавши цей факт дуже доброю ознакою. Представниця ВООЗ наголосила, що повний рівень захисту забезпечують лише обидві дози вакцини. Тому вона порадила всім, хто отримали перший заштрик препарату, завершити процедуру вакцинації.
За даними Public Health England, перше щеплення вакцини, здебільшого, є менш ефективним у боротьбі проти штаму Delta, ніж проти попередніх варіантів коронавірусної інфекції. Два щеплення підвищують захист від симптоматичного зараження індійським штамом в діапазоні 33-81 %. Препарати BionTech/Pfizer і AstraZeneca захищають від тяжкого перебігу Covid-19 у разі зараження варіантом Delta. Але при цьому захисний ефект вакцин нижчий, ніж у випадку з Alpha або початковим типом коронавірусу.
Як повідомляв «Міст», компанії Pfizer і BioNTech проводять дослідження ефективності третьої (бустерної) дози свого препарату.

Катря Юськів, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply