Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 28, 2021

Яку рибу потрібно вживати для здоров’я мозку

Автор:

|

Серпень 21, 2021

|

Рубрика:

Яку рибу потрібно вживати для здоров’я мозку

Дієтологи рекомендують вживати жирні види риби хоча б раз на тиждень. Висновки лікарів підтверджують і вчені. Американські дослідники дійшли висновку, що запечена риба дуже позитивно позначається на здоров’ї мозку. При цьому немає різниці, скільки міститься в рибі омега-3 жирних кислот. Вчені закінчили експеримент за участі 260 осіб і виявили, що учасники, які хоча б раз на тиждень вживали запечену або смажену рибу, мали більше сірої речовини в областях мозку, відповідальних за пам’ять і пізнання. Цікаво, що серед шанувальників рибного меню було більше людей з вищою освітою. Але знайти зв’язок між рівнем омега-3 жирних кислот і розвитком цих ділянок мозку не вдалося. Попередні дослідження експертів університету свідчать також, що правильний спосіб життя — підвищення фізичної активності, відмова від куріння і боротьба з ожирінням — зменшує ризик розвитку хвороби Альцгеймера й інших когнітивних порушень. Цьому також сприяють омега-3 жирні кислоти, які у великих кількостях містяться в рибі, насінні, горіхах і деяких видах олій.

Про користь риби для мозку
Жирні кислоти омега-3, які містяться у великій кількості в багатьох видах морепродуктів, дуже корисні для серця. Омега-3 зменшують запалення, допомагають запобігти порушенням серцевого ритму, покращують гнучкість артерій і допомагають знизити рівень холестерину.
Дані численних досліджень, які вивчають позитивний вплив омега-3 на серцево-судинну систему, подають такі висновки, дозволяють сказати, що у тих, хто вживав одну порцію жирної риби на тиждень, наполовину знизився ризик раптової серцевої смерті.
У людей, які з’їдали одну порцію риби на тиждень, ризик ішемічного інсульту через утворення згустків крові в головному мозку, був на 14 % нижчим за тих, хто вживав мало або взагалі не любить рибу. У прихильників морепродуктів ризик розвитку ішемічної хвороби серця був на 22 % нижчим, ніж у тих, хто їв рибу рідше, ніж раз на місяць. Якщо у вас немає алергії на морепродукти, вживайте їх чотири і більше разів на тиждень,

Риба чи риб’ячий жир?
У капсулах риб’ячий жир добрий тим, хто не терпіти не можу запаху риби. Якщо вам не подобаються морепродукти, то можете реально отримати ті ж переваги, просто випивши таблетку на день. 2020 року Американська кардіологічна асоціація випустила наукове керівництво на цю тему, в якому рекомендувала добавки з омега-3 для людей, у яких був серцевий напад або є діагноз «серцева недостатність». Щодо всіх інших — фахівці не виявили переконливих даних, які доводять користь від прийому риб’ячого жиру для профілактики серцевого нападу, інсульту або серцевої недостатності.
Користь риби частково пов’язана з вмістом омега-3 жирних кислот, але також може бути зумовлена вибором риби замість продуктів із високим вмістом насичених жирів, до прикладу, стейка. Але просто приймати добавки — не те ж саме, що вести здоровий спосіб життя.

Як часто вживати рибу
Можливо, вихід за межі рекомендованих однієї-двох порцій на тиждень може забезпечити додаткову користь для здоров’я, але науково це не підтверджено. Ґрунтуючись на доступних даних, учені дійшли висновку, що більша частина користі полягає в переході від вживання дуже невеликої кількості риби або відсутності її в раціоні на споживання риби один чи два рази на тиждень. Але якщо рибу вживають чотири або більше разів на тиждень як заміну іншим, менш здоровим продуктів, у цьому випадку можна сказати — чим більше, тим краще.

Як вибрати корисну рибу
Одним із недоліків збільшення кількості риби в раціоні є потенційний вплив ртуті, токсину, який може вплинути на розвиток мозку у плодів і дітей молодшого віку, а в надлишку може неґативно позначатися і на здоров’я дорослих. Водночас, жінкам дітородного віку (особливо вагітним або тим, хто годують грудьми) і дітям рекомендують їсти рибу, щоб отримувати омега-3, які підтримують зростання мозку та зміцнюють здоров’я серця.
Щоб користь не перейшла на шкоду, необхідно запам’ятати, яка риба містить мало ртуті. Велика кількість ртуті в рибі передбачає високий неврологічний ризик — від розумового затьмарення до тремору та втрати рівноваги.
Низька кількість ртуті і багато омега-3 міститься в таких видах риби: скумбрія атлантична, сардини, лосось, форель. Хоча інші риби з низьким вмістом ртуті (сом, камбала і солея, а також креветки та тілапія) не містять так багато омега-3, вони все одно вважаються корисними. Щодо тунця, найпопулярнішого виду морепродуктів нарівні з креветками, фахівці зазначають, що з аналізу рівня ртуті в тунці вагітні жінки взагалі не повинні його їсти. Всім іншим варто вибирати дієтичний тунець (chunk light).
Не думайте, що вживання риби спричинить появу зайвих кілограмів. Жирна риба — джерело правильного, корисного виду жиру, необхідного кожному.
Як повідомляв «Міст», норвезький рибалка спіймав рибу-монстра.

About Author

Meest-Online