Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 7, 2022

Як захищатиме вакцина від коронавірусу?

Автор:

|

Грудень 24, 2020

|

Рубрика:

Як захищатиме вакцина від коронавірусу?

Зі самого початку пандемії коронавірусу у світі різні країни розпочали розробку вакцини, аби запобігти поширенню хвороби. Навіть зараз близько 30 держав працюють над виготовленням препарату, проте першою, хто створив вакцину, стала Велика Британія. 7 грудня на Туманному Альбіоні розпочали вакцинація і першими у цій черзі стали медики. Звісно ж, розробка фірми Pfizer-BionTech не може лікувати лише жителів острова, тому її замовила Канада та деякі країни Європейського Союзу (ЄС). Але виникла ще одна проблема: медикамент не можна транспортувати більше чотирьох разів, бо тоді він стане неефективним.
Крім цього, з близько 30 країн, які намагаються винайти вакцину від Covid-19, половина перебувають на останній стадії випробувань медикаменту. Тому логічно очікувати, що скоро з’являться й нові варіанти. Не забуваймо й те, що коронавірус постійно мутує, декотрі люди вже хворіли двічі, а тому тут також виникає питання щодо ефективності препарату та терміну його «придатності».
То як довго вакцина захищатиме нас від Covid-19, коли вона з’явиться в Україні та скільки коштуватиме? Про це розповіли кандидат біологічних наук та вірусолог Тарас Перетятко, заступник голови правління Всеукраїнського лікарського товариства Костянтин Надутий і засновник Української медичної експертної спільноти Ігор Найда.
— Ця вакцина — остаточний варіант?
Тарас Перетятко: — Якщо ми говоримо саме про вакцину, яка вже є в Англії, то швидше за все, це не остаточний її варіант. Якщо ж говорити про інші вакцини, які зараз розробляють інші держави, то гадаю, що з часом світ отримає більш прийнятні препарати щодо забезпечення холодового ланцюга. Маю на увазі транспортування, бо цю вакцину складно транспортувати і необхідно дотримуватися строгих норм. Крім неї, зараз у світі розробляють близько 30 вакцин і добра половина із них перебувають на останній стадії впровадження. Тому найближчими місяцями з’являться й інші варіанти. Але в цьому випадку спрацювало правило «чим швидше — тим краще», тому саме англійському медикаменту приділяють стільки уваги. Ми також знаємо, що й американці розробляють свою вакцину і вони вже більше уваги звертають на логістику та постачання препарату.
Костянтин Надутий: — Існує чітка процедура ввезення, для чого вакцина має відповідати певним вимогам, і реєстрації у тій країні, яка буде постачати медикамент. Тому якщо ці процедури дотримані, як і всі правила, то це означає, що вакцина безпечна.
Ігор Найда: — Ніхто і ніщо не стоїть на місці й завжди з’являється щось інше. Гадаю, що ми побачимо як нові вакцини, так і конкретно цю також будуть доопрацьовувати. Коли розпочнеться масова вакцинація, тільки тоді ми побачимо, є ефект, чи його немає. Одна річ — дослідження, але зовсім інша, коли препарат іде в маси. Випробування проводять на певному типі людей, а масове застосування — зовсім інша історія. Тим паче, що цей штам коронавірусу постійно змінює свої характеристики.
— Ні для кого не таємниця, що коронавірус постійно мутує. Впродовж якого часу вакцина буде ефективною?
Т. П.: — Відповім прикладом. Коронавірус, який спричиняє Covid-19, мутує не так швидко, як вірус грипу «А». Причин для цього багато і одна з них полягає у тому, що вірус грипу типу «А» має фрагментований геном, а коронавірус — нефрагментований. Але якщо говорити про те, чи може цей коронавірус спричиняти інфекції щороку, як грип, то ні, враховуючи, що його геном — це суцільна молекула РНК. Проте, він мутує і ми вже бачимо низку наукових публікацій, у яких описують інші штами. У таких матеріалах ідеться про зміну послідовності амінокислот у ланцюжку РНК, але це не обов’язково відображається на поверхні цього вірусу, яка й спричиняє утворення антитіл в організмі. Тому дуже складно сказати достеменно, наскільки часу нас вбереже ця вакцина, бо це залежить від дуже багатьох факторів.
К. Н.: — Вірус мутує, тому ефективність моновакцини, яку проєктували під конкретний штам, викликає питання. Навіть від грипу, який мутує набагато менше і рідше, маємо полівалентні вакцини, які захищають від різних штамів вірусу. Жодної моновакцини від грипу немає, це все полівакцини. Що стосується цього коронавірусу, то, за різними оцінками, він уже має різні модифікації і це зафіксовано в офіційних джерелах. Такі речі мають оцінювати фахівці. Катерина Амосова зробила дуже хороший огляд, наскільки ефективною може бути вакцина від Covid-19 з точки зору формування колективного імунітету. Для того, щоб препарат діяв, необхідно вакцинувати майже 100 % населення. Це ставить питання про можливість і доцільність цієї процедури. По-перше, 100 % людей охопити неможливо. Приміром, у Києві на первинній ланці обслуговування задекларовано 2,2 млн людей, а фактично в місті проживає близько 4 млн громадян. Тобто, 1,8 млн осіб «гуляють». То про яку вакцинацію чи колективний імунітет може йти мова?
І. Н.: — Тут передусім усе залежить від того, наскільки люди зменшать вплив інших хімічних речовин на свій організм. Річ у тім, що вірус завжди підлаштовується під будь-які хімічні речовини, які людина додатково вводить в організм. Це схоже до антибіотикорезистентності (стійкість до антибіотиків. — Ред.): чим більше людина приймає антибіотиків під час хвороби, тим стійкішим до них стає збудник. Так само і тут: якщо будуть проводити неадекватне лікування чи неправильну вакцинацію, то і вірус буде мутувати залежно від цього. Тому ніхто не може передбачити, що буде надалі.
— Значна частина населення вже пережила захворювання в тій чи іншій формі та мають антитіла у крові. Чи треба їм також вакцинуватися?
Т. П.: —Як засвідчили дослідження, антитіла, що сформувалися у людей внаслідок перенесення хвороби, не захищають організм надто довго. Найбільша така пролонгованість, яку я зустрічав у літературі, тривала до шести місяців. Тому, виходячи з цього, так, людям, які перехворіли на Covid-19, також варто вакцинуватися.
К. Н.: — Знаю людей, котрі вже перехворіли двічі. Але тут є питання. Наприклад, ПЛР-тест — це не виявлення самого вірусу в крові людини, а маркерів цього вірусу, його фрагментів. Тобто, ПЛР-тестування не дуже точне, бо воно реагує на частину вірусу. Навіть якщо результат позитивний і відбувається реакція, це може означати, що «уламки» вірусу затрималися на слизовій оболонці пацієнта. Можливо, людина переборола цей вірус ще до того, як він дійшов до серйозної фази реплікації, аби викликати хворобу. До прикладу, вірус міг вбити ще інтерферон і людина не захворіла, отже, не отримала імунітету. Інтерферон — це «перша барикада» імунної системи і в такому випадку антитіла не утворюються. Так трапляється у 25 % людей: залишки вірусу на слизовій оболонці є, ПЛР-тест позитивний, а самих антитіл немає. Половина з тих, хто хворіє, переносять хворобу у прихованому вигляді, бо у них також спрацьовують усі бар’єри і вірус зникає з організму.
На більш-менш стійкий імунітет можна розраховувати лише тоді, коли Covid-19 перебігав у важкій формі. Тобто, коли вірус був у крові, викликав запалення тощо. Тоді можна розраховувати на те, що імунна система встигла зреагувати. В інших випадках імунітет міг спрацювати ще до того, як виробився імуноглобулін.
Стосовно SARS-у сьогодні вже виникає багато питань. Якщо так багато людей хворіють безсимптомно, якщо кількість важких випадків не значна, то з точки зору Health Technology Assistance, значно ефективніше сконцентрувати ресурси на напрямку виявлення пацієнтів, котрі можуть важко перенести коронавірус і їхньому лікуванню. Health Technology Assistance займається рішеннями зі застосування технологій охорони здоров’я. Тому, можливо, нам краще виявляти людей, котрі більш уразливі та лікуванню тяжких хворих. Це буде дешевше, ніж загальна вакцинація, і правильніше стратегічно.
І. Н.: — Якщо у пацієнтів не буде додаткових протипоказань для вакцинації, то гірше точно не буде. Тобто, така річ не зашкодить людині. Але також не можна стверджувати на 100 %, що всім абсолютно потрібна ця вакцинація. Є у людей протипоказання, як я вже казав, є певні стани, певні періоди часу тощо, коли проводити вакцинацію просто не можна. Крім цього, у когось антитіла є у достатній кількості, у когось немає зовсім, тому це все потребує досліджень. Також ми знаємо вже доведені випадки повторного зараження коронавірусом. Кожен організм — це індивідуальність, тому це питання вимагає досліджень. Усі пандемії розраховані на середньостатистичного хворого, а ціно орієнтована медицина має йти до індивідуального підходу до кожного пацієнта.
— Коли вакцина стане доступною в Україні й якою буде її вартість?
Т. П.: — Якщо цю вакцину будуть реалізовувати на комерційній основі, то її вартість складатиме 40-50 USD за дозу. Приблизно в таку ж ціну вкладуться й інші вакцини, хіба що за рахунок великого обсягу виробництва ціна може впасти на 10-15 %. Проте зі заяв українського уряду ми розуміємо, що закупівлі вакцини буде проводити держава, отже, для людей вона буде безкоштовною. А щодо часових рамок, то одна з вакцин має бути в Україні вже до кінця цього року. Як тільки владнаються «паперові» та бюрократичні моменти, з початку наступного року препарат вже точно має бути у нас. Ми вже навіть маємо встановлений пріоритет, які категорії населення будуть вакцинувати у першу чергу. Мова йде про медичних працівників, поліції, надалі вже будуть вирішувати.
К. Н.: — Та це ж гроші, це ж тема бізнесу. «Кому війна, кому мати рідна». Гадаю, що будуть зацікавлені особи, аби витратити гроші з державного бюджету, тому це дуже швидко реалізують. Коли вакцина пройшла всі випробування, то її продукування не є складним, бо найважчий етап — розробка. Коли вже все зробили, відбувається формування виробничих потужностей і ці процеси призводять до того, що медикамент можна виробляти масово. Тому вважаю, що це може відбутись у дуже короткі терміни. Що ж стосується ціни вакцини, то ми розуміємо, що маржа збільшується на масовому виробництві, тому чим більшим буде охоплення, тим дешевшою вакцина буде.
І. Н.: — Усі чутки, які зараз циркулюють, пов’язані зі собівартістю вакцини і з тим, скільки на оплату цього виділить світова спільнота. Ще треба врахувати, скільки коштів виділять різні меценати. Більшість країн світу, які справді дбають про своїх громадян, забезпечать це на безоплатній основі. Тобто, це не є безкоштовно, але це буде безоплатно для людей. В Україні вакцина з’явиться з початком наступного року, все решта залежатиме від факторів, які я згадував.
Як повідомляв «Міст», у декого спостерігають алергічну реакцію на вакцину від коронавірусу.

Роман Гурський, «Вголос»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply