Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Як притлумити потяг до солодкого?

Автор:

|

Березень 20, 2014

|

Рубрика:

Як притлумити потяг до солодкого?

Чому, коли на душі кішки шкребуться, рука тягнеться до чогось солоденького? Учені з’ясували, що крім психологічних передумов тут є й біохімічне підґрунтя: солодощі стимулюють вироблення серотоніну — гормону задоволення. До речі, науковці знайшли й спосіб перехитрити організм — замість шкідливих калорійних продуктів «підсунути» йому корисні та поживні.

Багато людей намагається впоратися з душевним дискомфортом за допомогою солодкого. Чому? При поглинанні солодощів швидко ліквідується низький рівень глюкози в крові. Але щойно її вміст через якийсь час падає, а дія серотоніну закінчується, виникає нова, ще потужніша потреба в цьому гормоні, і виникає черговий потяг до солодощів. Коло замикається.
Останнім часом було навіть проведено кілька експериментів на пацюках, які засвідчили, що цукор може породжувати буквально наркотичну залежність. З’ясувалося, що, коли привчених до цього вуглеводу гризунів позбавляють його, вони відчувають справжню «ломку». Якщо в потягу до солодкого є дві причини — психологічна та фізіологічна, то й боротися з нею треба за цими двома напрямками.
По-перше, необхідно усвідомити, які життєві обставини викликають у вас пригнічений стан, неспокій і змушують удаватися до солодкого як до транквілізатора. По-друге, потрібно переглянути своє харчування й організувати його таким чином, щоб отримувати всі необхідні речовини зі здорових продуктів, що підвищують рівень серотоніну. Інакше кажучи, можна підвищити в себе рівень серотоніну, не поглинаючи при цьому кілограми цукерків, варення, печива, здоби, білого хліба й тортів.
Підемо ланцюжком, який вибудували біохіміки. Серотонін у організмі виробляється з його попередників, зокрема з триптофану — однієї з незамінних амінокислот, що надходять із їжею. На день дорослій людині потрібно не менш ніж 1 г триптофану, а при стресі, звісно, більше. Французькі дієтологи вважають нормою 1-2 г триптофану на день. Дієтологи розрахували набір корисних продуктів, у яких міститься потрібна кількість триптофану:
* Бобові: горох, квасоля — 260 мг, соя — 714 мг, сочевиця — 284 мг.
* Зернові, картопля: гречана крупа — 180 мг, макаронні вироби — 130 мг, борошно пшеничне (перший ґатунок) — 120 мг, вівсяна крупа — 160 мг, пшоно — 180 мг, рис — 80 мг, хліб житній — 70 мг, хліб пшеничний — 100 мг, картопля — 30 мг.
* Молочні продукти: молоко, кефір — 40-50 мг , сир голандський — 790 мг, сир плавлений — 500 мг, сир нежирний — 180 мг, сир жирний — 210 мг.
* М’ясні вироби: яловичина, індичка — 200 мг.
* Овочі, гриби, фрукти: капуста білокачанна — 10 мг, морква — 10 мг, буряк — 10 мг, печериці, гливи — 210-230 мг, яблука — 3 мг.
* Яйця: 200 мг на 100 г (півтора-два яйця).
З’ясувалося, що в цьому списку лідирують бобові та продукти тваринного походження, хоча й гриби, гречка, вівсянка, пшоно можуть стати пристойним джерелом триптофану. Коли ми отримуємо його в достатній кількості, краще вгамовується голод, заспокоюються нерви, поліпшується сон. І, що важливо, ми худнемо! В овочах і фруктах – набагато менше триптофану (але їх споживають не заради нього).
Окремий випадок потягу до солодкого — шоколадоманія. Шоколад містить не тільки гормони задоволення, а й магній, який має заспокійливу дію. Відомо, що цей мікроелемент нормалізує діяльність серцево-судинної системи. При стресі він швидко «згорає» в організмі, і потрібно поповнювати його з їжі. Людина потребує приблизно 300-350 мг магнію на день.
У м’ясі, птиці та молочних продуктах відносно мало магнію — 20-25 мг. Тверді сири містять близько 50 мг магнію в 100 г. Багато його в чаї та каві. Наприклад, в 100 г порошку какао міститься 191 мг магнію. У кавуні його більш ніж 220 мг, а деякі довідники навіть стверджують,що 400 мг на кожні 100 г. Скибка малокалорійного освіжаючого кавуна — денна норма магнію! Зробивши такий аналіз, можна без проблем знайти продукти, у яких удало поєднуються триптофан і магній.
Пшоно, вівсянка, гречка… Набирається досить пристойний список. Напевно, ви помітите, що деякі багаті на магній продукти містять і багато жирів, тому тут теж доводиться дотримуватися міри. Ми часто хочемо той чи інший продукт через брак вітамінів і мікроелементів у організмі, а не тому, що саме цей продукт нам зараз потрібен. Тож не варто зловживати ними. Краще шукати здорову заміну.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply