Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 25, 2021

Як працюють лабораторії з виявлення коронавірусу у Львові

Автор:

|

Квітень 25, 2020

|

Рубрика:

Як працюють лабораторії з виявлення коронавірусу у Львові
Львівські епідеміологи

Кожен, у кого лікарі підозрюють це захворювання, хотів би якомога швидше дізнатися, є у нього цей збудник чи ні. Підтвердити чи заперечити підозру можуть лише в лабораторії після тестування полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).
У Львівському обласному лабораторному центрі Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ) працюють дві лабораторії, в яких проводять дослідження ПЛР: вірусологічна лабораторія та лабораторія особливо небезпечних інфекцій. Робочий день у працівників лабораторій розпочинається о дев’ятій ранку, але ніхто з лікарів і лаборантів ніколи не знає, коли він закінчиться. Буває, що триває і 12 годин. Працівники приходять додому втомлені, виснажені як фізично, так і емоційно, а завтра знову робочий день. Доводиться працювати й у вихідні. І перепочинок у них буде ще не скоро — пацієнтів із підозрою на коронавірус із кожним днем все більше.
Є ще один нюанс, який психологічно тисне на працівників лабораторій — вони бояться, аби декотрі неадекватні громадяни не переслідували їхніх рідних, тому просять не вказувати їхніх прізвищ.
Діагноз коронавірусна інфекція ставлять не лише лікарі-інфекціоністи. Вони виставляють підозру на коронавірус. А ось є в людини вірус чи ні, точно можуть сказати працівники лабораторій після дослідження ПЛР.
У Львові такі тести почали проводити з 26 березня. До цього часу біоматеріал від пацієнтів для дослідження відправляли до вірусологічної лабораторії у Києві. І результатів доводилося чекати по кілька днів. Тепер результат дослідження можна отримати впродовж робочого дня.
У перші дні, як розповіли працівники лабораторій, досліджували лише по 12 проб, бо досі не працювали з такими реагентами. Частину з них отримали з Китаю, частину закупили за кошти місцевого бюджету і МОЗ, останні отримали з Республіки Корея. Треба було звикнути з ними працювати, «набити руку».
«Давалася взнаки й велика відповідальність, яка лягла на наших працівників. Адже тепер вони мали чітко сказати: хвора людина чи ні. Було неабияке хвилювання і воно дещо сповільнювало темп роботи. Але тепер уже все налагоджено», — розповідає Оксана Семенишин, завідувачка лабораторії особливо небезпечних інфекцій.
Зараз у лабораторіях Центру впродовж дня можуть дослідити 40-50 проб біоматеріалу, відібраного від людей із підозрою на коронавірусну інфекцію. В усіх із підозрою на коронавірусну інфекцію беруть мазки з горла і носа. Біоматеріал транспортують до лабораторій із дотриманням високого рівня безпеки.
Спершу його поміщують у стерильні пробірки і щільно закупорюють. Пробірки кладуть у спеціальні пакети, які щільно замикаються. Пакети кладуть у спеціальні контейнери, а їх — у торбу-холодильник. У такому пакуванні біоматеріал разом із супровідними документами відправляють до лабораторії.
Обидві лабораторії у Центрі спеціально обладнані для проведення складних досліджень, адже тут і раніше досліджували інші збудники небезпечних інфекційних хвороб. У приміщення, де проводять дослідження, подають повітря відповідної температури. Вентиляційна система налаштована так, що знешкоджує збудників, очищує повітря. На вулицю воно потрапляє абсолютно чисте. Таку ж очистку проходять і стічні води.
Дослідження ПЛР проводять не кожне окремо, а одночасно партіями. Закладають 20 чи 30 проб одразу, а за три години отримують результат. «Але до цього часу проба проходить довгий шлях на етапі виділення РНК, який триває дві-три години. Тому загалом дослідження триває близько п’яти-шести годин. Усі маніпуляції під час проведення дослідження розписані по секундах і лаборант, котрий їх проводить, не має права відлучатися чи перепочити, тим паче вийти», — пояснює д-р Семенишин.
Лаборанти, звісно, працюють у захисних костюмах. Зізнаються, що працювати в них непросто. Увечері втома добряче дається взнаки. І працівників лабораторій, котрі уміють проводити такі дослідження, у Львові небагато. Після того, як розпустили санітарно-епідеміологічні станції, люди звільнилися й улаштувалися на інші роботи.
За словами Ліни Старинчук, завідувачки вірусологічної лабораторії, працівники лабораторій працюють у дві зміни, потоками, закінчують роботу десь о десятій годині вечора.
Роботи з кожним днем більшає, бо щодня з’являються нові пацієнти з підозрою. Крім цього, потрібно робити й повторні дослідження. Якщо після позитивного результату на коронавірусну інфекцію у пацієнта за якийсь час буде два неґативних результати, лише тоді можна буде сказати, що він одужав.
За прогнозами епідеміологів та інфекціоністів кількість хворих на коронавірус буде зростати, тому за словами Олега Когута, заступника директора Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України, зараз мова йде про відкриття ще двох лабораторій у Львові, де проводитимуть дослідження на коронавірус.
Одна з них — в Львівському медичному університеті ім. Данила Галицького — вже провела перші дослідження ПЛР. Працівники лабораторій кажуть, що змогли розпочати проведення вкрай важливих досліджень лише завдяки небайдужим людям, котрі допомогли розширити можливості лабораторій Центру, придбали дороге обладнання, засоби індивідуального захисту, реагенти тощо.

Олександра Баландюх, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply