Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Як комфортно пережити період цвітіння рослин

Автор:

|

Травень 24, 2018

|

Рубрика:

Як комфортно пережити період цвітіння рослин

Цвітіння трав і дерев перетворюється для багатьох на справжнє випробування. Очі сльозяться, червоніють і печуть, із носа тече. А що таке взагалі алергія? Як вона виникає?
«Алергію називають найзагадковішою хворобою цивілізації, — розповідає лікар-алерголог Борис Стремедловський. — Від цієї недуги потерпає 25 % населення планети. А втім учені та медики й досі не знають точних причин такого бунту імунної системи, коли організм надмірно чутливо реагує на певні чужорідні йому речовини».
Загалом, алергія — це неправильна реакція організму, внаслідок якої він розпізнає певні речовини (алергени) як небезпечні й запускає механізми алергічних реакцій. Тепер складний період для тих, у кого алергія на пилок рослин — поліноз. Ризик появи алергії зростає при хронічних хворобах, незбалансованому харчуванні, несприятливій екології тощо.
Що ж найбільше викликає алергічні реакції? Пилок яких рослин найбільше концентрується у повітрі?
«Тепер відбувається пікове пилкування дерев, зокрема берези й ясеня, — каже Вікторія Родинкова, доктор біологічних наук, професор Вінницького національного медичного університету ім. М. Пирогова. — Для прикладу, на Заході України, а також на Півночі у Лісовій зоні концентрація пилку берези, ясена та вільхи у пікові дні сягає десятків тисяч пилкових зерен на добу! Попереду — сезон пилкування дуба, який також серйозний аероалерген у всіх реґіонах України. Середньодобова концентрація цього пилку може сягати до 500 пилкових зерен у куб. м повітря в піковий період. При тім вважається, що для розвитку алергічних симптомів достатньо вдихнути 25 зерен у кубометрі повітря.
— Які ще рослини загрожуватимуть алергетикам найближчим часом?
В. Родинкова: — «Незабаром цвістиме волоський горіх, пилок якого також викликає алергію (він дещо більший, 30-40 мк, має багато пор). Меншою мірою симптоми викликає пилок рослин родини кипарисових (ялівець, туя, кипарис), а пилок тополі, який також спостерігається тепер, неалергенний взагалі.
— Як проявляється сезонна алергія?
Б. Стремедловський: — Якщо організм чутливий до пилку згаданих рослин, то здебільшого розвивається ринокон’юнктивальний синдром — почервоніння й відчуття печії в очах, сльозотеча, а ще ринорея — рясні виділення з носа, що не супроводжуються закладеністю та чханням. У цей період також відбувається загострення сезонної бронхіальної астми, хворий потерпає через бронхоспазми. Часто проявляється реакція і на шкірних покривах — кропив’янка та дерматити. У 5 % випадків у пацієнтів підвищується температура тіла, з’являється біль у суглобах, може виникнути діарея.
— Як не сплутати поліноз і гостру респіраторну вірусну інфекцію?
Б. С.: — У випадку алергічної реакції симптоми загострюються під час сонячної та вітряної погоди, а знижуються під час і після дощу, адже тоді пилок набирає вологи й падає на землю, тож ми його вже не вдихаємо. Це не відбувається при застуді.
— Як полегшити симптоми алергії?
Б. С.: — Потрібна дієта. З раціону слід вилучити продукти, які дають перехресну реакцію з пилком цих дерев. Для прикладу, яблуко має перехресний алерген із пилком берези, лісовий горіх може спровокувати перехресну реакцію з пилком ліщини (у них споріднені алергени). Рекомендую відмовитися від кісточкових — мова про черешню, вишню, сливу, персики. Також не раджу вживати моркву та селеру — білкова молекула, що відповідає за алергію на пилок берези, є в цих продуктах. Алергетикам варто щонайменше часу проводити на свіжому повітрі в обідню пору, якщо надворі ясно. Після повернення з прогулянки, обов’язково ретельно мийте руки, вмивайте обличчя й промивайте ніс, щоби позбутись пилку.
— Алергію можна вилікувати чи це на все життя?
Б. С.: — Її можливо вилікувати, однак за декілька років. Починати таке лікування треба пізно восени, коли відцвітуть усі рослини. Йдеться про метод гіпосенсибілізації, коли в організм людини поступово вводять алергени, починаючи з малих доз і закінчуючи великими. Внаслідок лікування імунна система поступово звикає до алергену та симптоми алергії стають слабшими. До речі, з віком активність імунної системи знижується, її сприйнятливість до рослинних протеїнів поступово слабшає, до старості людина врешті позбувається полінозу або переживає напади алергічного риніту вкрай рідко.
Розмовляла Лариса Пецух, «Експрес»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply