Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 24, 2021

Стрес, низька вага, напади гніву? Перевірте щитовидку

Автор:

|

Березень 25, 2020

|

Рубрика:

Стрес, низька вага, напади гніву? Перевірте щитовидку

Практично у кожного другого українця, який приходить на прийом до ендокринолога, діагностують розлади роботи щитоподібної залози. Незважаючи на невеликий розмір, вона впливає на всі без винятку процеси, що відбуваються в людському організмі. Безпричинна втома, слабкість, стрес, постійна спрага, порушення сну, а ще підвищена пітливість, різкі зміни ваги, нічні вставання в туалет. Ці та інші прояви можуть бути маркерами ендокринної патології. Лікарі зазначають, що захворюваність на цукровий діабет, йододефіцитні недуги, зараз пов’язані з порушенням функції щитоподібної залози, становлять одну з головних медико-соціальних проблем людства. Кількість людей із патологією ендокринної системи неухильно зростає в усьому світі. Й Україна не виняток. Серед причин, що спричиняють патологію, передусім називають нестачу йоду в їжі, неправильне й одноманітне харчування, нестачу вітамінів, радіоактивне забруднення та нервові розлади.

Не в лідерах, але й не останні
Про те, що Україна потрапляє до переліку країн із найбільшим йододефіцитом у населення (разом із Суданом, Ґамбією, Ґвінеєю-Бісау та Гаїті), йшлося вже давно. Проте зараз, як розповіла Вікторія Герасименко, ендокринологиня вищої категорії, Україна належить до середнього чи помірного рівня вираження йододефіциту.
«Найбільший відсоток, близько 90, в структурі ендокринних захворювань і порушень обміну речовин становлять патології «щитовидки». Це так звані йододефіцитні захворювання й усе, що з ними пов’язане. На другому місці — надлишкова вага й ожиріння, — каже вона. — Раніше вважали, що найбільше йоду бракує Західному реґіону. Тепер усе зрівнялося — більшою чи меншою мірою його бракує населенню всієї України».
Крім цього, ендокринна система тісно пов’язана з нервовою системою. Річ у тім, що залози внутрішньої секреції на всіх рівнях беруть участь у регулюванні головних метаболічних процесів, і якщо гормональні порушення мають значний вплив на нормальне функціонування всіх систем та органів людини, то нервова система ендокринній у тому допомагає. За таких умов може виникати зниження інтелекту, утвори в щитоподібній залозі.
Найгостріше це питання, зі слів д-ра Герасименко, постало після Чорнобильської катастрофи. З плином часу, навіть через 30 років, трапляється чимало випадків виникнення передракових і ракових станів щитовидки, і не лише у дорослих, котрі народилися або жили в той час, а й у теперішніх дітей і підлітків.

Під «прицілом» жінки та діти
Якщо у вас чи ваших близьких спостерігаються такі симптоми, як слабкість, часта втома, прискорене серцебиття, тривожність, дратівливість, плаксивість, апатія, порушення сну, коливання ваги, пітливість, набряки, підвищений холестерин, закрепи, сухість у роті, спрага, погіршення стану шкіри і волосся, у жінок — порушення менструального циклу, у чоловіків — зниження потенції або збільшення молочних залоз, у дітей — недобір або перебір ваги, а також непліддя як чоловіків, так і в жінок, Вікторія Герасименко радить негайно піти до ендокринолога.
Однак перелічені скарги не завжди пов’язані з ендокринологією. Найчастіше до них призводить нестача йоду в організмі. «Спершу скарги пацієнта можуть бути нетиповими для ендокринних патологій, особливо коли зважати на те, що більшість людей провадять малорухливий спосіб життя, працюють в нічні зміни, тривалий час сидять за ґаджетами. Сімейний лікар повинен не лише вчасно зауважити проблему, а й профілактувати її. За потреби скерувати до фахівця, зокрема до ендокринолога», — веде далі лікарка.
Нестача йоду в організмі, особливо це стосується вагітних і дітей, може призвести до багатьох неприємних наслідків. Так, до прикладу, в жінки при надії може статися викидень або ж розвинутися вроджені вади у дитини (вона може народитися з розумовою відсталістю, німотою, гіпотеріозом, тобто зниженням функції щитоподібної залози, психомоторними порушеннями).
«Якщо брати до уваги новонароджених, в них може бути вроджений гіпотеріоз, у дітей і підлітків — порушення в розвитку (тоді їм важко навчатися в школі), дорослі можуть мати так званий зоб і його ускладнення — вузлові форми, — називає д-р Герасименко. — Найчастіше до ендокринологів звертаються жінки репродуктивного віку, які не можуть завагітніти, мають первинне або вторинне непліддя. Відсоток його ендокринних форм становить 40 %. Поширене також ожиріння, надлишкова вага, порушення менструального циклу, рідше діабет другого типу».
Проте, що збільшення щитоподібної залози (зоб) тепер діагностують у кожної 10-15 дитини, наголошує Юрій Єрін, дитячий ендокринолог Львова. З його слів, коли спостерігається йододефіцит, серед усіх інших педіатричних хвороб може розвиватися ендокринна патологія, патологія щитоподібної залози у вигляді або простого вола (зобу), або надмірної чи недостатньої функції щитовидки, або гіпотеріоз чи гіпертеріоз.
«Коли батьки помітили в дитини збільшення щитоподібної залози, затримку в рості, потовщення на шиї, бажано, щоб хоча б сімейний лікар негайно оглянув малого пацієнта. За потреби він скерує до вузького спеціаліста, на ультразвукову діагностику тощо, — каже дитячий лікар. — Не скажу, що зараз у нас спостерігається прогресування цього захворювання, проте порушення функцій щитовидки все ж є. Річ у тім, що у нас значно покращилася діагностика, тож тепер хворобу можна виявити на ранніх стадіях».

Якщо сіль, то йодована
Профілактикою найпоширеніших хвороб, у т. ч. ендокринного походження, є здоровий спосіб життя. Тож лікарі наголошують: активна ходьба, дотримання режиму сну і відпочинку, помірне використання соціальних мереж, раціональне харчування з достатньою кількістю вітамінів і мікроелементів, часте перебування на свіжому повітрі та на сонці, вчасна консультація лікаря є запорукою здоров’я.
Запобігти йододефіциту, зі слів ендокринологів, можна, споживаючи продукти харчування, багаті на йод (морські водорості, морська риба, риб’ячий жир, морепродукти). Не останнє місце в цьому переліку займає йодована сіль. Мається на увазі щоденне її споживання у кількості п’ять-шість грамів на добу. Це повністю забезпечує потребу організму в йоді, запобігаючи розвиток згаданих вище порушень у роботі ендокринної системи.
Препарати йодиду особливо потрібні вагітним, дітям і жінкам, котрі годують грудьми. Зокрема, дітям його варто приймати з першого року життя. Це стосується і матерів, котрі хочуть, щоб у них народилися здорові діти. Тим, хто планують вагітність, за три місяці до цього потрібно також розпочати прийом препаратів йоду.
Згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, для дітей до 12 років кількість йодиду калію має становити 100 мкг, для дорослих — 250 мкг.

Їжте і не хворійте
Правильне харчування забезпечує хороше самопочуття та довголіття, тож спробуймо захистити нашу щитоподібну залозу корисною та смачною їжею (після консультації з лікарем). Яблука позитивно впливають на всі системи організму, вбиваючи хвороботворні бактерії. Для «щитовидки» цінні тим, що захищають її від ракових клітин. Цибуля корисна для щитоподібної залози, печінки і серця. Містить велику кількість мікроелементів, що зміцнюють імунітет.
Морепродукти містять вітамін В12 і цинк, який стимулює імунітет. Зверніть увагу: консервоване крабове м’ясо також зберігає свої корисні властивості. Морська капуста містить йод і ще 40 вітамінів та елементів, які захищають від хвороб щитоподібної залози. Червона риба (лосось, сьомга, форель, горбуша) — багате джерело корисних жирних кислот Омега-3, необхідних для злагодженої роботи «щитовидки».
Горіхи з медом допоможуть розворушити «ледачу» щитоподібну залозу. Подрібніть у ступці ядра трьох-чотирьох волоських горіхів, змішайте зі столовою ложкою меду і з’їжте вранці натщесерце. Приймайте ці «ліки» щодня впродовж одного-двох тижнів. Лимон із медом активізує роботу «щитовидки». Ретельно вимийте два-три лимони, натріть їх на тертці з дрібними вічками разом зі шкіркою, щоб вийшла склянка однорідної маси. Змішайте її з такою ж кількістю меду. Приймайте по столовій ложці тричі на день у перервах між прийомами їжі.

Ольга Шведа, «Львівська пошта»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply