Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Собаки розпізнають Covid-19 за запахом

Автор:

|

Листопад 10, 2020

|

Рубрика:

Собаки розпізнають Covid-19 за запахом
Міїна

Фінські дослідники заявляють, що навчені ними собаки можуть швидко та надійно розпізнати коронавірус за запахом. Але цією практикою користуються ще дуже рідко. В чому причина?
Друга хвиля пандемії накриває Європу. Нещодавно Бельгія повідомила, що перестає тестувати громадян, котрі не проявляють симптомів Covid-19, навіть якщо вони мали контакти з хворими, бо країна просто не може впоратися з таким обсягом. Не кращі справи і в інших країнах Європейського Союзу: проводити масові тестування й одночасно відстежувати ланцюги заражень їм вдається лише насилу.
Тим часом пес-рятувальник Коссі, що працює на летовищі Гельсінкі (Фінляндія), може за лічені секунди надійно визначити, чи заражений той чи інший пасажир коронавірусом. Найкраща нагорода за цю послугу для собаки — їжа.
Якби завдання з виявлення інфікованих коронавірусом надали Коссі й іншим собакам, то десятки й сотні заражень могли б виявити за лічений час, з мінімальними витратами і без заподіяння обстежуваним того дискомфорту, на який скаржаться багато з тих, хто здає тест полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).
Понюхавши хустку, яку носили на шиї або зап’ястку, собака може ще за п’ять днів до того, як в інфікованого проявляться перші симптоми, розпізнати, чи заражений він коронавірусом. «Собака міг би легко врятувати багато життів», — розповідає Анна Хільм-Бйоркман, дослідниця у галузі ветеринарної медицини Гельсінського університету. За її словами, точність відповідних тестів, які вони проводили з собаками, сягає майже 100 %.
На самому початку пандемії в Європі саме д-р Хільмі-Бйоркман запропонувала надати Коссі шанс застосувати свої навички з виявлення грибків, постільних блощиць і ракових пухлин для пошуку людей, в організмі яких живе невідомий досі вірус. За її словами, собаці знадобилося лише сім хвилин, аби зрозуміти, що треба шукати. «Це було неймовірно», — каже вона.
Сюзанна Паавілайнен, директорка фонду Wise Nose, вісім років тому забрала Коссі з притулку для тварин в Іспанії. Після того, як спалахнула пандемія коронавірусу, вона взялася навчати її й інших собак розпізнавати Covid-19 за запахом. Серед відібраних для цього завдання вихованців виявилися й Міїна, котра до цього була навчена визначати за запахом рівень цукру в крові однієї молодої пацієнтки, і ще дві собаки, нюхові здібності яких також використовували для виявлення хвороб. Загалом у фонді Wise Nose на першому етапі проєкту хочуть підготувати для розпізнавання коронавірусу 15 собак.
За словами д-ра Хільм-Бйoркман, якщо дотримуватися традиційних правил академічного процесу, то спершу необхідно провести тестування, опублікувати його результати й отримати на нього рецензії від інших дослідників. Однак інстинкт підказав жінці, що собак треба відразу ж відправляти на службу. «Дослідники, які займаються підготовкою наукових публікацій, в аеропортах не працюють», — зауважує вона з іронічною посмішкою.
Щоб приступити до роботи, дослідникам було необхідно отримати дозвіл і знайти фінансування. Тімо Аронкіто, заступник мера м. Вантаа, котрий відповідає і за безпеку на летовищі, відразу ж збагнув переваги нового підходу. «Отримати результат можна за дві хвилини», — радіє він. Серед пасажирів собаки, які шукають коронавірус, також користуються великою популярністю. Подекуди люди стоять по годині в черзі, щоб потрапити до них «на прийом».
Проте можливості фінансування чотиримісячного пілотного проєкту, метою якого було встановити, чи розпізнають собаки коронавірус так само точно, як ПЛР-тестування, обмежувалися сумою в 390 тис. USD. При цьому кожного, в кого собака знаходив вірус, просили пройти ще й медичне тестування для підтвердження діагнозу.
Сам Аронкіто, котрий є досвідченим лікарем, хотів за допомогою проєкту домогтися користі не тільки для здоров’я, але й для бюджету. «Зараз проведення тестування в аеропортах щомісяця коштує 1 млн EUR», — каже він і додає, що в зимовий період ці витрати, швидше за все, зростуть до 3 млн EUR на місяць. «Використовувати собак було б набагато дешевше», — підсумовує медик.
Поки уряд Фінляндії не заявляв про те, що готовий взяти на себе керівництво програмою, незважаючи на величезний резонанс у пресі й інтерес за кордоном. За словами д-ра Хільм-Бйoркман, якби уряд повірив у її програму, вона й її колеги могли б навчити сотні собак і приставити по одній із них до входу в кожну концертну залу, на кожен стадіон або в будинок для людей похилого віку. Але для цього необхідно змінити парадигму мислення, як у професійних медиків, так і в суспільстві. «Зазвичай про те, що вони хворі, людям повідомляє лікар, а не кінолог», — пояснює дослідниця.
Таку ситуацію спостерігають не лише у Фінляндії. Німецькі вчені також повідомляють про перспективні результати дослідження здатності собак розпізнавати Covid-19, однак на практиці там тварин наразі не використовують. «Ми запустили цей проєкт, оскільки хотіли допомогти перемогти пандемію, — розповідає Гольґер Фольк із Університету ветеринарної медицини в Ганновері. — Але в підсумку ми наштовхнулись на безліч розчарувань і цілу низку відмов. Якби я не був такою впертою людиною, котра провела вже стільки досліджень, я, напевно, покинув би цю справу».
Німецький експерт погоджується з думкою фінської колеги про те, що серед лікарів панує упередження стосовно собак, що ті не зможуть впоратися з таким завданням. При цьому він вірить у великий потенціал проєкту. «Тільки уявіть, що собака щоранку обнюхувала б працівників вашої компанії, — каже він. — Це дозволило б їм, як і раніше, щодня приходити на своє робоче місце».
Коли є розмова заходить на цю тему, Сюзанна Паавілайнен заявляє, що вона і Коссі готові прийняти одну з численних пропозицій із усього світу про проведення тренінгів для собак, якщо уряд Фінляндії так і не розпізнає потенціал проєкту. «Коссі любить теплу погоду», — чухає вона свого улюбленця за вухом.
Українська служба Deutsche Welle

Як повідомляв «Міст», учені творили найшвидший і найдешевший тест на коронавірус.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply