Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 1, 2021

Шпиталю Шептицького — 115

Автор:

|

Грудень 12, 2018

|

Рубрика:

Шпиталю Шептицького — 115

о. Андрій Логін — праворуч

У Львові урочисто відзначили 115-річчя Шпиталю ім. митрополита Андрея Шептицького. У рамках святкувань відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Якісна медицина задля гідності людини. Від історії до сучасності» та величний музичний проект — концерт духовної музики «Вечірня молитва» у виконанні заслуженої хорової капели «Трембіта» у супроводі симфонічного оркестру.
«Велет духа з відкритим до людей серцем безмежно відданий святій нашій церкві, Захисник поневолених, Голос нашого народу, Провідник покаяння та вірності Богу. Ось таких високих слів заслуговує ця побожна і скромна, хоча дуже освічена та заможна людина», — сказав про митрополита Андрея Високопреосвященний Владика Ігор (Возьняк), архієпископ і митрополит Львівський. Він переповів історію про часи, коли на базі лічниці створили міську лікарню, яка стала дуже популярною серед партійного керівництва. Один високопосадовець волів лікуватися лише тут, бо сестриці-служебниці доглядали хворих, «як янголи».
«Народна лічниця» була заснована 1 липня 1903-го, упродовж кількох десятків років безоплатно надавала медичну допомогу убогим без різниці віросповідання та народності. Відтак швидко здобула популярність. Та амбулаторне лікування вже не задовольняло великої кількості пацієнтів, відтак 1930-го постало питання будівництва шпиталю. Відозва до складання пожертв на будівництво нової лікарні знайшла широкий відгомін серед української громади. Ініціативний комітет під проводом єпископа Івана Бучка за чотири роки зібрав 150 тис. злотих. Перші 5 тис. USD пожертвував на споруду митрополит Андрей. А загалом було витрачено 700 тис. злотих — пожертви надходили навіть зі США та Канади.
І 1938-го український шпиталь відкрився. Через хворобу митрополит не зміг брати особистої участі в освяченні, проте надіслав лист-благословення. «Треба висловити радість, що ми дійшли до звершення цього доброго діла та що є створений осередок для тих усіх, що терпить, без огляду на їх національну та віросповідну приналежність. Треба радіти, що молоді лікарі дістануть верстат праці і студій. І не прийшло легко і здвигнення шпиталю «Народної лічниці». Тим тривкіші підвалини, чим довше вони будовані. Моїм первісним бажанням було, щоб шпиталь називався іменем св. Йосафата і тільки на просьбу громадян, що займалися цією справою, зокрема, лікарів, я згодився дати шпиталеві фірму свого імені. Бажаю найкращих успіхів тому заведенню, що служитиме всім українцям та неукраїнцям і благословляю всіх, що працювали над цього здвигненням, своїми молитвами буду просити Господа, щоб мав український шпиталь в своїй опіці», — йшлося в посланні.
Свою функцію лічниця виконувала й в часи Другої світової війни, а 1946 року її перетворили на Львівську 3-ю міську лікарню і лише у січні 1992-го лічниця повернула свою первісну назву. У червні 1994 року її передали у власність курії Львівської архієпархії Української греко-католицької церкви.
Нещодавно там провели міжнародну конференцію «Якісна медицина задля гідності людини. Від історії до сучасності». За словами о. Андрія Логіна, адміністратора шпиталю «це перший великий захід, який шпиталь організовує в новітній час». Учасники мали нагоду працювати у засіданні чотирьох практичних секцій: «Охорона здоров’я в умовах реформування медичної галузі в Україні», «Турбота про гідність людини в складних життєвих обставинах», «Духовність і медичне капеланство в сучасних умовах лікарняної установи», «Значення діяльності Шпиталю для української медицини та розвитку громади Львова». Підсумком роботи конференції стала резолюція щодо розвитку медичного капеланства, доповнення медичних послуг роллю медичного капелана, створення освітньої моделі медичного капеланства; вдосконалення системи освіти в медичній галузі.
Андрій Садовий, міський голова Львова, вручив подяки від громади міста працівникам Шпиталю Шептицького — с. Димитрії Губарчук, с. Святославі Пилип’юк, с. Маргареті Репелин, заступнику адміністратора з господарської роботи Оксані Ясінській, лікарю сімейної медицини Роману Щебелю та диплом для всього колективу лікарні. Також мер вручив відзнаку до століття створення ЗУНР митрополиту Ігорю.
«Шпиталь імені Митрополита Андрея Шептицького продовжує допомагати тим, хто під тягарем життєвих обставин потребує підтримки, допомоги — соціальної чи духовної, — виголосив о. Логін у промові на урочистому концерті. — Це стало можливим завдяки численним жертводавцям із багатьох країн. Ми бачимо, що Митрополит Андрей, благословляючи та підтримуючи створення шпиталю, залишив нам інструмент — милосердя».
За мистецьку програму урочистостей о. Андрій подякував заслуженій хоровій капелі «Трембіта» й усьому колективу митців, зазначивши, що велич музичного мистецтва дає натхнення у теперішній непростий час виконувати одну з основних заповідей Митрополита Андрея Шептицького — належно виконувати служіння Людині.

Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply