Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Що таке антиоксиданти та чому вони потрібні?

Автор:

|

Серпень 16, 2022

|

Рубрика:

Що таке антиоксиданти та чому вони потрібні?

Усі ми знаємо, що турбота про себе важлива. Нам потрібно користуватися сонцезахисним кремом, зволожувати шкіру, пити воду, а також їсти багато фруктів і овочів, особливо тих, що містять антиоксиданти. Наша імунна система покладається на антиоксиданти як на спосіб запобігання й уповільнення пошкодження клітин, що спричиняє вплив навколишнього середовища та стреси.
Організм виробляє невелику кількість антиоксидантів, які називаються ендогенними, але антиоксиданти можна знайти в добавках (екзогенні антиоксиданти), які можуть посилити боротьбу з вільними радикалами. Вільні радикали — це відходи, що утворюються клітинами організму. Якщо ваше тіло не може ефективно обробляти або видаляти вільні радикали, вони можуть окислюватися та завдавати шкоди вашим клітинам і функціонуванню організму.
Вільні радикали — це нестабільні речовини або молекули, які природним чином виробляються в організмі під час розщеплення їжі або під впливом радіації, тютюнового диму чи забрудненого повітря. Ці молекули можуть викликати окислювальний стрес, що призводить до пошкодження клітин. Вони пов’язані з такими хворобами, як діабет, рак, хвороба Паркінсона, серцево-судинні захворювання, хвороба Альцгеймера, та проблеми з очима, як-от дегенерація жовтої плями та катаракта.
На щастя, антиоксиданти довели свою ефективність у протидії окислювальному стресу, спричиненому вільними радикалами. Однак немає доказів того, що споживання великої кількості антиоксидантів, особливо в добавках, є корисним для організму. Майте на увазі, що вільні радикали також відіграють важливу роль в організмі. Приміром, імунна система використовує вільні радикали для боротьби з інфекціями. Організм повинен підтримувати певний баланс антиоксидантів і вільних радикалів — але других не має бути більше, ніж перших.
Якщо ви хочете збільшити кількість антиоксидантів в організмі, потрібно зрозуміти, які вони бувають та в яких продуктах містяться: фітоестрогени доступні в бобових, овочах і фруктах; катехіни містяться у чаї та червоному вині; поліфеноли містяться в орегано та чебреці; флавоноїди доступні в цитрусових, цибулі, зеленому чаї, чаї та яблуках.
Перелічені вище антиоксиданти містяться в продуктах рослинного походження. Намагайтеся додавати у свій раціон джерела вітаміну А, С, Е, лютеїну, селену, лікопіну та бета-каротину, щоб отримати специфічні антиоксиданти.
Найпотужнішим антиоксидантом, знайденим у природі, ж гідрокситирозол. Здебільшого він міститься в м’якоті, листі та плодах оливки. Ось чому оливкова олія популярна — завдяки своїй користі для здоров’я. Вважається, що це може знизити ризик захворіти на рак і серцево-судинні захворювання.
Традиційно вважалося, що вміст олеїнової кислоти в оливковій олії є потужним компонентом користі олії для здоров’я. Втім, курятина та свинина також багаті олеїновою кислотою, але не приносять стільки користі, як оливкова олія. Пізніше вчені виявили, що гідрокситирозол стоїть за протизапальною дією оливкової олії. Він має значну здатність нейтралізувати вільні радикали та запобігати пошкодженню клітин.
Трьома основними антиоксидантними вітамінами є вітамін С, Е і бета-каротин. Вони головно доступні в різнокольорових овочах і фруктах, особливо з жовтими, синіми, фіолетовими, помаранчевими та червоними відтінками.
Потрібно знати продукти, багаті антиоксидантами, щоб знизити ризик різних захворювань і боротися з окислювальним стресом. Під час досліджень науковці використовують здатність плазмового аналізу (FRAP) до зниження рівня заліза для вимірювання кількості окислювачів у різних продуктах харчування.
Аналіз також допомагає визначити ефективність кожного антиоксиданту в нейтралізації певного вільного радикалу. Переважно, чим вище значення FRAP, тим більше антиоксидантів містить їжа. Таким чином визначили різні продукти, які можуть бути корисними для підвищення рівня антиоксидантів в організмі (значення на 100 г продукту): чорниця — 9,2 ммоль; полуниця — 5,4 ммоль; чорний шоколад — 15 ммоль; ягоди годжі — 4,3 ммоль; червоноголова капуста — 2,2 ммоль; буряк — 1,7 ммоль; капуста — 2,7 ммоль; малина — 4 ммоль; шпинат — 0,9 ммоль; квасоля — 2 ммоль; артишоки — 4,7 ммоль; пекан — 10,6 ммоль.
Із цих прикладів видно, що найбільше антиоксидантів містить гіркий шоколад. Ці продукти чудово доповнять ваш раціон, якщо хочете збільшити їхню кількість.
Проте, існують штучні джерела антиоксидантів. Хоча добавки ефективні, вони не мають стільки вітамінів, клітковини та інших поживних речовин, як рослинні джерела. Звісно, ви можете приймати полівітаміни з мінералами, якщо у раціоні овочів і фруктів бракує. Обов’язково проконсультуйтеся з дієтологом перед купуванням якоїсь добавки. Можливо, буде достатньо просто збагатити раціон чи урізноманітнити його. Вчені все ще розходяться у думках щодо того, чи мають антиоксиданти в добавках ті ж переваги, що й їхні харчові аналоги. Але вони підтверджують, що в оброблених продуктах цих речовин мало.
Фрукти й овочі є ідеальними джерелами антиоксидантів. Крім цього, раціон людини також має містити каші, цільні злаки, нежирне м’ясо, білок (тофу, яйця, горіхи, рибу і насіння), птицю та молочні продукти.
Дослідники рекомендують вживати овочі та фрукти щодня, щоб забезпечити мінімальні харчові потреби. Щоб отримати якнайбільше антиоксидантів із харчів, бажано їсти їх сирими або злегка приготованими на пару. Також уникайте кип’ятіння або переварювання овочів — це призведе до втрати основних поживних речовин і вплине на смак їжі.
Як повідомляв «Міст», вітамін С запобігає інсульту.

Юлія Звєркова, «Шуба»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply