Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Про вплив коронавірусу на психічне здоров’я: з’явилася україномовна відеосерія

Автор:

|

Червень 04, 2020

|

Рубрика:

Про вплив коронавірусу на психічне здоров’я: з’явилася україномовна відеосерія
Яна Кремінська тримає хлопавку перед початком запису інтерв’ю з фахівцем сфери психічного здоров’я д-м Романчуком

За два з половиною місяці карантину мешканці Торонто не раз переконалися, що для подолання коронавірусу та його наслідків люди мають бути краще поінформовані. В Інтернеті є багато інформації про вплив Covid-19 на фізичне здоров’я, економіку та навіть політику, проте бракує обґрунтованого розуміння, як пандемія і карантин впливають на наш психічний стан. А українською мовою таких матеріалів узагалі мало.
Відповідаючи на цей інформаційний голод, Яна Кремінська й Адріяна Лугова знімають серію освітніх інформаційних відео про вплив Covid-19 та карантину на психічне здоров’я. Їхній проєкт називається «Впоратися з викликом Covid-19». Зйомки відео розпочали 15 квітня ц. р, а перше відео побачило світ 29 квітня. «Ми хотіли об’єднати наші знання та навички, — зазначила Адріяна. — На нашу думку, така інформація дуже потрібна і може бути корисною багатьом».
Яна Кремінська — родом із України, за освітою є психологом і психотерапевтом напрямку когнітивно-поведінкова терапія та схемо-терапія і зараз здобуває відповідну акредитацію в Онтаріо. Понад шість років вона працювала психологом в Інституті психічного здоров’я Українського католицького університету (УКУ) у Львові, а також керівником центру психологічного консультування при цьому університеті. Її клінічний досвід передбачає роботу з дітьми та підлітками у Центрі розвитку дитини «Коло сім’ї» у Львові (https://k-s.org.ua). Приїхавши до Канади 2018-го, вона закінчила навчальну програму Human Resources Management і зараз працює на кафедрі психіатрії в Університеті Торонто.
Коли минуло перше потрясіння від нової реальності Covid-19 та раптового карантину, Яна помітила, що бракує якісного контенту українською мовою. «На жаль, існує багато недостовірної і не завжди професійної інформації на тему пандемії та психічного здоров’я. В Україні працює неймовірна команда фахівців, яка, на жаль, не має достатнього доступу до широкої авдиторії, — поділилася вона. — Крім цього, ще й досі в Україні існує стигма стосовно теми психічного здоров’я».
Відео, які вони продукують, є одним зі способів подолання цієї стигми. «Чим більше суспільство буде мати доступу до інформації про психічне здоров’я, тим більше ця тема ставатиме нормою. Важливо пам’ятати, що психічне здоров’я є частиною загального здоров’я», — радить д-р Кремінська. Вона звернулася до українських колег, котрі радо погодились підтримати проєкт і поділитися своїми знаннями та порадами.
А професійний досвід д-ра Лугової допоміг реалізувати задум. Адріяна — випускниця Concordia University за напрямком Communication Studies. Також вона закінчила програми Digital Design у Vancouver Film School і Design for Social Change у the School of Visual Arts у Нью-Йорку. Адріяна працювала в правозахисній організації в Нью-Йорку, після чого приєдналася до Канадських медичних місій в Україні, які організовувала Канадсько-українська фундація. Серед робіт Адріяни варто відзначити фільм, який здобув численні нагороди, Recovery Room (українська версія — «Обличчя війни») про канадські гуманітарні медичні місії, які допомагають українським військовим, важко пораненим на війні, що досі триває на сході України; Shores of Freedom — про третю хвилю еміґрації українців до Канади; та Second Chance — про канадських волонтерів, котрі допомагають дітям-сиротам в Україні.
«Мене надихають проєкти, які розповідають про важливі ініціативи та дозволяють людям дізнаватися більше, — ділиться Адріяна. — Covid-19 вплинув на все людство, і ми всі потребуємо чути від фахівців, чого очікувати і як долати наслідки пандемії на психічне здоров’я».
Подібно до інших людей в Канаді та світі, Адріяна відчула вплив кризи у своїй професійній діяльності. «Під час карантину режисеру та фотографу майже неможливо знайти роботу, адже всі громадські заходи відкладені на невизначений термін, а контракти — скасовані», — зазначає вона.
Розмови з фахівцями у царині психічного здоров’я відбувалися українською мовою. Завершили три відео, два з яких переклали англійською. Кожне інтерв’ю тривало близько години, а результатом стали змонтовані до приблизно десяти хвилин ролики із субтитрами. Також Адріяна Лугова створює анімаційну графіку до кожного відео.
У першому відео розмова відбувається з Денисом Угрином, дитячим і підлітковим психіатром, котрий працює в лікарні Maudsley у Лондоні (Велика Британія) і деканом магістерського курсу з дитячої психіатрії у King’s College. Він водночас він є редактором медичного журналу Child and Adolescent Mental Health.
У відео під назвою «Як карантин впливає на психічне здоров’я дітей» д-р Угрин каже про позитивні та неґативні наслідки карантину на психічне здоров’я дітей. «З одного боку, — зауважує він, — є велика кількість дітей, психологічний стан яких покращився». Науковець припускає, що причина в тому, що діти залишаються вдома, і немає стресу, пов’язаного зі школою й іспитами. «Однак, — продовжує він, — на жаль, є й також неґативні наслідки: зростання фізичного, емоційного і сексуального насилля щодо дітей».
Другим співрозмовником Яни Кремінської став Олег Романчук, котрий поділився роздумами і порадами про те, «Як розвивати резилієнтність». Психіатр займає посаду директора Інституту психічного здоров’я УКУ у Львові. У відео він розповідає про важливі складові розвитку стресостійкості. Вони, насамперед, містять здорове сприйняття обставин, у яких ми опинилися, поведінку, що відображає стресостійкий світогляд, турботу про себе, святкування життя й усвідомлення, що саме допомагає нам жити на повну.
Відео «Як розвивати резилієнтність» отримало 7,9 тис. переглядів. Зі сторінки Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії ним поділилися 220 користувачів.
Третє відео під назвою «Як (не) змарнувати карантин» присвячене відчуттю тиску, який переживають багато людей, котрі звикли бути продуктивними, а тепер їхнє життя немов зупинилося. Галина Нетлюх, виконавчий директор Інституту психічного здоров’я УКУ та викладач/супервізор Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії, Денис Угрин і Марта Гладій, психолог, когнітивно-поведінковий терапевт, діляться простими, але надійними порадами, що актуальні і під час карантину, й у «звичайному житті».
Ви можете стежити за цим відео-проєктом на вебсторінці Week Five Productions (www.weekfiveproductions.com). «Ми з Яною вирішили себе назвати Week Five Productions, бо ідея про ці відео у нас з’явилася на п’ятому тижні карантину, — ділиться п. Лугова. — Сподіваємося, що будемо працювати разом і в майбутньому.

Мар’яна Карапінка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply