Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 18, 2021

Обговорюючи проблеми, будьте відвертими з дітьми!

Автор:

|

Жовтень 08, 2015

|

Рубрика:

Обговорюючи проблеми, будьте відвертими з дітьми!

Родина

Мабуть, зараз немає жодної сім’ї, яку б не турбувала ситуація в Україні. Ми обговорюємо нестачу грошей, безробіття, шалений ріст цін, події на Донбасі, часом незважаючи на те, що поруч із нами діти, котрі прислухаються і переживають. Як пережити цей непростий час, не травмуючи дітей, та й самим зберегти оптимізм?
«Насамперед, не панікувати, — переконаний сімейний психолог Ігор Василькевич. — Що заважає нам радіти життю? Відповідь одна — негативні емоції. Тому не допускайте поганих думок, адже доведено, що думка має здатність матеріалізуватися. Ви — сповнена надій та енергії особистість, у сім’ї ростуть здорові діти. І це — вже привід для оптимізму».
Хвилювання дітей — відображення батьківських настроїв. Коли мама з татом чимось стурбовані, їхня нервозність передається дитині. У малюків і молодших школярів це зазвичай проявляється у вигляді невротичних реакцій: діти вередують, стають плаксивими, починаються проблеми зі сном. У школярів і особливо у підлітків може виникнути інша крайність: погані оцінки. Некерованість і жорстокість. Старші діти вже в змозі усвідомити сформовану ситуацію, але від цього їм не легше, адже вони не можуть нічого змінити. Дітей лякає безпорадність найрідніших дорослих — тата й мами. Тому краща тактика в розмовах із дітьми на животрепетну тему — рівний тон, чесність, висвітлення ситуації з різних сторін. Наше завдання — не сховати дітей від випробувань, а дати дітям силу їх пройти. І на будь-яке запитання ми маємо бути готові відповісти. Можливо, у розмові зі школяриками не варто пояснювати все дуже детально й емоційно. Дитина чекає, насамперед, підтримки та захищеності. Пам’ятайте, що дитина приймає рішення про себе і зовнішній світ, ґрунтуючись на ваших словах, заборонах і дозволах. Пояснюючи життєві ситуації, передавайте через почуття, що найважливіше та найцінніше — це людське життя. З дітьми взагалі треба говорити якомога більше. Вони — дуже вдячні слухачі. І це — хороший місток, який дозволить краще розуміти один одного та закласти довірливі стосунки на все життя. З підлітком можна дискутувати як із дорослим. Це допоможе йому згодом вміти аргументовано викладати свої погляди.
Якщо хтось із батьків утратив роботу, краще пояснити дитині ситуацію, ніж вона сама буде її додумувати. Завжди у людини є ресурси, якими можна скористатися, щоб пережити важкий момент і йти вперед. Активність і здоровий глузд, — ці дві речі допоможуть здолати будь-які труднощі.
Чим старший школяр, тим більше він може бути залучений у справи сім’ї. Актуально нагадати дитині про важливість навчання. Розкажіть, що здобувши освіту, можна стати відмінним фахівцем. А хороший професіонал завжди знайде роботу. Молодим людям слід розцінювати кризу, як можливість здобути щось нове для себе та залишатися активною особистістю. Це — той випадок, коли ви не повинні перейматися проблемою у планетарному масштабі, а з’ясувати, чим криза загрожує вам і вашій сім’ї.
Зараз якраз той момент, коли варто жити сьогоднішнім днем, не заглядаючи далеко вперед. Розумно плануйте свої витрати, купуючи лише найнеобхідніше, і ви здивуєтеся, скільки коштів витрачалося на непотрібні речі. Економісти полічили, що близько 10 % зароблених грошей люди втрачають автоматично, за інерцією купуючи речі, які ні користі, ні задоволення не дають. Отже, невиправдні витрати зводьте до мінімуму. Заплановану відпустку на морському узбережжі, наприклад, замініть на похід у гори, поїздку до родичів у село — на рибалку чи веселий пікнік. Те ж із купівлею дорогих речей, — купимо, але згодом. Дитина має розуміти: ви не втрачаєте цих радощів, просто відкладаєте їх на потім.
Є чудовий психологічний метод, який працює в усі часи: якщо ми не можемо змінити обставини, потрібно змінити своє ставлення до них. Криза — час для змін і переоцінки цінностей. Усе другорядне відпадає, як шкаралупа, залишається лише справжнє та необхідне. Треба тільки трохи потерпіти. А хіба це не так насправді?

Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply