Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Надія Рижак — унікальний і жертвенний лікар

Автор:

|

Січень 09, 2019

|

Рубрика:

Надія Рижак — унікальний і жертвенний лікар

Про Надію Рижак кажуть, що вона була медиком, наділеним небом. Вона має звання заслуженого лікаря України. У свої 33 роки Надя стала головним акушером-гінекологом Тернопільської області ще на початку 1950-х. Саме їй після Другої світової війни довелося підіймати «цілину» в медичній галузі. Завдяки своєму талантові, ентузіазмові, наполегливості, самовдосконаленню і титанічній праці, д-р Рижак доволі швидко зуміла вивести медицину на високий рівень в період застою радянської дійсності.
За її керівництва у Тернополі й усіх районах області відкрили пологові будинки й акушерські пункти. За досвідом до п. Надії їхали лікарі з усього СРСР, адже саме їй вдалося звести материнську смертність до нуля. Вона встигала і керувати, і лікувати, й оперувати, її вважають леґендою. Руки медика врятували сотні жінок і малят від імовірної смерті.
Надія Рижак народилася 8 жовтня 1918 року в селі Митки Барського району Вінницької області в багатодітній селянській сім’ї. Закінчивши 1937-го Барську середню школу, юнка вступила на навчання до Вінницького медичного інституту й у квітні 1944 року закінчила його зі запізненням на два роки через Другу світову війну. Дівчину скерували на роботу завідувачем дитячою консультацією Чемеровецького району Хмельницької області, там вона працювала до 9 квітня 1945 року, відтак медика перевели в Гусятинську районну лікарню, де не було жодного лікаря. Тому вона приймала різних хворих і пологи у помешканнях жінок, бо пологових відділень тоді не було. Так у талановитої лікарки з’явилося бажання стати акушером-гінекологом.
І вона вирішила поїхати до Львівського медичного інституту, щоб вдосконалити свої знання з акушерства та гінекології. Після закінчення навчання 1947-го Надія Василівна отримала скерування на роботу до Копичинської районної лікарні, де впродовж п’яти років очолювала акушерську та педіатричну служби. Завдяки невтомній і наполегливій організаційній праці вона домоглася відкриття пологового відділення, яке стало одним із перших у лікарнях області.
Керівництво обласного управління охорони здоров’я перевело Надію Рижак на посаду головного лікаря пологового будинку в Тернополі, а в квітні 1953 року призначили обласним акушер-гінекологом, де проявився її незвичайний хист керівника медичної служби, яку вона очолювала впродовж 27 літ. Із великим ентузіазмом д-р Рижак узялася за створення в районних і дільничних лікарнях пологових відділень і колгоспних пологових будинків, що зумовило повну відсутність пологів удома. Великим досягненням Надії Василівни стала організація виїзних бригад для надання допомоги за невідкладних станах в акушерстві та гінекології. Вона сама виїжджала в районні та дільничні лікарні, а також у колгоспні пологові будинки, де навчала молодих лікарів надання хірургічної допомоги поза пологами та при пологах.
1962-го вперше в області не було жодного випадку материнської смертності при пологах. 1964 року Надії присвоїли звання заслуженого лікаря України, 1972-го вона отримала знак «Відмінник охорони здоров’я». Відзначена й урядовими нагородами — медаллю «За трудову доблесть» і орденом Трудового червоного прапора. 1999 року вона медаль «Захиснику Вітчизни». 15 грудня 2012-го, перестало битися серце заслуженого лікаря України, котра увійшла в історію медицини як талановитий лікар-леґенда.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply