Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

Міцний імунітет: місія здійсненна

Автор:

|

Серпень 22, 2020

|

Рубрика:

Міцний імунітет: місія здійсненна

Що ми знаємо про імунітет? Чи не плутаємо імунодефіцит із нормальною реакцією організму на контакт із хвороботворними мікроорганізмами? Чи можемо зробити щось, щоб хворіти на респіраторні інфекції рідше?
Захисні сили організму — це, якщо коротко, система розпізнавання, знешкодження та виведення потенційно небезпечних аґентів (вірусів, бактерій) із організму. Кожну з цих функцій виконують різні імунні клітини, які активуються під впливом багатьох чинників. В ідеалі одні клітини імунітету «насторожуються», зустрівши потенційно небезпечну «ворожу» клітину, активують інші клітини, які атакують «ворога» і зрештою виводять знешкодженого непроханого гостя з організму. Ця система працює безперервно.
І все ж іноді ми хворіємо, особливо часто — на гострі респіраторно-вірусні інфекції (ГРВІ). Доросла людина може мати прояви застуди різної інтенсивності один-три рази на рік, діти молодшого віку хворіють шість-вісім разів на рік, переважно восени й узимку. Чому ж імунітет нас захищає не постійно? Відповідь проста: щоб знати «ворога в обличчя», імунітет має з ним познайомитися. Якщо імунні клітини, які першими контактують із бактеріями та вірусами, не зустрічалися з ними раніше, то, ймовірно, не помітять «чужинця». А якщо цих «чужинців» багато, вони оселяться спершу на слизовій носа, а потім — нижніх дихальних шляхів, спричиняючи ГРВІ, грип, бронхіт, запалення легень.
Діти хворіють частіше за дорослих, бо їхній імунітет ще «навчається», тобто буквально знайомиться з різними вірусами та бактеріями. Чим старша дитина, тим рідше хворіє.
Вакцинація — один зі способів стимулювати так званий набутий імунітет. Після введення вакцин імунні клітини організму знайомляться з фрагментами клітин, які зазвичай спричиняють інфекції, і в разі зустрічі з ними в реальному житті (приміром, коли вакцинована дитина контактує з тим, хто захворів) швидко розпізнають їх як ворожі, знешкоджують і виводять із організму. Вакцинація чудово працює у випадках, коли до захворювання формується стійкий імунітет. Однак щодо інфекцій, які є збудниками ГРВІ або грипу, чи бактерій, які спричиняють бронхіти чи пневмонії, ситуація інша: імунітет до них за певний час ослаблюється. Саме тому для профілактики цих захворювань оптимальним є періодичне застосування механічних бактеріальних лізатів.
Механічні бактеріальні лізати іноді називають вакцинацією без голки. Лізат — це субстанція, отримана в результаті лізису, технологічного процесу у фармакологічному виробництві. Лізис буває хімічним або механічним. В результаті лізису у фармакологічній лабораторії отримують фрагменти клітин бактерій, що стимулюють імунну відповідь, коли потрапляють в організм людини. Насамперед підвищуються опірні можливості слизових оболонок дихальних шляхів — адже вони першими мають дати відсіч, якщо в організм через органи дихання потрапить хвороботворний аґент.
Раніше «Міст» розповідав, наскільки довго зберігається імунітет до Covid-19.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply