Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Львівські хірурги вживили немовляті стимулятор нерва діафрагми

Автор:

|

Червень 19, 2021

|

Рубрика:

Львівські хірурги вживили немовляті стимулятор нерва діафрагми
Давид Борута

Восьмимісячний Давид Борута з Турківщини і його батьки цієї миті чекали від його дня народження. Завдяки стимулятору нерва діафрагми, який хлопчику встановили хірурги Львівської обласної дитячої лікарні ОХМАТДИТ, він зможе дихати самостійно. Досі він дихав за допомогою апарата для штучної вентиляції легень (ШВЛ).
Операція тривала чотири години. Вона була надскладною — не лише у Львові, а й в Україні її проводили вперше. Й у світі таких операцій не то що дітям, а й дорослим проводять доволі мало. Скажімо, у США, найменша дитина, якій встановили стимулятор нерва діафрагми, мала три рочки. Львівські ж хірурги встановили його немовляті.
До складу операційної бригади увійшли дитячі хірурги Роман Ковальський, Олег Ленів, керівник Центру малоінвазивної хірургії Андрій Дворакевич, завідувач ЛОР-відділення Федір Юрочко, анестезіологиня Віра Приймакова і операційна медсестра Люба Горак. «Це була складна операція. Треба було відділити діафрагмальний нерв від сердечка дитини. Діаметр нерва — 1 мм, серце при цьому працює. Але все нам вдалося, операція пройшла без ускладнень», — повідомив д-р Ковальський.
Ідея встановити стимулятор нерва діафрагми, який допоможе хлопчику самостійно дихати, належить саме йому, адже має великий досвід встановлення кардіостимуляторів для серця. Роман Ковальський першим зголосився встановити такий стимулятор Давидові.
Попри усю складність цього оперативного втручання, його хірургам вдалося зробити малоінвазивним способом, тобто через три невеликі проколи. «Ми ушили по перикарду стимулятор нерва справа, він тут же в операційній запрацював. Ми почали його тестувати — все гаразд, діафрагма працює. Тепер треба десять днів на загоєння ран», — пояснив д-р Дворакевич.
За якийсь час, коли рани загояться, організм Давида звикне жити зі стимулятором, хлопчику проведуть ще одну операцію і встановлять стимулятор ще ліворуч. Ставити відразу два лікарі не могли, бо дитина дуже маленька і розробники стимулятора радили ставити їх поступово. «Зараз головне для хлопчика одужати після операції, не підхопити інфекцій, адже в організмі все таки є стороннє тіло. Є багато нюансів виходжування такої дитини після операції, тому ми зараз зосереджені саме на цьому», — каже д-р Ленів.
Давид зараз у реанімації, де його виходжує команда реаніматологів на чолі з завідувачкою реанімаційного відділення Вірою Приймаковою. Стан хлопчика, за її словами, стабільний.
Нагадаємо, хлопчику відразу після народження встановили надзвичайно рідкісний діагноз — двобічний парез діафрагми. Тобто, його діафрагма не скорочується і легені не можуть самостійно набрати повітря. Усі вісім місяців дихати маленькому допомагав апарат ШВЛ і він весь цей час провів у лікарні.
Аби хлопчик зміг самостійно дихати, навколо нього згуртувалося дуже багато людей: лікарі, благодійники, доброчинці і просто небайдужі люди. Лікарі контактували з колегами зі США, які встановлювали такі стимулятори дітям, і вони розповіли львівським хірургам про важливі нюанси проведення таких операційних втручань. Стимулятор нерва діафрагми коштував 50 тис. USD, його виробляють у США. Благодійний фонд «Із янголом на плечі» ініціював збір коштів для порятунку Давида і до нього приєдналося майже 10 тис. людей із різних куточків України. Загалом зібрали майже 2 млн грн.

Олександра Баландюх, Zaxid.net

Як повідомляв «Міст», півторарічний хлопчик виграв у лотерею найдорожчі ліки у світі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply