Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 30, 2022

Лікар допоміг тисячі дітям-переселенцям

Автор:

|

Листопад 11, 2022

|

Рубрика:

Лікар допоміг тисячі дітям-переселенцям
Олег Скавиш

Більше тисячі дітей-переселенців отримали медичну допомогу від Олега Скавиша, лікаря-педіатра, а за сумісництвом й одного з найдужчих чоловіків України. Якось до нього звернулися з пропозицією долучитися до спільного проєкту UNICEF та освітньої платформи, який передбачав допомогу родинам із дітьми, які вимушено переїхали на Львівщину, втікаючи від російських загарбників.

Від немовлят до літніх
Проєкт передбачав створення мобільних бригад у складі трьох фахівців — лікаря, психолога та соціального працівника. Кожен із них виконував свої функції. Соціальний працівник допомагав оформити виплати та радив, куди ще можна звернутися, аби отримати допомогу; психолог надавав психологічну підтримку; лікар оглядав пацієнтів і, за потреби скеровував до вузькопрофільних фахівців.
Робота розпочалася у квітні, а завершилася у жовтні. «Ми приїжджали у місця, де мешкали внутрішньо переміщенні особи. Їх попереджали про наш приїзд і пропонували звернутися, якщо є потреба. Ми мали зі собою все, щоб надати першу медичну допомогу на місці. Якщо ми знали, що там є немовлята, то везли зі собою підгузки й інші необхідні речі. Або ж на місці з’ясовували, що треба. Також везли зі собою іграшки для дітей», — розповів медик.
Під час свого першого виїзду він оглянув близько 12 родин. Педіатр згадує, що чи не всі діти, яких приводили до нього на консультації, були застуджені і зашмаркані. «Дітей було зо 20, віком від п’яти до десяти років. Більшість — застуджені. Можливо, застудилися десь в дорозі. Можливо, хворіли на коронавірус. Перший огляд зайняв три години», — поділився вік.
Д-р Скавиш багато років працює педіатром у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі і має досвід спілкування з дітьми. Тож відвернути увагу маленького пацієнта, щоб його оглянути, йому було не складно. Поки дитина міркувала, чи варто про всяк випадок заплакати, лікар уже давав рекомендації батькам. «Діти всюди однакові. Але якщо батьки зізнавалися, що дитина вночі погано спить і прокидається з зойком, або ж ми помічали, що з дитиною щось не так, то з нею починав працювати психолог. До прикладу, я звертав увагу на дітей, які б уже мали говорити, але чомусь мовчать. Якщо батьки зауважили замкнутість у дитини після того, як вони змушені були втікати від бомбардувань, я рекомендував звернутися до психолога», — пояснив він.

Силу показувати не довелося
Попри те, що Олег є одним із найдужчих чоловіків України й один із його рекордів зафіксований у Книзі рекордів Ґіннеса, він цим під час лікарських прийомів, звісно, не зловживав. Розкрив свій секрет лише одного разу. «Ми були на виїзді й я вже завершив свою роботу та очікував, поки колеги з мобільної бригади завершать свою. Серед дітей, яких оглядав, я звернув увагу на одну дівчинку, років семи-восьми. Я відразу побачив, що ця дитина займається акробатикою. В тій кімнаті були іграшки. Я знайшов пластмасову палку і поставив собі на чоло. Діти відразу підбігли до мене. А цій дівчинці запропонував сісти в шпагат», — розповів він.
Іншого разу медик показав дітям відео, як він тягне зубами корабель. А ось зубами нікого не підіймав. Каже: ще можуть налякатися. На запитання хто з пацієнтів запам’ятався, Олег Скавиш зізнався, що це були дорослі.
19 серпня лікар святкував свій день народження. Але мобільну групу викликали в геріатричний центр, де оселили старших осіб, які були змушені втікали зі своїх домівок від війни. «Там була пара, чоловік і дружина. Їм обом уже за 80. При тверезій пам’яті, все життя прожили разом. Вони трималися за руки. І це так було зворушливо, що вони досі бережуть своє кохання», — зізнався він.

24 лютого
Лікар також згадує, що першого дня повномасштабного вторгнення він був удома. Того ранку, як і завжди, збирався на роботу. «Я телевізор не дивлюся уже багато років. Але того ранку батько ввімкнув його на кухні. Так я почув, що у нас війна. Мені не вірилося», — задумався він.
У лікарні вже готувалися приймати пацієнтів: ще раз перевірили стан бомбосховища, завезли піски з піском. У приймальному відділенні створили своєрідну маленьку операційну, якщо раптом привезуть поранених, яким треба буде надавати допомогу негайно. На щастя, залучати її не довелося.
Проте д-р Скавиш згадує, що в перші дні повномасштабного вторгнення до лікарні Львова прибували діти, які хворіють на онкологію. «До нас цілими потягами відправляли дітей, яких лікували у східних областях України, щоби не переривати процес. Було, що за мою зміну поступало 60 дітей. Це дуже багато. Всю ніч привозили: як потяг прибув, так ми вже приймали пацієнтів», — пояснив він.
Маленьких пацієнтів разом із батьками розміщали у лікарні. Вони були налякані, в розпачі, розповідали, як їм хату розбомбили і не знають, що робити тепер. «Усі жили в лікарні. Бувало так, що одна дитина хвора, а приїхала ціла родина, з батьками й іншими, здоровими дітьми. Ти ж не скажеш, що хвору дитину ми забираємо, а ви, здорові, шукайте собі місце деінде», — згадує педіатр.
Щоправда, левову частку хворих дітей дуже швидко переправляли на лікування за кордон. З цим допомагали партнери з країн Європейського Союзу. Вони присилали свій спеціалізований транспорт і фахівців, які забирали українських діток до себе. Адже на той момент ніхто не знав, чи доберуться російські загарбники до Львова.

Нові рекорди від рекордсмена
Журналісти не могли оминути в розмові з Олегом Скавишем питання нових рекордів. Адже, нагадаємо він 2018 року протягнув зубами корабель вагою 614 т. Крім того, вміє підіймати зубами людей. А також вже зрушував із місця літак, трамвай, автобус, потяг і сани з людьми.
Робив усе це з благодійною метою: поки лікар, який отримав прізвисько Тягнизуб, тягнув зубами черговий вантаж, волонтери закликали глядачів допомогти бездомним тваринам або дітям, хворим на онкологічні захворювання.
За словами лікаря, зараз він міркує над черговим рекордом. Але що це буде, тримає в таємниці. «Коли все буде готовим до демонстрації, тоді про це повідомлю», — пообіцяв він.
Як повідомляв «Міст», педіатр потягнув карету «швидкої».

Маріанна Попович, «Вголос»

About Author

Meest-Online