Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Дивні речі, які роблять люди уві сні

Автор:

|

Грудень 13, 2012

|

Рубрика:

Дивні речі, які роблять люди уві сні

Останнім часом дедалі більше людей звертається до лікарів зі скаргами на порушення сну. І дехто з них робить уночі достатньо незвичні речі. Кількість пацієнтів клінік, що спеціалізуються на таких порушеннях, щороку зростає. І це – не дивно. Більш ніж 30 % населення Великої Британії, за даними Організації психічного здоров’я, страждає від безсоння чи інших розладів сну. А ці розлади можуть мати серйозний вплив на здоров’я людини. Клініки повідомляють, що за тиждень до них звертається до 50 нових пацієнтів. Для деяких закладів — це в п’ять разів більше, ніж десятиліття тому. Такий бум пояснюють тим, що люди тепер більше знають про розлади сну й частіше повідомляють про них лікарів. Також медики зіштовхуються з новою незвичайною поведінкою під час сну, причому деякі розлади трапляються дедалі частіше. Розгляньмо їх детальніше.

Надсилання повідомлень
Технології зараз відіграють величезну роль у житті людей, тож не дивно, що фахівці фіксують нові розлади сну, пов’язані з ними. Щораз більше людей скаржиться на те, що уві сні вони шлють текстові повідомлення, розповідає Кірсті Андерсон, керівник Неврологічної служби сну в Громадському фонді державної служби охорони здоров’я Ньюкасла. Це не дивує, якщо врахувати, скільки британців користується нині мобільними телефонами — 92 %, за даними регулятора Ofcom. Чимало з них, засинаючи, кладе телефон поруч. «Люди повторюють уві сні ті речі, які часто роблять протягом дня», — переконана д-р Андерсон.
Цей розлад належить до так званого явища парасомнії: несвідомої поведінки під час сну. Вона може бути досить невинною, скажімо, коли під час сну в людини розплющуються очі, а може виявитися й дуже небезпечною, наприклад, коли сновида виїжджає кудись на авто. Один із пацієнтів Кірсті Андерсон уві сні акуратно розібрав дідусів годинник.
Те, що відбувається в мозку під час таких епізодів, — і досі загадка. Досліджень на цю тему є мало, головним чином, через труднощі зі збором даних. «Проблема полягає в тому, що люди рідко демонструють таку поведінку в умовах клініки, — каже Крис Ідзіковскі, директор Единбурзької клініки сну. — Але впродовж кількох наступних років дослідники мають шанс просунутися значно далі, бо недавно в нас з’явилося обладнання для спостереження за людьми в домашніх умовах». Втішає те, що повідомлення, які люди надсилають уві сні, – найчастіше беззмістовні. Вони хоч і копіюють денну поведінку уві сні, але нічна поведінка не є усвідомленою.

Їжа
Порожні упаковки й брудна кухня — ось картина, яку часто застають уранці сновиди. Зазвичай нічні перекуси не вважаються серйозною проблемою, але в деяких важких випадках лікарі все-таки ставлять діагноз: синдром нічного прийому їжі.
Усвідомлення розладів сну як хвороби, знову ж таки, призвело до збільшення кількості пацієнтів із цією проблемою. Вони можуть здійснювати набіги на холодильник кілька разів за ніч, але вранці нічого не пам’ятають. Жертви недуги не тільки недосипають, а й набирають зайву вагу, що завдає їм моральних і фізичних страждань. Крім того, вони ризикують вдавитися їжею уві сні.
Цей розлад — також приклад парасомнії, на яку, за даними д-ра Андерсон, страждає півмільйона британців. Часто нічні перекуси пов’язані з тим, що відбувається з людиною вдень. «Сновиди переважно роблять речі, які не є безглуздими, наприклад, їдять уві сні, якщо пішли спати не повечерявши чи сидять на дієті», — розповідає Кірсті Андерсон.
У складніших випадках, приміром, коли хтось сам готує собі вночі, ця людина фактично не спить, але вранці не пам’ятає про те, що робила. Це — різновид амнезії, переконаний Джим Горн із Центру дослідження сну при Університеті Лафборо. «Ці люди перебувають у стані сплутаної свідомості. У таких тяжких випадках проблема пов’язана навіть не зі сном. Вона може бути наслідком, наприклад, стресу», — каже проф. Горн.

Секс
Донедавна широкий загал мало знав про сексомнію — стан, коли люди займаються сексом уві сні. Експерти з розладів сну кажуть, що досліджували його дуже мало, хоча кількість скарг на нього зростає. Сексомнія загострюється під час стресу або після прийому наркотиків чи алкоголю. Форми її вираження — від мінімальних рухів до повноцінного статевого акту, у деяких випадках — із серйозними наслідками.
Д-ру Ідзіковскі доводилося виступати експертом на судових процесах, пов’язаних зі зґвалтуванням. Він каже, що сексомнія — це форма парасомнії. Найчастіше вона трапляється, коли людина перебуває в стані так званого глибокого сну: її мислення й свідомість вимикаються, а ділянки мозку, що відповідають за базові інстинкти, зокрема статевий потяг, залишаються активними. «Це — інстинктивна поведінка, людина в цей час не усвідомлює своїх дій, — пояснює Крис Ідзіковскі. — Під час глибокого сну в людини не спрацьовує мораль. Мене постійно дивує, що люди роками живуть із цими проблемами й часто не усвідомлюють, що їх можна розв’язати».

Зупинка дихання
Зупинку дихання уві сні часто спричиняє хвороба, яка називається «обструктивне апное сну» (ОАС). Цей розлад не є новий, але лікарі скеровують до клінік сну дедалі більше таких пацієнтів. Оскільки одним із факторів його появи є ожиріння, експерти прогнозують подальше поширення розладу. ОАС, що зазвичай супроводжується гучним хропінням, — це стан, коли в людей провисають м’язи дихальних шляхів, блокуючи доступ повітря в легені. Один з учасників нового телепроекту «Добраніч, Британіє» пройшов обстеження й дізнався, що його дихання регулярно зупиняється уві сні — на період до 26 секунд.
«Мене це справді злякало, — розповідає Пол Осбері. — Було дуже страшно дізнатися, що ти так довго не дихаєш. Я знав, що хроплю вві сні, але проблема виявилася значно глибшою». 47-річний Осбері, який працює водієм вантажівки, міг прокидатися від затримок дихання до 50 разів на годину. А дехто в екстремальних випадках просинається до 80 разів, розповідає д-р Ідзіковскі.
«Ті, хто страждає на цей розлад, часто не пам’ятають, що прокидалися, бо зв’язок між мозком і тілом у цей момент є недостатнім. Ви прокидаєтеся, але не усвідомлюєте цього. Потрібно близько хвилини, щоби мозок налагодив зв’язок із тілом, і людина зрозуміла, що прокинулася. Через це в людей із ОАС дуже коротка фаза глибокого сну, а саме під час цієї фази організм відновлює сили. Тому вранці ці люди часто почуваються дуже втомленими», — каже Крис Ідзіковський. Якщо людина з подібним розладом працює з машинами, це може мати катастрофічні наслідки. Полові Осбері прописали спеціальну маску для сну — і вона наразі допомагає.

Синдром вибуху в голові
Уявіть: ви мирно засинаєте, і раптом — у вас в голові ніби розривається бомба. Це – так званий синдром вибуху в голові, іще один різновид парасомнії. Пацієнти кажуть, що звук, який лунає в їхньому черепі, нагадує вибух снаряда, гуркіт грому чи постріл. Людині не боляче, але гарного настрою це також не додає. Дехто кидається до вікон, бо думає, що десь неподалік стався вибух.
Дехто з експертів вважає, що цей синдром трапляється дуже рідко, але д-р Андерсон за останні роки зустрічалася з кількома такими випадками. Це — звуковий еквівалент знаного більшості з нас відчуття, коли під час засинання ти раптом прокидаєшся від різкого поштовху чи відчуття падіння.
«Люди засинають і раптом чують якийсь гучний удар або вибух, а потім розуміють, що ніхто, крім них, його не чув. Інколи їх будить світловий спалах. Це – несерйозне порушення, і найчастіше ми просто заспокоюємо таких пацієнтів. Ліки призначаємо тільки тоді, якщо люди дуже занепокоєні цим станом і бояться засинати». У більшості випадків звук вибуху тривожить людей несистематично. Але синдром може тривати роками та знижувати якість життя пацієнтів.
Бі-Бі-Сі Україна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply