Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Дитячі інфекції «дорослішають»

Автор:

|

Лютий 12, 2015

|

Рубрика:

Дитячі інфекції «дорослішають»

Вагітна

Щороку від інфекційних захворювань, проти яких існують вакцини, у світі помирає 4 млн дітей. Епідемічний паротит (більш відомий як «свинка»), кір, вітряна віспа, кашлюк, краснуха — усі ці захворювання раніше були властиві дошкільнятам або дітям молодшого шкільного віку.
— Сьогодні ситуація змінилася: дитячі хвороби стрімко почали «дорослішати», — наголошує клінічний інфекціоніст Олена Самойлова. — А з огляду на те, що збудники багатьох «дитячих» недуг стійкі до антибіотиків, основним засобом захисту дорослих від захворювання є лише власний імунітет. Для таких інфекцій, як кір, краснуха, свинка, препаратів не розроблено. Антибіотики можуть перемогти кашлюк чи збудник вітрянки за умови, що лікування почнеться з першого ж дня. Однак ті, хто вже перехворів дитячою інфекцією, можуть жити спокійно, бо організм виробив антитіла, що гарантують безпеку. Той, хто не перехворів усім «набором» інфекцій і пропустив із якихось причин планові вакцинації, може зробити щеплення й таким чином застрахувати себе. Адже інфекції становлять небезпеку не так своїми симптомами, як можливими ускладненнями.
— Які ускладнення здатна спричинити, скажімо, звичайна вітрянка?
— Вітряна віспа, або вітрянка, у дорослих і проходить набагато важче, і дає набагато більше ускладнень. Більшість людей переносить вітрянку в дитинстві, після чого вірус залишається в організмі й може спричинити захворювання на оперізуючий лишай або оперізуючий герпес — один із різновидів герпетичної інфекції. Це захворювання — дуже інфекційне, але заразитися ним може тільки людина, яка не хворіла в дитинстві на вітряну віспу, позаяк обидва цих захворювання, й оперізуючий герпес, і вітрянка, спричинені одним і тим же типом вірусу герпесу.
Щодо кору — хвороба має три послідовних періоди, перший із яких характеризується загальним нездужанням, високою, до 40 градусів за Цельсієм, температурою, кашлем, нежитем, збільшенням шийних лімфатичних вузлів. На цьому етапі у хворого з’являється кон’юнктивіт, світлобоязнь, а на слизовій оболонці щік — білі плями, оточені облямівкою. Далі — період висипання: висип появляється за вухами і на волосяній частині голови, а потім на обличчі, шиї та грудях, рухаючись вниз, аж до нижніх кінцівок. Нежить, кашель і сльозотеча також посилюються.
Лікування — симптоматичне. Від підвищеної температури призначають жарознижувальні препарати. Для профілактики можливого кератиту й пересихання склер в очі крапають зволожуючі розчини, а щоб уникнути розвитку стоматиту в ротовій порожнині, призначають полоскання з використанням трав, що мають протизапальний ефект.
— Яким повинен бути догляд за хворим? Чи потрібно проводити додаткову дезінфекцію приміщення?
— Достатньо щоденного вологого прибирання та провітрювання. Хворого ізолюють, оскільки навіть при неважких формах захворювання одужання настає не раніше, ніж через два тижні після початку хвороби.
— Що потрібно знати про краснуху, паротит, кашлюк?
— Краснуха особливо небезпечна для вагітних жінок. Ураження плоду внутрішньоутробною краснухою призводить до народження дитини з фізичними відхиленнями, а іноді — до завмирання вагітності. Особливо небезпечна краснуха під час першого триместру вагітності, коли відбувається закладка органів дитини. При краснусі, виявленій на терміні понад 16 тижнів, і при підозрі на інфікування плоду вагітність переривається аж до 28 тижня. Після цього терміну жінку ставлять на облік в групу високого ризику.
Надалі лікарі вживають профілактичних заходів із метою захисту майбутньої дитини. Варто наголосити: після зараження антивірусне щеплення вже не допоможе. Якщо близько десяти років тому від краснухи не робили щеплень, то тепер прищеплюють планово, і нехтувати цим не слід.
Кашлюк є особливо небезпечний для малюків віком до року. Підступність недуги полягає у тому, що дорослі переносять кашлюк легко (відкашляють два місяці, і все), а от грудні дітки, котрих вони заражують навіть не підозрюючи, що є носіями інфекції, іноді вмирають.
Поставити діагноз «кашлюк» дорослому – дуже складно. Головним лікуванням при цій недузі є холодне вологе повітря, яке зменшує кількість приступів. Тому дитині рекомендують довго перебувати надворі. Прийом антибіотиків може бути ефективним тільки на початках. Призначення ж цих препаратів у період спазматичного кашлю не впливає на перебіг хвороби. Потрібно також знати, що і перенесений кашлюк не виробляє довічного імунітету: за життя людина може перехворіти на кашлюк кілька разів.
При паротиті у дорослих, на відміну від дітей, спостерігається двостороннє опухання слинних залоз із обох сторін. Протягом п’яти днів від початку захворювання припухлості ще збільшуються, а через десять днів поступово минають. Запальний процес може поширитися на центральну нервову систему та призвести до менінгіту. Найстрашніший наслідок паротиту у дорослих — це орхіт (запалення яєчок) у чоловіків, а це загрожує майбутнім безпліддям. У жінок, відповідно, — запалення яйників.
— Чи щеплення захистить від захворювання?
— Інфекційні хвороби — дуже небезпечні. Вакцинація захищає вашу дитину від інфекцій, запобігає важкому перебігу недуги й ускладненням у разі інфікування. Ніщо не зможе вберегти вашу дитину від небезпечних інфекцій краще за вакцинацію. Щоб уникнути будь-яких негативних наслідків, перед вакцинацією слід проконсультуватися з лікарем, пройти всі необхідні обстеження.
Розмовляла Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply