Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Діарея мандрівників: лікування та профілактика

Автор:

|

Липень 30, 2021

|

Рубрика:

Діарея мандрівників: лікування та профілактика
Туристам треба буде обережними

Прокляття фараонів або помста Монтесуми — популярні назви гострої шлунково-кишкової інфекції у мандрівників. Діарея мандрівників — це комплекс симптомів, які найчастіше пов’язані з шлунково-кишковими інфекціями у туристів.
Діарея мандрівників найчастіше виникає в результаті поганої гігієни рук або вживання зараженої їжі, а також напоїв. Найбільш поширеними джерелами зараження є: вода, забруднена мікробами, морепродукти, овочі, фрукти, їжа, що продається вуличними торговцями, а також морозиво та десерти місцевого виробництва з додаванням непастеризованого молока або вершків.
Часто діарея також є результатом стресу, який супроводжує поїздку. Не варто недооцінювати діарею мандрівників: вона спричиняє не лише занепокоєння і знижує комфорт відпочинку, але й може становити потенційну небезпеку — призводити до зневоднення організму.
Найбільший ризик зараження виникає у разі поїздок до Центральної Америки, Південної Америки, Південної Азії та більшості африканських країн. Захворюваність серед туристів у таких країнах часто перевищує 40 %. В інших країнах, наприклад, в Китаї, Японії або на півдні Європи, ризик діареї мандрівників нижчий і зачіпає приблизно 10-15 % туристів.
Найбільш поширеними бактеріями, що викликають діарею у туристів, є Escherichia coli, Salmonella, Shigella, Campylobacter та Yersinia. Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium parvum, а також віруси Norwalk, адено- і ротавіруси також часто викликають діарею, особливо у дітей.
Розлад шлунково-кишкового тракту у туристів з’являється раптово, здебільшого, впродовж перших кількох днів після прибуття на нове місце. Перебіг діареї може змінюватися від легкої до важкої, що вимагає ушпиталення. Легка діарея характеризується рідким випорожненням приблизно тричі на день, а гостра діарея — понад десятьма походами до вбиральні. Можуть розвиватися й інші симптоми, такі як болі в животі, іноді підвищена температура, нудота і блювота.
Рідше спостерігають поступове погіршення симптомів діареї. Іноді спостерігається здуття живота, кров або слиз у калі. Такі ознаки можуть бути пов’язані з паразитарною інфекцією, до прикладу, амебіазом.
У більшості випадків діарея мандрівників легка, і симптоми зникають упродовж кількох днів. Однак майже половина пацієнтів змушені змінювати туристичні або бізнес-плани під час подорожей.
У всіх випадках діареї насамперед необхідно уникати зневоднення, тобто пити велику кількість води без газу. Особливо рекомендують сольові склади для пероральної регідратації, що містять глюкозу й електроліти. Такі засоби випускають у вигляді порошку для розчинення в перевареній воді, відпускають в аптеці без рецепта. Призначені для відновлення водно-електролітного балансу, який сильно порушується у разі блювоти, а також діареї. Якщо діарея триває понад три дні, лікар може призначити приймання антибіотиків, зазвичай, широкого спектру дії або ж з урахуванням типу бактеріальної інфекції.
Основною причиною тривалої діареї мандрівників є інфікування найпростішими, що вимагає спеціального лікування та проти паразитарної терапії. У таких ситуаціях необхідна лабораторна діагностика, що містить мікроскопічне дослідження дефекації, а іноді і спеціалізовані аналізи крові. У рідкісних випадках спостерігають хронічні ускладнення діареї мандрівників, такі як реактивний артрит або синдром роздратованого кишечника.
У деяких мандрівників пронос може стати наслідком вірусної інфекції, тому антибіотики у цьому разі не призначають. Рекомендується рясне пиття, дієта і приймання ентеросорбентів.
Як запобігти діареї мандрівника? Не забувайте часто мити руки: особливо перед їжею і приготуванням їжі. Якщо користуєтесь громадським туалетом, треба додатково продезінфікувати руки антибактеріальним засобом; під час поїздок пийте тільки бутильовану воду, передусім запечатану, ту, яку продають у магазинах; уникайте солодких газованих напоїв із автоматів з льодом невідомого походження; не їжте морозиво і будь-які непастеризовані молочні продукти або десерти з молоком або вершками; не куштуйте їжу у вуличних торговців. Така їжа може бути абсолютно нешкідливою для місцевих жителів, але для туристів стати причиною інфекційної діареї; ретельно мийте й очищайте фрукти та овочі перед вживанням. Також не рекомендується вживати вкрай екзотичні фрукти, особливо ті, про яких нічого не чули; перед поїздкою до країн так званого підвищеного ризику, наприклад, тропічних, варто проконсультуватися з лікарем щодо профілактики можливих захворювань. Фахівець також порадить необхідну вакцинацію. Профілактику антибіотиками не рекомендують через неґативний вплив на мікрофлору кишечника та побічні ефекти.
Як повідомляв «Міст», діарея може бути ознакою коронавірусу.

Христина Шевченко, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply