Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 7, 2022

Десять помилок при Covid-19, які погіршують стан здоров’я хворого

Автор:

|

Грудень 10, 2020

|

Рубрика:

Десять помилок при Covid-19, які погіршують стан здоров’я хворого

Коронавірусна пандемія не сповільнює обертів. І хоча вже з’явилися повідомлення про успіх у розробці вакцини, доведених препаратів для профілактики та лікування covid-19 поки що не існує. При цьому хворі часом вдаються до небезпечних методів самолікування, констатують українські фахівці. Ось найпоширеніші помилки. Антибіотики для профілактики, лікування противірусними препаратами, комп’ютерна томографія (КТ) легень при перших симптомах. Які найпоширеніших помилок припускаються при коронавірусі?

Споживати препарати для «профілактики»
Аби вберегтися від недуги, люди часом починають себе «заліковувати» ще до інфікування. Вживання відносно безпечних вітамінів, дієтичних добавок, а подекуди й серйозних лікарських препаратів, як-от інтерферони чи муколітики, небезпечна тенденція. Такі рекомендації можна зустріти від сімейних лікарів та, що особливо небезпечно, від популярних медиків-блогерів. «Наразі жоден лікарський засіб не затверджений як засіб профілактики Covid-19», — наполягає Сергій Крамарьов, завідувач кафедри дитячих інфекційних захворювань в Національного медичному університеті ім. Богомольця.

Пити вітаміни у великих дозах
Неконтрольоване споживання вітамінів може дуже зашкодити, попереджає проф. Крамарьов. «Передозування вітаміну D може бути інколи страшнішим, ніж сама хвороба. Те саме стосується вітаміну С, цинку. У високих дозах вони мають цілий ряд побічних ефектів», — коментує він. За словами науковця, у протоколі лікування відсутні будь-які рекомендації щодо вітамінів, а тому, ухвалюючи рішення про їхнє приймання, обов’язково варто зважати на правильне дозування. Приміром, для вітаміну D добова норма становить не більше 400-500 міжнародних одиниць, для цинку — 15-20 мг. Самостійно під час хвороби збільшувати дозування не потрібно.

Робити зайві тести
Зайвими на певних етапах хвороби можуть виявитися і самі тести на коронавірус. Бігти до лабораторій, коли заманеться, не варто. По-перше, необхідно розібратися, який саме тест необхідно здати. По-друге, варто зважати на найбільш оптимальний час проведення. Так, ПЛР-тести частіше показують хибно неґативні результати саме на пізніх стадіях захворювання, зауважують експерти. ІФА-аналіз доцільно застосовувати не раніше, ніж за п’ять-сім днів від початку симптомів — для виявлення антитіл IgМ, та за десять днів — аби виявити антитіла IgA. «Не потрібно прив’язуватися лише до тестів. По-перше, можна отримати неґативний результат за наявності симптомів або отримати через п’ять-сім днів, коли буде вже запізно і захворювання може стати важчим», — зазначає лікар-епідеміолог Людмила Мухарська. Необхідність тестування на Covid-19, як і усе подальше лікування завжди варто обговорювати з фахівцем.

КТ у перші дні хвороби
Комп’ютерна томографія під час пандемії стала надзвичайно популярною серед українців. Однак поспішати на додаткову дозу опромінення при перших симптомах чи позитивному тесті не варто. «КТ чи рентген-знімок рекомендований ушпиталеним пацієнтам із важким перебігом хвороби, котрі мають конкретні клінічні покази до КТ, до прикладу, задишку чи наявність супутньої патології», — наголошує Уляна Супрун, колишня керівниця Міністерства охорони здоров’я України.

Лікуватися антибіотиками
Зловживання антибіотиками — одна з головних проблем при захворюванні Covid-19. Експерти застерігають від самолікування та призначення їх пацієнтам. «Це вірусна хвороба, на яку антибіотики не діють. Якщо лікар призначає їх у перші дні хвороби, то він нічого не тямить», — запевняє Сергій Крамарьов.
«Приймання антибіотика в ранній фазі коронавірусної хвороби є небезпечним, може спровокувати різке погіршення стану та посилити набряк легень, — застерігає інфекціоніст Євген Дубровський, який рятує хворих на коронавірус у Київській міській лікарні № 4. — Антибіотики є доцільними лише якщо встановлено приєднання вторинної бактеріальної інфекції. Її можна діагностувати по аналізу крові чи рентгенографії. Ці обстеження треба робити на шостий-сьомий день хвороби, за відсутності позитивної динаміки.

Вживати противірусні препарати
Категорично заборонено під час хвороби приймати й будь-які противірусні препарати. Вживання їх на ранніх термінах хвороби, як і антибіотиків, може спричинити неконтрольовану гіперімунну відповідь організму на проникнення Covid-19 в легені. «Жоден противірусний препарат на сьогодні до кінця не доведений. Єдиний препарат, який наразі має перспективу як противірусний — це ремдесивір. Але його вводять внутрішньовенно стаціонарним пацієнтам, тому в амбулаторних умовах його не можна застосовувати», — пояснює проф. Крамарьов.

Збивати невисоку температуру
Позаяк специфічних засобів для домашнього лікування від Covid-19 немає, тактика має бути, як і при будь-якому респіраторному захворюванні, нагадують медики. При цьому одна із частих помилок — одразу збивати підвищену температуру жарознижувальними. «До 38,5 градусів температури збивати не варто, якщо людина її нормально витримує. Все, що вище, може бути небезпечним, тому треба знижувати», — нагадує Сергій Крамарьов.

Надувати кульки та використовувати «народні методи»
Лікарі також радять коронавірусним пацієнтам не сподіватися на «народні методи» чи поради на кшталт надувати повітряні кульки при пневмонії. Будь-які дихальні гімнастики після запалення легень варто проводити винятково під наглядом фахівців. А поради про вживання соди, промивання носа йодом тощо краще відкинути, аби не нашкодити ще більше.

Вірити рекламним засобам
Надавати перевагу різноманітним біологічним добавкам і псевдозахисту від коронавірусу, нехтуючи дистанцією, носінням масок і дезінфекцією, також не варто. Не лікуватися препаратами, які «на слуху» та розрекламовані в Інтернеті або на телебаченні, наполегливо радить Олена Лукашевич, керівниця Київського міського центру громадського здоров’я. Вона закликає фахівців не використовувати у своїх публічних дописах жодних торгових назв лікарських препаратів.

Панікувати
Дошкуляти лікарям дзвінками та просити додаткових призначень також не потрібно. У цій непростій ситуації пацієнтам радять зберігати тверезе та критичне мислення, уникати зайвих самопризначень та обстежень. Комунікацію з лікарем радять вести без надмірної метушні й аґресії.
Раніше «Міст» розповідав, який напій суттєво пригнічує коронавірус.

Ольга Журавльова, Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply