Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Чи існує профілактична вакцина від раку грудей?

Автор:

|

Листопад 17, 2021

|

Рубрика:

Чи існує профілактична вакцина від раку грудей?

Упродовж багатьох років експерти шукали шляхи покращення варіантів лікування людей із раком молочної залози, який залишається одним із найпоширеніших видів раку. Але щодо профілактики захворювання наразі ніяких новин не було. Тож, клініка Клівленда (штат Огайо) розпочала клінічні випробування нової вакцини, призначеної для запобігання тричі неґативного раку молочної залози (TNBC). Онколог Томас Бадд пояснив, що відбувається й як може виглядати майбутнє профілактики раку молочної залози.
Клінічне дослідження ґрунтується на двох десятиліттях експериментів і лабораторних висновках Вінсента Туохі, імунолога Клівлендської клініки Лернера, який показав, що активація імунної системи проти білка під назвою альфа-лактальбумін запобігає раку молочної залози у мишей із ризиком захворювання. Це дослідження частково фінансували за рахунок благодійних внесків понад 20 тис. людей за останні 12 років.
Тепер розпочнуть випробування на людях, зосередившись на особах, які закінчили лікування від TNBC й існує ризику повернення в них раку. Мета дослідження першої фази — визначити правильне дозування для пацієнтів із ранньою стадією TNBC та оптимізувати імунну відповідь організму на вакцину.
«Це випробування є першим дослідженням на довгому шляху, яке, як ми сподіваємося, призведе до отримання вакцини, яка може запобігти хоча б якійсь формі раку молочної залози. Наша довготермінова мета — визначити, чи може ця вакцина запобігти раку молочної залози — особливо аґресивнішим формам захворювання — до того, як він виникне», — пояснив д-р Бадд.
Управління з контролю за продуктами і ліками США нещодавно схвалило дослідну заявку на застосування вакцини, що дозволило продовжити клінічні випробування. Дослідження фінансує Міністерство оборони США.
Вакцина спрямована на молочний білок альфа-лактальбумін, який зазвичай виділяється лише під час лактації. Після цього його вже немає в нормальній старіючій тканині грудей. Але пухлини можуть виробляти цей «відставний» білок, коли їм цього не варто робити. Дослідження продемонстрували, що від 70 % до 80 % TNBC виробляють занадто багато альфа-лактальбуміну. «Загальна ідея вакцини полягає в тому, що альфа-лактальбумін може бути так званою імунологічною мішенню, де ми можемо стимулювати імунну систему атакувати клітини, які виробляють цей білок», — зазначає д-р Бадд.
Вакцина також містить інший препарат, імунологічний ад’ювант, який «привертає увагу» вашої імунної системи до альфа-лактальбуміну та позначає його для імунної відповіді, щоб запобігти росту пухлини, що з’являється.
Початковий етап дослідження зосереджений на людях, які вже перенесли рак молочної залози, але в кінцевому підсумку дослідження будуть розширені, щоб вивчати людей, які перебувають у групі ризику. «Це лише відправний пункт. Ми починаємо з пацієнтів, які вже хворіють на рак молочної залози і мають від цього щось виграти. Коли з’ясуємо побічні ефекти та дозування, хочемо вивчити пацієнтів, які мають генетичний ризик розвитку потрійно неґативного раку молочної залози», — прогнозує д-р Бадд.
Ті, хто завершив лікування потрійно неґативного раку молочної залози, але з ризиком рецидиву, не приймають ліки, побічні ефекти яких містять лактацію або вироблення молока. До дослідження першої фази залучатимуть від 18 до 24 людей, у яких діагностували TNBC впродовж останніх трьох років, зараз вони не мають пухлин, але в них існує високий ризик рецидиву. «На першій фазі ми почнемо з низької дози вакцини, лікуючи від одного до трьох пацієнтів та контролюючи їх, щоб переконатися, що все добре, — пояснює д-р Бадд. — Щойно ми з’ясуємо, скільки вакцини можемо дати, подивимося на її вплив на імунну систему».
Вакцина все ще є експериментальною, тому існує ймовірність виникнення поки що невідомих побічних ефектів. І, звісно, є ймовірність, що вона не захистить учасників від рецидиву раку. «Ми не знаємо, чи матиме це значний вплив на ймовірність повернення раку», — каже д-р Бадд.
На порозі відкриття першої фази випробування ще занадто рано казати, коли вакцина проти раку молочної залози стане широко доступною. Ця стратегія вакцини також може бути застосована до інших типів пухлин, включаючи рак яєчників та ендометрія. «Потрібні роки, щоб розробити й перевірити щось подібне, — зазначає д-р Бадд, — адже потрібні роки, щоб побачити, чи запобігаєш ви раку, який може виникнути протягом життя людини. Але ми повинні з чогось починати — і ми дуже раді зробити наш перший крок».
Як повідомляв «Міст», львівську лікарню прийняли в американський проєкт лікування раку.

Юлія Абрамова, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply