Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Чи готова Україна до щеплення від Covid-19?

Автор:

|

Листопад 30, 2020

|

Рубрика:

Чи готова Україна до щеплення від Covid-19?

Український уряд планує закупити успішно випробувану та зареєстровану вакцину від Covid-19. Кого з українців планують вакцинувати передусім? І чи є готовність з боку населення до такого щеплення? Після успішних результатів клінічних випробувань майбутньої вакцини від коронавірусу, проведених німецькою компанією BioNTech та американською Pfizer, в Україні задумалися над тим, як і скільки її купувати. Очікується, що за кілька тижнів результати своїх досліджень представить і низка інших компаній, що працюють на створенням вакцини від коронавірусу. Україна розраховує отримати доступ до майбутньої вакцини від коронавірусу у рамках Фонду глобального доступу до вакцин Covid-19 (COVAX), який створили Глобальний альянсом із вакцин та імунізації (GAVI), Всесвітня організація охорони здоров’я, кілька урядів, а також Фондом Білла та Мелінди Ґейтс. До кінця 2021 року COVAX планує забезпечити 2 млрд доз вакцин 180 країн світу.

COVAX допоможе
Як повідомив Сергій Литовка, керівник експертної групи з імунопрофілактики Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, Україна є учасником цього Фонду. За його словами, український уряд розраховує, що для першого етапу вакцинації від Covid-19 COVAX виділить Україні 20 % від чисельності населення країни.
«МОЗ розраховує вакцину на все населення. Це 42 млн доз, якщо вона буде однодозова, або 84 млн доз, якщо дводозова, тобто треба буде робити повторне щеплення. Через програму COVAX ми гарантовано можемо отримати хоча б перші 8 млн доз майбутньої вакцини», — запевняє він і пояснює, що через цей фонд країна може отримати вакцину лише раз.
Чиновник каже, що прогнозована ціна однієї дози вакцини буде вартувати 30-50 USD. Країни з високим рівнем достатку отримуватимуть її за повною ціною. Натомість країни з нижчим рівнем достатку отримуватимуть її за зниженою вп’ятеро ціною, а бідні країні — взагалі безкоштовно. «Україна розраховує купити першу партію вакцини за 8-10 USD за одну дозу, а частину доз отримати безкоштовно. Але це ще не вирішили, бо й вакцини немає», — інформує він.

Хто в Україні отримає щеплення першим?
В Україні вже визначили, хто саме першим отримає щеплення від коронавірусу. За словами представника МОЗ, це ті категорії населення, які найбільше контактують із людьми, або входять у групу ризику. До пріоритетних груп, які отримають вакцину від коронавірусу першими, належатимуть медичні працівники, військові, поліція, прикордонники, працівники освітньої сфери, старші за 65 років.
У МОЗ полічили, що таких осіб в Україні — більше 16 млн. Тобто тільки для них треба 16 млн доз однодозової або 32 млн дводозової вакцини. Якщо Фонд COVAX надасть Україні половину від необхідної кількості доз, то де брати іншу половину? І це — лише для пріоритетних груп.

Більшу частину доведеться купити
Сергій Литовка вказує на те, що іншу частину вакцини Україні доведеться закуповувати за ринковими цінами. Він наголошує, що Україна юридично та фінансово готова до закупівель майбутньої вакцини виробництва будь-якої компанії, яка доведе безпечність своєї розробки, пройде всі стадії випробувань із міжнародним підтвердженням ефективності та буде офіційно зареєстрована на міжнародному ринку.
«Україна готова здійснити закупівлю, розподілити по областях і районах для того, щоб можна було провести вакцинальну кампанію, у нас є потужності для зберігання вакцини, є нормативно-правова база, що дозволяє застосовувати вакцину за епідемічними показниками. Але все залежить від виробника вакцини, скільки ця компанія готова буде продати Україні вакцини зі свого ресурсу», — розповідає чиновник.
Український уряд заклав у проєкті державного бюджету на 2021 рік 2,6 млрд грн на вакцинацію від коронавірусу. Але чи вистачить цих грошей, аби вакцинувати всі 42 млн громадян України? Відповіді на це наразі немає.
В уряді розраховують, що не всі українці захочуть робити щеплення від Covid-19. За даними соціологічної компанії Research & Branding Group, проведеного у вересні ц. р., половина українців не погодилися б навіть на безкоштовну вакцинацію від коронавірусу. Варто зауважити, що колективний імунітет досягається за умови вакцинації 70 % населення.
«На жаль, 50 % українців вважають, що вакцинація не дасть якоїсь користі, тому якщо розраховувати з цієї позиції, то потреба України у вакцині складатиме загалом 21 млн доз однодозової або 42 млн дводозової вакцини», — зазначає п. Литовка.

Чи є інфраструктура?
Якщо Україна знайде кошти для закупівлі необхідної кількості вакцини, а виробник буде спроможний виробити її швидко в необхідній кількості для українців, то важливо буде ще попіклуватися про інфраструктуру для зберігання цієї вакцини. Так, вакцина від коронавірусу, яку випробовує Pfizer і BioNTech, має зберігатися за надзвичайно низьких температур. Виробники радять зберігати вакцину, яка використовує синтетичну мРНК для активації імунної системи, за температури -20…-70 градусів за Цельсієм. І таких умов необхідно дотримуватися на всьому ланцюгу поставки вакцини.
В Україні це може стати проблемою. Керівник експертної групи з імунопрофілактики МОЗ каже, що в Україні є інфраструктура для дотримання «холодного ланцюга» при транспортуванні та зберіганні вакцин. Щоправда ця інфраструктура розрахована на звичайні вакцини, які зберігають за температури від +2…+8 градусів за Цельсієм. «Ми ще достеменно не знаємо, чи потребуватиме вакцина Pfizer і BioNTech заморожування. «Укрвакцина» повідомляє, що здатна одночасно отримати, зберігати та логістично розподіляти 30 млн доз вакцини за температури +2…-20 градусів за Цельсієм. Якщо нижче, наприклад -80, то у нас також є холодильне обладнання, але у меншій кількості», — зазначає чиновник.
Як повідомляв «Міст», гакери з КНДР атакували розробника вакцин від Covid-19.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply