Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 16, 2021

Чи буде в Україні «медичний нокдаун»?

Автор:

|

Квітень 16, 2021

|

Рубрика:

Чи буде в Україні «медичний нокдаун»?
Черга «швидких» із хворими на Covid-19 під львівською лікарнею

Із початком пандемії коронавірусу в Україні лунають заяви про нестачу медиків. А про те, що українські медичні працівники можуть почати масово виїжджати за кордон заговорили і в Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України. Максим Степанов, керівник відомства, у грудні 2020 року звернувся до народних депутатів із проханням збільшити медичним працівникам платню. «Якщо держава не забезпечить гідну зарплату медичним працівникам, то вони масово почнуть виїжджати з країни за кордон, де на них чекають з нетерпінням», — вважає він. На думку урядовця, справедливі зарплати лікарів — це 23 тис. грн, середнього медперсоналу — 17 тис. грн, в молодшого — 12 тис. грн. Натомість українським медсестрам за кордоном на початковому етапі роботи пропонують зарплату 700 EUR на місяць. А кваліфіковані лікарі в Європі можуть заробляти від 1,5 тис. до 3,5 тис. EUR.

Протести медсестер
В Україні ж медичні працівники розраховують лише на надбавки за «коронавірусних» хворих, які виплачують не завжди вчасно. Так, у березні ц. р. медсестри та молодший медичний персонал Івано-Франківської обласної інфекційної лікарні прийшли з протестом під обласну державну адміністрацію (ОДА). Вони вимагали виплатити їм обіцяну надбавку 300 % до зарплати за роботу із хворими на Covid-19.
Медсестри розповідали про велике навантаження через хворих та про те, що за лютий заробили лише трохи більше 4 тис. грн. «Ми вже писали звернення до ОДА, зверталися і до уряду. За лютий ми отримали хто як: хто 70 % надбавки, хто 60 %. Щоби ми отримали всі обіцяні 300 %, такого не було. Ще в червні-липні давали 150 -250 %», — пояснила Марія Процишин, медсестра з Івано-Франківська.

Медики на експорт
Через те, що до медичних працівників не дослухаються, часто вони попросту звільняються та шукають роботу за кордоном. Сергій Риженко, генеральний директор обласної лікарні у Дніпрі, пояснив, що ще до початку пандемії з лікарні, яку він очолює, звільнилися та поїхали працювати за кордон 50 лікарів, зараз же медичну установу покинули 200 медсестер, котрі знайшли роботу на чужині. «Їм зі старту пропонували заробітну плату 700 EUR з проживанням та харчуванням. Фірма, яка оселилася через дорогу від лікарні, вже більше 200 медсестер відвезла за кордон для роботи в лікувальних установах», — поділився лікар.
Схожа ситуація і в Харкові. Світлана Горбунова-Рубан, заступниця Харківського міського голови, повідомила, що в них від часу пандемії звільнилися 2 тис. медичних працівників. Як наслідок, у міських лікарнях бракує анестезіологів, кардіологів, терапевтів, медсестер і молодшого медичного персоналу. За словами посадовиці, під час спалаху коронавірусу в лікарнях Харкова може скластися така ситуація, коли вони не зможуть сформувати «ковідних» бригад.
Про нестачу медиків у час спалаху коронавірусу каже й Андрій Садовий, міський голова Львова. Він попросив медичних працівників зголошуватися працювати у лікарнях, де лікують хворих на коронавірус. І люди знайшлися. «Ми отримали 350 пропозицій від медиків, котрі працюють у приватному бізнесі, в межах міста та області, навіть звертаються люди із інших областей, готові приїжджати до Львова і надавати людям допомогу», — повідомив він.
У пресслужбі Львівської міської ради зазначили, що станом на кінець березня ц. р. до них подали заявки уже понад 400 медичних працівників. «Ми формуємо резерв із медиків, які будуть готові працювати у разі збільшення коронавірусних госпіталів. Ми передаємо імена та дані цих людей головним лікарям медичних установ і вони вже потім із ними проводять співбесіди», — пояснили у міськраді.

Що пропонують за кордоном
Павло Розенко, колишній віцепрем’єр України, в етері одного з телевізійних каналів зазначив, що за останній рік звільнилися та виїхали з України майже 75 тис. медичних працівників. Для них з часу пандемії у Польщі спростили умови працевлаштування, зокрема, це стосується медсестер. У Чехії ще до пандемії з 2015-го заохочували українців до роботи сфері медицини. Там навіть удвічі збільшили річні квоти на кількість працевлаштованих у лікарнях українців.
Аналітичний центр польської компанії з міжнародного працевлаштування Gremi Personal з’ясував, що у випадку спрощення умов медики з України можуть поїхати працювати у Польщу, але наразі цей процес ускладнений. Тому найчастіше українці їдуть працювати у сферу охорони здоров’я до Чехії та Словаччини. Остання також пропонує підтримку під час навчання та в пошуку житла. Готова прийняти українських медсестер і Латвія, де відчувається нестача персоналу.
Василь Воскобойник, керівник Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування, підтвердив, що у Європі справді є попит на українських медиків. «Насправді в усій Європі бракує лікарів і медсестер. Бо для того, щоб отримати фах лікаря, потрібно витратити приблизно десять років. І не всі хочуть стільки навчатися. Тому й німує брак медичного персоналу в Європі. Приміром, у Польщі за деякими оцінками не вистачає 63 тис. медичного персоналу, у Німеччині до кінця 2030 року бракуватиме 1 млн медичних сестер, котрі працювали б у їхній системі охорони здоров’я. І чим більша країна, чим вона багатша, тим націленіша на те, щоб залучати до себе вже готових фахівців. Тому в Європі є попит і на українських медсестер та лікарів», — пояснив експерт.

Чи виїдуть медики масово?
За словами п. Воскобойника, щоб працювати у Європі, українські медичні фахівці насамперед повинні вивчити мову тієї країни, яка запропонує їм роботу, а ще підтвердити свій диплом, що непросто. «Третє — треба адаптуватися, влитися в умови тієї країни, де вони працюватимуть. Саме ці три підстави дають мені стверджувати, що наразі не варто очікувати масового відтоку медиків», — пояснює він.
За словами експерта, проблема може виникнути у майбутньому, бо зараз за кордон готові їхати молоді медичні працівники. «Поїдуть молоді, амбітні люди та ті, хто намагатимуться змінити не лише своє життя, а й життя своїх дітей. А медики, старші за 35 років залишаться в Україні. Бо люди, котрі працюють у таких великих містах, як Київ, Харків, Львів, Дніпро й Одеса, мають можливість і тут заробляти непогано, працюючи у приватних клініках чи отримувати «подяки» від пацієнтів. Хоча це палиця з двох кінців, бо ще одним приводом до виїзду закордон є можливість заробляти легальні кошти», — каже він.
Проте, за словами керівника Всеукраїнської асоціації компаній із міжнародного працевлаштування ще не багато українських медиків готові працювати у сусідніх державах офіційно. Якщо медики і звільняються й їдуть за кордон, то там працюють, здебільшого не за спеціальністю. Крім цього, немає жодної статистики, яка б офіційно підтвердила, що українські медики працюють за кордоном масово. «У Німеччині є великий попит на медсестер і молодший медичний персонал. Туди їдуть поляки. І звісно, Польщі потрібно кимось заміщувати своїх працівників. Робитимуть вони це за рахунок тих, хто навчаються в Україні. Але все є ще питання, наскільки все це реалізується. Ще у листопаді минулого року польський уряд вирішив залучати до себе лікарів та медсестер із України. після запуску цієї програми впродовж трьох тижнів до польської комісії надійшло лише 63 звернення від лікарів з України та Білорусі. Тобто, якщо в Україні і звільняються медики, то не факт, що за кордоном вони мають можливість працювати за спеціальністю», — зазначає п. Воскобойник.

Проблеми української медичної системи
Ігор Найда, засновник Всеукраїнського лікарського товариства, стверджує, що тенденція до виїзду українських медиків за кордон існує вже давно. І це пов’язано з недоліками української медичної системи. «Коронавірус лише пришвидшив те, що наші медики звільняються й їдуть за кордон. В останні роки на нашій медицині лише економили. Немає закону про лікарське самоврядування. Медики перебувають під постійним тиском. Оцінку діяльності лікаря дають усі, хто захоче. Я сам працював за кордоном і 15 років вів діяльність в Україні — тут і там велика різниця. Наші медики цими смішними зарплатами просто виснажені. Навіть зараз, в умовах коронавірусу, у нас відбувається недофінансування медичної галузі. Звісно, добре, що дають доплати тим, хто бореться з Covid-19, але чому належних оплат не отримують вузькоспеціалізовані фахівці? Вони отримують копійки. І звісно, їм немає сенсу так працювати. Також є питання до фаховості керівників лікарень. Не хочу їх ображати, але вони управлінці вчорашнього дня, а мають бути управлінцями в умовах змін. Їх також потрібно готувати, щоб вони вміли зацікавити своїх працівників залишатися в Україні», — запевняє він.
За словами медика, за кордоном зацікавлені у тому, щоб забирати українських фахівців буквально зі студентської лави. «А тому наші медики просто виїжджатимуть за кордон. Ситуація така: зараз молоді люди після закінчення університетів утікають, а старші лікарі уже цього не можуть зробити. А зважаючи на оплату й умови, наші медики просто є рабами. Щоб усе змінити, держава має зрозуміти, що здоров’я людини — понад усе і почати реформувати медичну галузь, починаючи згори. Держава повинна зрозуміти, що зараз у медика, медицину потрібно вкладати гроші, бо може настати такий час, що нас попросту не буде кому лікувати», — пояснює п. Найда.
Раніше «Міст» розповідав, чи помер хтось від вакцини проти коронавірусу?

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply