Новини для українців всього свту

Saturday, May. 21, 2022

Добриво на основі чорного трюфелю

Автор:

|

Березень 14, 2022

|

Рубрика:

Добриво на основі чорного трюфелю
Чорний трюфель

Львівська дослідниця Вікторія Оліферчук досліджує гриби вже більш ніж 30 років. На початку 2000-х вона знайшла під мікроскопом корисні спори в чорному трюфелі. Науковиця згадує, що коли разом із колегами з Лісотехнічного університету намагались озеленити кар’єри зі сіркою під Львовом, натрапила на статтю у французькому часописі. Там писали, що саме цей гриб допомагає рослинам прижитися в забрудненій зоні.
«Я замовила перигорський трюфель і вирішила його виростити, такого ще не робив ніхто! Він створює мікоризу з 90 % рослин на землі. Після моїх дослідів ми побачили, що це почало працювати в лісовій галузі. Вирішила рухатися далі. Подумала: якщо зареєструю препарат, то його, можливо, можна буде використати й у сільському господарстві», — розповідає вона.
Зелень на кар’єрах таки почала рости, адже добриво Вікторії Оліферчук простимулювало мікоризу — дружнє співжиття кореня та грибів. Рослина постачає грибницям цукор, а ті їй — воду й мінерали. Відтак трава, кущі, дерева чи сільськогосподарські культури виростають рівномірно, а їхня урожайність збільшується. І все — завдяки штаму, який вивели із трюфелю.
Препарат на його основі — «Міковітал» — застосовують понад 150 господарств. Андрій Вольвак із Донеччини каже, що добриво від львівської вченої використовує уже другий рік на 800 га своїх угідь: для озимої пшениці та соняшника. «Щодо пшениці, то отримали +6-7 % урожаю, ніж минулих разів. Тобто витрати на біологічний препарат виправдовують себе тим урожаєм, який ми збираємо», — зазначив він.
Для того, щоб препарат був ефективним у ґрунті, його компоненти поміщають у холодильник, виставлений на –80 градусів за Цельсієм. Там, у кріобоксах, вони стоять разом із сотнями інших пробірок. Потім штами відживляють, роблять із них добриво і відправляють на завод. Уже там усе розливають по пляшках.
«Ми маємо чимало експериментальних ділянок, де випробовуємо «Міковітал». Нещодавно були у Клевані та побачили: дуб, який мікоризований, на третину вищий, ніж той, який не удобрювали», — розповів Леонід Копій, завідувач кафедри екології Лісотехнічного університету.
Поки фермери готуються до сезону посівів та посадки, д-р Оліферчук і команда науковців зі Львова хочуть передати штам чорного трюфелю у світовий Генбанк. Так покажуть, що цей рід для науки — унікальний.
Правда, на українських землях зараз лежить мінеральне добриво, яке росіяни не хочуть забирати додому.
Як повідомляв «Міст», під Вінницею фермер вирощує трюфелі.

Юлія Девда, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply