Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 28, 2022

До 150-річчя від дня народження та 110-ліття від дня смерті Григорія Вороного

Автор:

|

Листопад 28, 2018

|

Рубрика:

До 150-річчя від дня народження та 110-ліття від дня смерті Григорія Вороного

Григорій Вороний запам’ятався як визначний математик. Він народився Григорій 28 квітня 1868 року в селі Журавка Пирятинського повіту (тепер — Варвинський район Чернігівської обл.). Батько Григорія залишив після себе працю, в якій висловив свої погляди на освіту та викладання. Зокрема, велике значення він надавав просвіті народу моральними науками. 1885-го Григорій закінчив Прилуцьку гімназію.
Того ж року Вороний вступив до Петербурзького університету. Юнацька любов до математики поступово перетворилася у непереборну пристрасть до пошуку нових математичних фактів, зміцнила його віру в свої творчі можливості.
Цей процес самоусвідомлення себе як науковця яскраво розкритий у щоденнику Вороного, який, на щастя, частково зберігся. Перші записи в щоденнику розповідають про приїзд Вороного до Петербургу (серпень 1885 року) з рекомендаційним листом від Григорія Галагана, відомого українського мецената та політичного діяча, засновника й утримувача колегії у Києві.
Звертання до ректора з проханням прийняти його на казенний кошт виявилися безрезультатними. Стипендію Вороний отримав аж на четвертому, останньому курсі навчання. Матеріальна скрута і нестатки весь час тяжіли над ним. Коштів, які надсилав йому батько, було недостатньо. Тому Григорій був змушений підробляти приватними уроками.
Роки навчання Вороного в університеті були літами активного наступу реакції по всій Росії. 1884-го було видано реакційний університетський Статут, у якому всі сторони академічного життя було поставлено під поліцейський нагляд. 1885 року для студентів впровадили уніформу з метою полегшити нагляд за ними. 1887-го плата за навчання зросла вп’ятеро. Того ж року кожен студент був змушений дати розписку про те, що зобов’язується не вступати в жодні таємні організації.
Лютий російський деспотизм 1863-го видає «Емський» указ, яким забороняє розвиток української літератури. У своєму щоденнику 29 березня 1887 року Вороний занотував: «Наш час тяжкий, ми не що інше, як жертви жахливого режиму; тепер не можна говорити прямо навіть невинних речей, одразу потрапиш у руки серцевидців».
1889-го Георгій закінчив Санкт-Петербурзький університет. Його залишили при університеті, щоб готувався до магістерської дисертації. Після захисту дисертації 1894 року був призначений професором Варшавського університету. 1897-го захистив докторську дисертацію на тему «Про одне узагальнення алгоритму неперервних дробів». З осені 1898 року займав посаду декана механічного факультету Варшавського політехнічного інституту.
Під час революційних подій 1905-1907 рр. Варшавський університет і Варшавський політехнічний інститут закрили, Вороний прагнув отримати посаду професора математики Київського університету, але його призначили деканом механічного факультету щойно заснованого у Новочеркаську Донського політехнічного інституту.
Головним результатом праці українського математика став опис загального кубічного поля цілих алгебраїчних чисел і побудова алгоритму для обчислення основних його одиниць, який згодом отримав назву «алгоритм Вороного». Лише через 42 роки «алгоритм Вороного» наново відкрили німецькі математики.
Досягнення вченого в галузі досконалих форм стали значним внеском у теорію квадратичних форм і значно стимулювали дослідження в цій області чистої математики, хоча термін «діаграма Вороного» ввели в теоретичну комп’ютерну науку аж у середині 1970-х. З того часу цей об’єкт став настільки широко поширеним у дослідженнях, пов’язаних із геометричними алгоритмами, що деякі фахівці датують народження обчислювальної геометрії саме цією подією.
Використання «діаграм Вороного» дає можливість проводити математичні розрахунки, з яких користають у США, Канаді, в країнах Південної Америки, Японії, Китаї, Сянгані, Австралії, Індії, Новій Зеландії. У Сеулі (Південна Корея) навіть існує Дослідницький центр «діаграм Вороного».
З ініціативи цього Центру проводили щорічні міжнародні симпозіуми, присвячені узагальненням «діаграм Вороного» й їхнього використання, — в Японії (Токіо, 2004), Кореї (Сеул, 2005), Канаді (Калґарі, 2006), Великій Британії (Гламорґан, 2007), Україні (Київ, 2008), Данії (Копенґаґен, 2009), знову в Канаді (Квебек-сіті, 2010), Китаї (Квіндао, 2011), США (Ратджерс, 2012) та Росії (Санкт-Петербурґ, 2013).
У Києві, починаючи з 1993-го раз на п’ять років проводять Міжнародні конференції, присвячені розвитку наукових напрямків, які розробляв Вороний. За результатами першої Київської конференції був виданий двотомник статей Voronoi’s Impact on Modern Science.
2008-го, ювілейного для Вороного року конференції об’єднали, вони відбулися в Києві. 2010 року на малій батьківщині вченого, в селі Журавка, створили Благодійний фонд імені Георгія Вороного. 2012-го Фонд видав науково-популярний збірник статей «Георгій Вороний і його родинне оточення».
На схилі свого життя Вороний страждав від хвороби жовчного міхура, восени 1908-го хвороба перейшла в гостру форму і він помер 7 (20) листопада на 41-му році життя. Був похований у Журавці. Його забальзамоване тіло зберігалося у спеціальному склепі, але на початку 1930-х рр. склеп зруйнували і тіло вченого односельці перепоховали в могилу його батька.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply