Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 28, 2021

До 110-ліття від дня народження Володимира Яніва

Автор:

|

Грудень 19, 2018

|

Рубрика:

До 110-ліття від дня народження Володимира Яніва

Володимир Янів народився 27 листопада 1908 року у Львові. Він увійшов у нашу історію, як науковець, громадсько-політичний діяч, психолог, публіцист, поет і полів’язень. Початкову освіту здобув у рідному місті, а 1927-го закінчив Львівську академічну гімназію. Під час навчання в ґімназії став активним діячем «Пласту», належав до куреня «Лісові чорти». Після цього вступив до Університету Яна-Казимира (тепер — Львівський національний університет ім. Івана Франка), в якому провчився до 1934 року. В 1928-1930 рр. був комендантом Управи старших пластунів.
Тоді санаційна Польща посилила терор проти українців в результаті заборонила діяльність «Пласту». Янів став працювати в «Пласті» підпільно. Тоді ж він став членом Української військової організації, провідним діячем Союзу української націоналістичної молоді, врешті-решт і членом Організації українських націоналістів. Працював співредактором підпільного журналу «Юнак». У 1932-1933 рр. був головою студентської репрезентації Союзу українських студентських організацій під Польщею. Постійно перебував під наглядом польських спецслужб.
Вперше поліція заарештувала Володимира Яніва в березні 1928 року за недопущення школярів на службу Божу з приводу іменин Юзефа Пілсудського у Соборі Св. Юра. Якось йому вдалося викрутитися, але потрапив знову до цюпи в березні 1932 року у зв’язку з убивством комісара Чеховського, цього разу його звільнили за браком доказів вини. 17 червня за бійку з поліцією під час Зелених Свят Яніва знову заарештувала польська поліція і відправила до концентраційного табору «Береза-Картузька».
Там він пройшов неймовірні муки і його хворого перевели до Львівської тюрми. На Львівському процесі Володимир Янів отримав покарання у вигляді п’яти років в’язниці, однак за амністією вирок зменшили до двох років і шести місяців. На волі чоловік опинився 1937-го.
На початку німецько-радянської війни Янів брав активну участь у праці Українського національного комітету у Кракові і 1939 року його заарештували вже німецькі нацисти. Вийшовши на волю, Янів вирішив переїхати до Берліну і там отримав другу освіту у Берлінському університеті. Після навчання переїхав із Берліну до Мюнхену. Там розпочинає наукову діяльність старшим асистентом при кафедрі психології і зайнявся організацією Українського вільного університету (УВУ). Наприкінці травня 1945-го навчальний заклад перевели з Праги до Мюнхену, куди переселилася ціла плеяда вчених: В. Щербаківський, О. Оглоблин, П. Ковалів, С. Драгоманов, Н. Полонська-Василенко, О. Косач-Кривинюк, В. Міяковський. Разом із Янівим вони знову взялися розпалювати смолоскип вільної науки.
Першим ректором УВУ обрали проф. Щербаківського, деканом філософського факультету — проф. Мірчука, а правничого — проф. Окіншевича. Секретарство УВУ доручили М. Томашівській. Проф. Янів став ректором цього наукового закладу згодом.
Крім педагогічної праці в УВУ, у 1947-1948 рр. проф. Янів викладав німецькою мовою у Католицькій духовній семінарії у Ґіршберзі. 1949-го він здобув ступінь доцента і перейшов на посаду наукового секретаря Наукового товариства ім. Шевченка (НТШ), в якому працював з 1952-го по 1968 рік, 1960-го став членом головної Ради НТШ. 1963 року викладав в Українському католицькому університеті у Римі. За значний внесок у релігійній сфері Папа Римський нагородив ученого Орденом Святого Григорія.
1977-го активно працював в Українській вільній академії наук (УВАН) в Європі, з 1988 року — почесний член УВАН у Канаді. Був членом Міжнародної вільної академії в Парижі, Українського богословського наукового товариства в Римі. Помер Володимир Янів 19 листопада 1991-го в Мюнхені, там і похований.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply