Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Десять парадоксів, перед якими безсила наука

Автор:

|

Серпень 11, 2016

|

Рубрика:

Десять парадоксів, перед якими безсила наука

Учені дуже не люблять, коли знаходиться якийсь артефакт, чиє походження не можна пояснити з позиції відомих нам знань про стародавній світ. Доводиться або міняти всю модель або вигадувати, як витлумачити, втиснути знахідку в існуючу систему. Але з деякими стародавніми речами і таке вчинити складно — настільки вони неймовірні за своєю суттю.

Знання догонів про Сіріус B

Догони
Крихітне плем’я з нетрів Буркіна-Фасо веде ізольований спосіб життя, але знає про зірки забагато для простих аборигенів. Розташування на небосхилі, параметри орбіти, наявність білого карлика по сусідству і саме поняття зірки з дуже щільною речовиною. І це, коли Сіріус В навіть не видно зі Землі. У 1930-ті рр., коли вперше стало відомо про догонів, астрономи ще не мали інформації для перевірки. А дані про зірку передавалися в племені в вигляді міфів, в яких фігурують гості з глибокого космосу — розумні амфібії. Але якщо такий візит справді відбувся в давнину, то чому прибульці не відвідали інші народи? І чому розповіли лише про Сіріус В?

Японський діалект американських індіанців

Індіанці-японці
Зунійська мова — говірка, якою розмовляє народ зуні, який проживає в штаті Нью-Мексико вже приблизно 4 тис. років. Їхній генотип набагато ближчий до жителів японських островів, та й розуміють говірку індіанців в Країні сонця, що сходить, краще за безпосередніх сусідів зуні. Ще одна схожість — рідкісне захворювання нирок, яке майже не зустрічається у корінного населення американського континенту. То чи є зуні нащадками міґрантів-японців?

Камінь зі заповідями у горах Мексики

Камінь Заповіту
Розташовується він у місцевості Лос-Лунас. Це — солідних розмірів брила, на якій викарбовано вільний переказ десяти християнських заповідей. Літери не дуже старі — їм не більше 2 тис. років, але напис зроблений стародавньою версією івриту, який у цій місцевості ніколи не використовувався. Дивно, що хтось зумів перетнути Атлантичний океан ще два тисячоліття тому, що увіковічнити заповіт, отриманий Мойсеєм.

Дропа й їхні кам’яні диски

Дропа
Про дропа відомо дуже мало — так називають вимерлих гуманоїдних істот, чиє поселення було виявлено в Гімалаях. Тепер це — територія Китаю, фактично закрита для вчених із інших країн. Відомо, що печери дропа суцільно вкриті малюнками, що більше нагадують астрономічні мапи. А серед останків посуду зустрічаються дивовижні диски з каменю — носії інформації, поцятковані чудернацькими значками. Останній дропа помер мінімум 11 тис. років тому і дешифрування дисків могло б пролити світло на долю цього народу.

Комп’ютер із Антикітери

Антикитера
Частково зламаний пристрій було знайдено поблизу грецького острова Антикітера. З високою ймовірністю його створили сучасники Архімеда. Це — механічний, аналоговий комп’ютер із банком пам’яті, обчислювальним модулем і складним інтерфейсом. Судячи зі знайдених нотаток, цей артефакт призначався для точної орієнтації по зоряному небу і, як вважають учені, міг допомогти прорахувати умови для всіх сезонів року, аж до кожного дня. Прилад неймовірної цінності для правителя, полководця чи мандрівника, але от лихо — він спроектований із урахуванням принципів Галилея, народженого на 16 століть пізніше. Хто ж тоді й як зумів змайструвати цей пристрій?

Давньоримське мистецтво в Мехіко

Рим у Мехіко
Статуетка з зображенням чоловічої голови знайдена під час розкопок на старовинному кладовищі в долині Толука. Вона ідеально підходить під стиль роботи майстрів Стародавнього Риму і за віком приблизно відповідає тій епосі. Але яким чином фігурка потрапила на землю Мексики? Припустімо, якийсь мандрівник захоплювався транспортуванням артефактів через океан, але чому вибрав не найгарніший варіант або не обмежився коралями — ходовим товаром у індіанців?

Молот Тора

Молот Тора
1936 року в одній скелі Техасу знайшли явно рукотворний предмет, який виявився стародавнім молотком. Він був фактично вмурований у камінь, тобто перебував там дуже давно, але не зотлів, бо залізо містило солідні домішки сірки та хлору. Вік цієї скелі — близько 500 млн. років, обробляти же метали люди навчилися всього кілька тисяч років тому. Отже, молот зроблений руками невідомих істот? Або ж наша історія набагато глибша, ніж здається?

Манускрипт Войнича

Манускрипт Войнича
Вілфред Войнич став першим, хто спробував прочитати документ, який ніхто досі не спромігся дешифрувати. Цей манускрипт був написаний на початку XV ст. і присвячений медичним травам і лікуванню. Він містить текст і достатньо реалістичні малюнки. На 240 сторінках є відсилання до астрономії та фармацевтики, але що саме написано — прочитати неможливо. Немає навіть подібності з письменами, які використовують народи світу, що дозволило припустити про неземне походження книжки.

Молоді динозаври

Молоді динозаври
2012-го неподалік від міста Доусон (штат Міннесота), був знайдений ріг трицератопса, який із якогось дива піддали радіовуглецевому аналізу. Зазвичай це не має сенсу — через обмеження в розрахунках не більше 50-60 тис. років, тоді як усім відомо, що динозаври вимерли 60 млн. років тому. Але вік саме цього трицератопса, як виявилося, лише 35 тис. літ! В Європі вже потужно палали багаття кроманьйонців. Потрібно переглянути все, що ми знаємо про динозаврів?

Пірі Реїс і його мапа

Пірі-реїс
Зараз від документа, за легендою створеного турецьким адміралом, залишилося небагато — приблизно третина того, що зображує світовий океан і континенти в ньому. Що характерно, зображене так, як це прийнято тепер, на основі знімків із супутника. Наприклад, на мапі прокреслена складна берегова лінія Західної Африки і показана Антарктида без льодового покриву, як це було тисячі років тому. Для мореплавця рівня Пірі Реїса це — дурість, кораблі б неминуче зіткнулися з айсбергами та торосами, та й плавати в тих широтах люди XVI ст. не вміли. Є версія, що мапу він малював, відштовхуючись від давніших і точних даних, які мала тодішня навігаційна наука. Але звідки взялася ця інформація?

About Author

Meest-Online

  • Tom Smith

    Манускрипт Войнича мені вдалося розкодувати ще 5 років тому – для цього знадобилося майже 10 років наполегливої праці, майже кожен день. Мені докладно відомо – хто його створив і кому він був адресований, а також, для чого він був створений. Так, що однією загадкою стало менше.