Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

Чи знайде український лікар роботу у РП

Автор:

|

Червень 03, 2021

|

Рубрика:

Чи знайде український лікар роботу у РП

Наприкінці минулого року до українських медиків в умовах коронавірусу була особлива увага. Суспільство з огляду на їхню виснажливу роботу в умовах пандемії захвилювалося. Чи вистачить медиків для обслуговування хворих? Чи достатньо оплачує держава їхню роботу? Чи не виїдуть вони усі за кордон, де працю медика оцінюють в рази більше?
Оливи у вогонь підлили у сусідній Республіці Польща (РП). Там на державному рівні вирішили, що для латання дір у медицині (польські медики також виїжджають за більшими заробітками за межі своєї країни) можна залучати лікарів із України, Білорусі, послабивши при цьому процедуру працевлаштування.
Аґенція Optimus Work озвучила інформацію про те, що вже 180 лікарів найняли на роботу в РП. Медики скористалися простішим шляхом нострифікації (визнання закордонного диплома), передбаченим поправкою до деяких актів у зв’язку з протидією кризам, пов’язаним із Covid-19 від 28 листопада 2020-го.
Відреагував на ймовірний відтік медичних кадрів із України і Володимир Зеленський. Під час виступу у парламенті 20 жовтня 2020 року він обіцяв підняти зарплати медичних працівників: лікарям — 23 тис. грн, середньому персоналу — 17 тис. грн, молодшому медперсоналу — 12 тис. грн.
На обіцянки президента відповів Сергій Дубров, відомий український лікар, президент Асоціації анестезіологів. Він розкритикував владу через неналежну підтримку медиків, а також звернув увагу на проєкт державного бюджету на 2021 рік і заявив, що обіцянка глави держави про збільшення виплат медикам не виконають.
Водночас РП кличе медиків на роботу, пропонуючи зарплатню 200 PLN на годину (а це трохи більше, ні 1,5 тис. грн). Замість 9 тис. в Україні — еквівалент 300-400 тис. грн.
28 листопада 2020-го у польське законодавство внесли правки до ст. 7 Закону «Про професії лікаря та стоматолога», за якими особа, яка здобула кваліфікацію за межами Європейського Союзу (ЄС), може отримати право займатися цією професією та виконувати конкретний обсяг професійної діяльності впродовж окресленого терміну, в організації, що здійснює медичну діяльність.
Та свої застереження до працевлаштування іноземних медиків висловило польське медичне самоврядування. Поляки не погодилися з правилами й умовами найму, що стосуються відмінностей в освіті лікарів у ЄС та за його межами, а також у володінні польською мовою. Адже медичний диплом третіх країн може не відповідати диплому ЄС. А без іспиту з польської мови такий лікар навряд чи зможе спілкуватися зі своїми колегами та пацієнтом.
Пьотр Ватола, заступник голови польської профспілки лікарів, вважає, що для українців та білорусів РП не така приваблива, як захід Європи. Тож, на його погляд, як тільки іноземні лікарі отримають право практикувати в Польщі, вони поїть далі в Європу, де зароблятимуть у кілька разів більше, ніж у своїй країні.
Закон, що пом’якшує вимоги до лікарів за межами ЄС, полягає у забезпеченні медичним персоналом під час пандемії. Проте п. Ватола вважає, що польські медичні заклади не мають проблем із пошуком бажаючих працювати, але за умови надбавок. Заклади можуть легко залучити лікарів за вигідними зарплатами. Замість того, щоб експериментувати зі здоров’ям поляків і залучати неперевірених медиків з-за меж ЄС, польський уряд може зосередитися на забезпеченні 50 тис. лікарів із першим ступенем спеціалізації. Це мають бути люди з досвідом щонайменше 20 років, які здобули освіту в РП і не мають проблем у спілкуванні з пацієнтами.
Своєю чергою, аналітичний центр Gremi Personal зафіксував на початку 2021-го ріст потенційної зацікавленості з боку медиків України та Білорусі. Зрозуміло, що медиків-іноземців привабила насамперед заявлена можливість приступити до роботи без необхідності довгої процедури підтвердження диплому, яка раніше тривала до двох років. Однак виявилося, що процес працевлаштування для лікарів залишився майже без змін.
Лікар, який скористається новим спрощеним режимом працевлаштування, наразі отримує таке право як польський лікар без спеціалізації. Однак, якщо під час роботи він виконає всі необхідні умови для визнання повного права на роботу (нострифікація диплому, мовний іспит), то зможе практикувати в РП уже як фахівець. Якщо ж упродовж п’яти років лікар не вдасться до спроб підтвердження за чинною процедурою, його позбавлять обмеженого права на роботу і виженуть із Польщі.
Згідно з даними Вищої лікарської палати у РП зараз працює 1 594 іноземних лікарів — 550 із України, 330 із Білорусі, 57 із Росії, решта — з інших країн. Та в квітні ц. р. до реґіональних лікарських палат подали лише 29 заяв від іноземців на отримання обмеженого права на професійну лікарську діяльність, з яких десятеро отримали позитивний висновок, троє — неґативний, інші перебувають на розгляді.
Міністерство охорони здоров’я РП навіть звинуватило лікарське самоврядування в блокуванні процесу з метою зберегти монополію. Натомість реґіональні лікарські ради Польщі запевняють, що заради безпеки пацієнтів ретельно перевіряють документи, бо у них виникають сумніви у фаховості лікарів з України чи Білорусі, які отримують спеціальність через рік-півтора після закінчення університету. Хвилює поляків і рівень володіння іноземних лікарів польською мовою.
Тож після усіх спрощень і заяв про залучення іноземних лікарів на роботу у РП аналітичний центр Gremi Personal констатує, що наразі не спостерігають відчутних змін у працевлаштуванні закордонних медиків. На практиці процедура залишається складною і надто залежною від рішень на місцях.
Відтак українським лікарям знайти роботу у Польщі за фахом складно. По-перше, міґрація до іншої країни — серйозний крок, де йдеться не лише про пошук роботи і підтвердження фаху, а й про адаптаційні й інтеграційні завади. Міґрація українського лікаря до РП кардинально різниться від міґрації польського лікаря, наприклад, до Великої Британії, якому не треба підтверджувати свій диплом.
По-друге, процес працевлаштування в РП не особливо цікавий аґенціям із працевлаштування через проблеми з процедурою. Тому він фактично ліг на плечі самих лікарів, які мають знайти клініку, дізнатися про вакансії та залагодити усі формальності з документацією. По-третє, заповнити швидко нестачу медсестер також неможливо, бо для них систему працевлаштування так і не спростили.

Вікторія Боруцька, «Вголос»

Як повідомляв «Міст», львівська лікарня отримала надсучасного робота-хірурга.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply