Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 14, 2021

Бабуїнів навчили читати

Автор:

|

Травень 04, 2012

|

Рубрика:

Бабуїнів навчили читати

Французькі вчені довели, що бабуїни володіють базовими навичками із читання. Мавп навчили відрізняти справжні слова від смислової нісенітниці за характерним поєднанням букв. Дослідники з Університету Екса та Марселя провели експерименти із шістьма юними бабуїнами, які жили разом. Тварини мали вільний доступ до комп’ютерних екранів, на яких їм показували англійські слова із чотирьох літер — як справжні, так і вигадані. Натискаючи на спеціальну панель, бабуїни мали обирати з прикладів змістовні слова. Якщо вони вгадували, то отримували смачну винагороду.

Кожна серія випробувань (загалом мавпи виконали близько 50 тис. тестів) складалася зі ста демонстрацій. 50 разів на екран виводилися безглузді поєднання букв, 25 — уже вивчені, іще 25 — нові слова. Таким чином, мавпи бачили слова зі змістом частіше, ніж безглуздий набір літер, який щоразу змінювався. За півтора місяця дослідів бабуїни навчилися вибирати кілька десятків слів англійською мовою з-поміж майже 8 тис. беззмістовних поєднань літер, причому частота правильних виборів становила 75 %. На переконання науковців, це свідчить про те, що в основі читання лежить проста навичка ідентифікації об’єктів певного класу, а зовсім не добре розвинена мова або розуміння мови (як уважають деякі вчені). «Ми бачимо: ось чотири ноги й зверху стільниця — ага, це стіл. Точно так само ми розпізнаємо букви», — пояснив Джонатан Ґрейнджер, один із кураторів проекту.

Таким чином, бабуїни навчилися правильно вибирати слова на основі послідовності розташування літер, які часто зустрічалися в змістовних словах, тому навіть нове осмислене слово, яке вперше виводилося на екран, бабуїни вибирали в середньому частіше, ніж безглузді поєднання, не кажучи вже про ті слова, які вони встигли вивчити. Помилялися мавпи найчастіше тоді, коли порядок знаків у беззмістовній комбінації нагадував порядок літер в осмислених словах. Подібні помилки роблять і люди в аналогічних тестах. У найближчих планах дослідників — навчити бабуїнів штучного алфавіту. Це дасть змогу отримати більш точне уявлення про те, як вони розпізнають слова.

 Олег Садовий

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply