Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Як українці вантажівку на ракети проміняли

Автор:

|

Квітень 24, 2019

|

Рубрика:

Як українці вантажівку на ракети проміняли

ДАЗ-150 «Українець»

Автомобільна історія нашої країни могла бути набагато багатшою, якби одного разу в України не відібрали цілий автозавод. Про який, до слова, і зараз мало хто знає.
Виробництво автомобілів в усі часи було однією з вершин технологій, що автоматично означало появу робочих місць, відрахування до бюджету, розвиток інфраструктури, фінансування соціальних програм та інші радощі для влади та населення реґіону.
Тому коли 1944 року у нещодавно звільненому від німців Дніпропетровську почали будівництво автомобільного заводу, за будівництво взялися дружно і, як тоді казали, «з вогником». Правда, одного запалу виявилося замало: спорудження автозаводу просувалося дуже повільно, терміни зривалися. І навіть залучення військовополонених і повернутих із Європи остарбайтерів питання не вирішило, тому завод давався місту і країні нелегко.
Поки зводилися десятки корпусів, «Дніпропетровський автозавод» (ДАЗ) комплектували обладнанням (в т. ч. німецьким, отриманим за репараціями) і кадрами. Головним конструктором призначили самого Віталія Грачова, одного з кращих автомобільних конструкторів країни. Працюючи до того на Горьківському автомобільному, п. Грачов створив перший у світі повнопривідний легковик ГАЗ-61, масовий утилітарний армійський позашляховик ГАЗ-67, панцерник 4 х 4 БА-64 і самохідну гармату. За кілька років він своїми новими роботами прославить Дніпропетровськ, хоча, на жаль, ця слава пошириться лише серед вузького кола фахівців.
Зі самого початку ДАЗ створювали як завод для великосерійного виробництва масової моделі вантажівки: на перших порах мався на увазі 2,5-тонний ГАЗ-51, потім завдання переграли на чотиритонний ЗІС-150.
Автомобіль новий, перспективний, до того ж Завод ім. Сталіна (ЗІС)давав на нього всю технологічну документацію. Але небайдужий п. Грачов, всупереч волі міністерського начальства, тут же взявся покращувати і допрацьовувати далекий від досконалості ЗІС.
У результаті вийшов автомобіль ДАЗ-150 «Українець», який за рядом показників став кращим за свій прототип: за місткістю вантажної платформи, дизайном і собівартістю кабіни, сучаснішій конструкції ходової частини та трансмісії.
До 1949-го збудували кілька дослідних взірців ДАЗ-150, кілька передали в дослідну експлуатацію на автопідприємства. Дніпропетровська машина успішно пройшла державні випробування і до запуску її у виробництво залишалося менше року. Більшість цехів були готові до масового виробництва чотиритонки, на початок 1951 року на них трудилося більше 8 тис. людей.
Ще до запуску у виробництво масової чотиритонної вантажівки «Українець» ДАЗ став справжнім автозаводом. Поки перспективну вантажівку проектували та готували до виробництва, дніпропетровський автомобільний випускав автокрани К-31 і К-32 на базі ЗІС-5 і ЗІС-150, збирав самоскиди ЗІЛ-585.
Для Львівського заводу автонавантажувачів дніпропетровські конструктори спроектували відразу два автонавантажувачі — 4000 і 4001. А найбільш знаковий і корисний продукт Дніпропетровського автозаводу — амфібія ДАЗ-485.
Та справжньою зіркою вітчизняного автопрому 1950-х став інший дніпропетровський автомобіль — амфібія ДАЗ-485. Тривісний плаваючий автомобіль з колісною формулою 6 х 6 мав унікальну для того часу прохідність, і спроектували його саме в Дніпропетровську. Тут готувалися його і випускати, але…
На початку 1950-х рр. країна прийняла виклик, як тоді казали, ймовірного супротивника, і вступила в перегони ядерних озброєнь. Балістичні ракети стали країні потрібнішими за автомобілі. На ДАЗ приїхала спеціальна комісія, яка критичним поглядом оцінила підприємство та сказала: «Беремо!». Так ДАЗ став «Південмашем» — провідним підприємством космічної галузі в масштабах всього СРСР.
Чи образилися дніпропетровці тоді на такий обмін, сказати важко. Адже міжконтинентальні та космічні ракети — це технології набагато вищі — і в прямому, і в переносному сенсі. Щоб замаскувати секретне виробництво космічного та військового призначення на «Південмаші», налагодили виробництво тракторів.
Тим більше, що дніпропетровські носії та двигуни до них за багатьма параметрами були не те що найкращими в світі, а єдиними. Але і ті, хто дуже хотів бачити в місті на Дніпрі виробництво колісної техніки, отримали її: як прикриття секретного виробництва «Південмаш» багато років випускав на своїй території трактори ЮМЗ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply