Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

В Україні дороги будуватимуть із відходів

Автор:

|

Липень 24, 2019

|

Рубрика:

В Україні дороги будуватимуть із відходів
Дорога на Томашівку

В Україні для будівництва автодоріг мають намір використовувати відходи теплоелектростанцій (ТЕС). Про це йшлося на Форумі місцевого розвитку в Трускавці на Львівщині. Експерти спробували з’ясували переваги цієї технології.
При в’їзді до с. Томашівці на Івано-Франківщині погана дорога відчувається відразу. За ще цілими клаптиками покриття можна второпати, що раніше тут лежав асфальт, але зовсім скоро він обріс ямами, які навіть об’їхати не можна. Втім, така ж ситуація з дорогами і в інших українських містах і селах: за даними Міністерства інфраструктури України, капітальний ремонт потрібен більше українських 90 % трас.
Допомогти з цим могли б енергетики, що вже багато років практикується в Європі. Там завдяки використанню відходів від спалення на ТЕС вугілля (золошлаків) змогли вирішити екологічні й інфраструктурні проблеми. Відходи цілком можна використовувати для будівництва трас. Наприклад, на ТЕС генерують близько 5 млн т. таких відходів на золовідвалах. Такі відвали є в кожному реґіоні, де працюють енергетичні підприємства й уже зовсім скоро в країні місця для них може й не залишитися.
«Такі склади завдають шкоду навколишньому середовищу. Тому наше завдання — спершу зменшити кількість відходів, а потім ліквідувати їх і не вивозити на поховання. Це можливо, адже такі технології вже існують», — розповів Остап Семерак, міністр екології України.
Це підтверджує й досвід європейських країн — там попіл давно став будівельним матеріалом. « В Європі використовують приблизно 90 % золошлаків, а в Чехії — навіть 99 %! Ці відходи часто використовують для замісу цементу, в будівництві доріг, а також у відновленні ландшафтів», — пояснює Франчішек Креста, проектувальник доріг із відходів.
Попіл зі шлаками успішно можуть замінити пісок і щебінь під час ремонту доріг. Надійність такої суміші вже перевірили в українських лабораторіях. «Золошлакові матеріали можуть нам дозволити підвищити довговічність доріг і заощадити на їхньому будівництві до 30 % вартості», — упевнений Сергій Головко з Державного дорожнього науково-дослідного інституту ім. Шульгіна.
Для впровадження технології залишилося переконати замовників використовувати попіл будівництва доріг. «Ми мусимо ввести екологічні критерії для закупівлі за державні кошти, що дасть пріоритет вторинним матеріалами перед природними ресурсами», — вважає Крістіан Єригін, комерційний директор компанії, що займається стратегічним управлінням відходів промисловості.
Згоден з ним і Томаш Щигельський, представник Європейської асоціації управління відходами. «Ініціатива використання таких відходів може виходити від виробників, але має бути й підтримка від влади. Цей матеріал однозначно дешевший, ніж природні матеріали. Якщо ж ми їх зливаємо у відвал, то ще й витрачаємо багато енергії», — пояснює він.
Першу дорогу з золошлаків планують побудувати на Івано-Франківщині. Її випробують вантажівками, а коли витривалість доведуть, золошлаки почнуть застосовувати масово.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply