Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Унікальні модифікації «таврії»

Автор:

|

Січень 23, 2019

|

Рубрика:

Унікальні модифікації «таврії»

Остання з оригінальних українських машин — «таврія» — протрималася на конвеєрі 18 років і ще 4 роки випускали її модифікації. Але всі ці роки завод тішив публіку малотиражними модифікаціями. На жаль, «таврії» не пощастило з часом: створеній ще 1977 року машині довелося жити в епоху змін (1988-2007 рр.), і лише тому вона не стала справді народним автомобілем. І тим не менш, вона була масовою і мала кілька варіантів кузова — гетчбек, ліфтбек, універсал.

“Таврію-ландо” продавали в Греції

Ідея відкритої версії для масової демократичної моделі свого часу була дуже популярною в усьому світі. І на початку 1990-х ательє «ЗАЗ-Автотехніка» підготувало проект «таврії» без даху. Хоча насправді модель ЗАЗ-110260 — не кабріолет, а ландо, адже передня частина даху у неї залишалася жорсткою.
У Запоріжжі виготовили три екземпляри цього автомобіля, один із яких уцілів і несподівано з’явився на публіці на виставці OldCarLand-2017 Києві. Цікаво, що не отримавши розвитку, модель пізніше передала свій індекс 110260 двомісному хетчбеку з глухими задніми вікнами і глибокою опуклою кришкою багажника.
Але 1992-го «таврію-ландо» все ж розтиражували невеликою серією — один із дилерів ЗАЗу в Салоніках (Греція) перебудовував стандартні гетчбеки в машини з відкритим верхом — своїми силами, але за «ЗАЗівським» проектом.

“Таврію-електро” продавали в Європі

Також виявляється, що в Україні вже в 1991-1994 рр. випускали електромобілі. «Таврія» з електроприводом називалася ЗАЗ-1109 «Електро» і завдяки високоефективному перетворювачу енергії та мікропроцесорній системі управління українського (!) виробництва виявилася цілком вдалою моделлю.
Електромобіль на базі «Таврії» був цілком очікуваним: легкий, недорогий і сучасний кузов комплектували доступними свинцево-кислотними батареями. Електромобіль вийшов доступним за ціною — близько 8 тис. USD за рахунок простого легкого кузова і недорогій свинцево-кислотній батареї, вартість якої становила близько 2 тис. USD. Підзаряджався електромобіль від звичайної домашньої розетки. «Таврію-електро» відправляли на експорт — кілька тисяч машин продали у Швейцарії, надходили замовлення і з Німеччини.
По-справжньому масовому пікапу ЗАЗ-11055 (1993-2011 рр.) передували цікаві та малотиражні версії ЗАЗ-1305 і ЗАЗ-1306. остання отримала більше поширення, це був «суворіший» варіант із напіврамою під вантажною платформою та потужною ресорною підвіскою задньої осі. По суті 1306 — це шасі, на якій монтували легкі вантажні платформи, фургони, ізотермічні будки тощо.

В Італії зі ЗАЗ-1306 робили самоскид

Розробила автомобіль все та ж «ЗАЗ-Автотехніка» ще 1990 року. Ці ж хлопці, до речі, зробили ще одну цікаву вантажівку на базі «таврії» — ЗАЗ-1306: з короткою платформою і чотиримісною кабіною double cab. Як мінімум одна з таких «таврій» дожила до наших днів і періодично з’являється на публіці.
Буле ще й «таврія-самоскид», яку випускали хоч дрібними, але серіями. Це все те ж пікапівське шасі 1306 із напіврамою, на яку невелика фірма Nysa Motor Italy монтувала самоскидний кузов. Найнеймовірніше тут те, що фірма була італійською. Вона спеціалізувалася на постачанні будівельного обладнання і 2009-го просувала в Італії «таврію» вантажопідйомністю 700 кг під брендом Nysa 2477. Деякі з цих машин «живі» і досі.
Першими, кому спало на гадку змонтувати під капот «таврії» російський двигун, були штатні конструктори «АвтоЗАЗу».
1994 року Мелітопольський моторний завод лихоманило через безліч проблем і складальний конвеєр ЗАЗу простоював без двигунів. Виручили колеги з російського Тольятті, звідки до Запоріжжя привезли 5 тис. 1,3-літрових силових агрегатів ВАЗ-2108 в комплекті з п’ятиступінчастою коробками передач. Машина вийшла швидкою, але запаска переїхала в багажник. Після невеликої адаптації кузова такий проект визнали вдалим і модель назвали ЗАЗ-1122. Машина стала потужнішою на 12 «коней» (64 к. с.), реалізувати які зі стандартною підвіскою і гальмами було неможливо. А ось приріст крутного моменту на 17 Нм (95 Нм) виявився доречним — розганялася така «таврія» дуже жваво.
З тієї ж причини що і ВАЗ, і в тих же 1994-1995 рр. під капот «таврії» потрапив двигун від Fiat. Цей 0,9-літровий моторчик із італійським індексом 903сс був дуже поширеним на туринських мікролітражках починаючи з 1964-го аж до початку 2000-х рр. Він хоча і відрізняється архаїчною конструкцією з нижнім розподільчий валом і з довгими штовхачами клапанів (як у «запорожця»), але працював рівніше, ніж рідний МеМЗ-245, і споживав дуже мало палива.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply