Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

У світі запускають водневі трамваї й електролітаки

Автор:

|

Листопад 25, 2021

|

Рубрика:

У світі запускають водневі трамваї й електролітаки
Лінія водневого трамваю у китайському місті Фошань

У світі зараз втілюють у життя технології, про які не всі українці навіть чули. Поки вони з’ясовують, скільки в країні водневих авто — одне, два чи три — у Канаді, США, Німеччині, Великій Британії й інших країнах вже їздять водневі автобуси. Вони дорогі — вартість одного становить приблизно 400 тис. EUR, але безпечні для навколишнього середовища (що головне), а деякі з них можуть, за потреби, їздити й без водіїв.
Азійські країни традиційно пішли ще далі і запускають водневі трамваї — перший з’явився у китайському м. Таншань ще 2017-го, а 2019 року перша комерційна лінія водневого трамвая довжиною у 6,6 км запрацювала у м. Фошань. Проєкт коштував близько 166 млн USD, лінією курсують чотири трамваї, а один перебуває в резерві.
Навесні ц. р. прототип водневого трамвая для системи громадського транспорту Південної Кореї представила компанія Hyundai Rotem, а 2024-го почнеться його масове виробництво за підтримки уряду. У розробку на початках вкладуть 36 млн USD. 2030 року водневі трамваї мають бути швидкісними та їздити в більшості міст країни.
Потужність водневого трамвая від Hyundai Rotem становить 380 Вт, а його паливний бак важить 42 кг. Останній розташували на даху, аби збільшити місткість трамвая та задля безпеки пасажирів. Прототип, що може вмістити до 100 людей, під час перших випробувань проїхав 150 км зі швидкістю 70 км/год. Скоро почнеться будівництво інфраструктури для заряджання трамваїв. До речі, «рогів» ці трамваї не мають, тож повітряних ліній не потребують і навіть самі можуть виробляти електроенергію. Водневі трамваї називають «мобільними очисниками повітря», адже вони також можуть фільтрувати дрібний пил.
У березні ц. р. про плани збудувати перший у Європі водневий трамвай у німецькому Лейпциґу повідомила компанія HeiterBlick GmbH. Проєкт підтримує федеральне міністерство транспорту та профінансує його на 2,1 млн EUR. Компанія обіцяє надати прототип до 2025 року.
Крім цього, у Федеративній Республіці Німеччина (ФРН) уже пройшов випробування перший водневий потяг фірми Alstom — він проїхав 123 км. Комерційний запуск водневих потягів у ФРН запланований на березень 2022-го. Виробник уже встиг відвантажити перший такий потяг до Франції, де транспорт також успішно пройшов випробування (до 2025 року в країні планують запуск 14 таких потягів), та домовитися про контракт із Італією, де під нові потяги починають модернізувати Апеннінську залізницю. У вересні ц. р. потяг від Alstom здійснив перший рейс у Швеції, а також пройшов випробування у Республіці Польща (РП), Австрії та Нідерландах.
Вартість одного потяга Alstom — близько 16 млн EUR, без зарядки він може проїхати 1 тис. км, максимальна швидкість — 140 км/год., місткість — до 300 пасажирів. Попри ціну, європейські країни планують поступово замінювати цими потягами дизельні, які використовують там, де залізничні лінії не електрифіковані — у деяких країнах це понад 40 % рухомого складу. Над ідеєю виробництва водневих потягів працюють і компанії Siemens (ФРН) і Pesa Bydgoszcz (РП), що презентувала прототип водневого локомотиву.
Поки водневі технології поширюються землею, електрика опановує небо. Продовжує дивувати Фінляндія — саме фінська авіакомпанія підписала меморандум зі стартапом, що розробляє електролітаки для коротких відстаней. Тим часом компанія Rolls-Royce уже встигла випробувати прототип електролітака, який згодом планують використовувати для приміського сполучення.
Finnair ще у березні ц. р. повідомила про свою зацікавленість у «зелених» технологіях та оголосила про домовленість зі шведським стартапом Heart Aerospace’s Electric придбати до 20 літаків ES-19. Це повністю електричне повітряне судно, що може вмістити до 19 пасажирів і розраховане на польоти до 400 км. У фінській компанії повідомили, що перші комерційні польоти ES-19 заплановані на 2026 рік.
«Наша компанія вважає, що електрична авіація — один із інструментів у майбутньому безвуглецевих польотів, що сприятиме розвитку відповідальної та сталої авіації, особливо на коротких маршрутах, в епоху, коли зміна клімату домінуватиме на порядку денному», — зазначили у Finnar.
Тим часом повністю електричний літак компанії Rolls-Royce, який назвали Spirit of Innovations, у вересні ц. р. виконав свій перший 15-хвилинний політ. Літак — одномісний, його потужність — понад 500 кінських сил, проєктна швидкість — 480 км/год. Вересневий політ розпочав низку випробувань, що має пройти повітряне судно перед тим, як цю технологію використають для конструювання пасажирських літаків для приміських перевезень. У Rolls-Royce сподіваються почати комерційну експлуатацію електролітака 2026-го.
А деякі компанії вирішили не обмежувати амбіції. Так, британська Electric Aviation Group ще торік улітку представила проєкт гібридного електричного літака на 70 місць для реґіональних польотів, розкритикувавши плани конкурентів на 19-місний літак. Судно, що може літати на електроенергії або на вуглецево-нейтральному паливі, планують випустити до 2028 року.
Тим часом американський стартап Wright Electric, що є партнером авіакомпанії EasyJet, вже до 2023-го обіцяє розробити двигун для 186-місного електричного авіалайнера. Потужність двигуна становитиме 1,5 МВт. Загалом же у світі вже понад 200 компаній працюють над ідеєю електричної або гібридної авіації.
Як повідомляв «Міст», завод із виробництва «зеленого» водню збудують на Львівщині.

Олександра Бодняк, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply