Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 12, 2021

У Європейському Союзі — велобум

Автор:

|

Липень 13, 2020

|

Рубрика:

У Європейському Союзі — велобум

Коли навесні 2018 року Організація Об’єднаних Націй започаткувала відзначення 3 червня Всесвітнього дня велосипеда, ніхто й припустити не міг, що потужний імпульс подальшому поширенню на планеті цього екологічного виду транспорту дасть смертельно небезпечний вірус.
Але сталося саме так: тренд до дедалі більшого використання роверів у великих містах, який давно посилювався, різко прискорила пандемія Covid-19. Вона породила страх заразитися в громадському транспорті, особливо в «години пік» дорогою на роботу або додому, і спонукала багатьох пересуватися на двоколісному транспорті просто неба. Принаймні, саме так сталося в Європі, в т. ч. і тих країнах, широкі верстви населення яких досі швидше захоплено стежили за велоперегонами, ніж зі задоволенням крутили педалі самі.
Якщо в Німеччині заговорили про велосипедний «мінібум», то в Італії йдеться вже про «революцію». На вулицях італійських міст після зняття карантину несподівано з’явилася велика кількість велосипедистів, а в крамницю з продажу велосипедів кинулися покупці. «Такої зміни настроїв я ще не бачив», — радіє Алессандро Турс, президент загальнонаціональної федерації аматорів велосипедів Fiab.
При цьому уряд країни готовий підтримати нове захоплення своїх співвітчизників сумою в 120 млн EUR. Жителям міст з населенням понад 50 тис. осіб пообіцяли при купівлі велосипеда компенсацію 60 % його вартості, але максимум 500 EUR.
Щоправда, програма ще не запрацювала повною мірою, оскільки не готовий сайт, на якому можна буде зареєструватися і перед походом до магазину отримати ваучер, який дає право на негайну знижку. Тому в найближчі два-три місяці італійцям доведеться спершу викладати повну суму, а потім надавати владі чек і чекати на повернення частини витрачених на велосипед коштів. Але багатьох покупців цей менш зручний варіант явно не бентежить.
І в тримільйонному Римі, і в провінційній Форлі в спеціалізованих крамницях розкупили майже всі велосипеди. А крамарі з Мілана з радістю та здивуванням розповідають про нових клієнтів, котрим раніше і на думку не спадало сісти на ровер.
Тим часом у сусідній Франції система надання знижок вже запрацювала. Щоправда, там стимулюють не купівлю нового, а ремонт вже наявного велосипеда, який давно вже, можливо, простоює в льоху або коморі. Майстерні, які беруть участь у програмі, знижують клієнту рахунок на 50 EUR, які їм потім повертає уряд.
До того ж 1 червня Париж запустив антикризову програму щодо підтримки автопрому, в рамках якої можна отримати субсидії на купівлю не лише, до прикладу, електричного автомобіля, але і електричного велосипеда. 2017-го у Франції вже діяла подібна програма стимулювання попиту на електровелосипеди.
Тож цілком можливо, що незабаром до таких велосипедних держав, як Нідерланди, Данія, Угорщина, Швеція, Фінляндія, приєднаються Італія та Франція. Принаймні, в Мілані вже до вересня мають намір прокласти 25 км нових велосипедних доріжок. А влада Рима заговорила навіть про 150 км.
Зазвичай великим є й ринок велосипедів у Німеччині. Однак і там зараз спостерігається велосипедний «мінібум», який також значною мірою пов’язаний із коронавірусом. Опитування свідчать, що багато німців цілеспрямовано скорочують користування громадським транспортом через страх заразитися або відчуття дискомфорту через необхідність одягати маску. Замість цього респонденти частіше їздять на автомобілі, ходять пішки або сідають на велосипед.
«Ми спостерігаємо зараз у велосипедних магазинах значний наплив покупців. Не хочу казати, що велосипед виграв від теперішньої кризи, але можу констатувати, що він переживає зараз абсолютно особливий момент», — розповідає Давід Айзенберґер, котрий відповідає за маркетинг і зв’язки з громадськістю в промисловій спілці ZIV, що об’єднує близько 100 виробників велосипедів та їхніх постачальників.
За його словами, в крамницях зараз багато не лише постійних клієнтів, котрим через карантин довелося відкласти чергову заплановану покупку, але і тих, хто тепер заново відкриває для себе цей транспортний засіб. Це видно, зокрема, з помітного зростання попиту на прості моделі для новаків за ціною приблизно 300 EUR.
Великим попит є також і на дитячі велосипеди. «Ніколи не забуду той понеділок, коли ми знову відкрилися, — радісно згадує перший день роботи після карантину Крістоф Гопп, власник магазину велосипедів в Кельні. — Враження було, ніби прорвало греблю». Наплив відвідувачів був, як він сказав, «просто шалений».
При цьому Німеччина велосипедистів фінансово (принаймні, наразі) не підтримує — на відміну від Італії, Франції, чи, скажімо, Литви, де при утилізації старого автомобіля в рамках програми на загальну суму у 5 млн EUR можна отримати субсидії на покупку нового транспортного засобу, зокрема, звичайних або електричних велосипедів. У Німеччині підвищений попит стимулюють інші фактори, наприклад, значне поліпшення умов для пересування в містах.
Так, у тому ж Кельні останніми роками значно розширили велосипедні доріжки, зокрема, й на центральних вулицях міста. В іншому німецькому мільйоннику, Гамбурзі, в рамках щойно узгодженої програми звільнення від автомобілів центру міста та пріоритетного розвитку громадського транспорту ухвалили рішення поруч із його зупинками спорудити майданчики для 40 тис. велосипедів.
Пільгові умови терміново надала велосипедистам влада Берліна. Після того, як жителі чотиримільйонного міста через коронавірус різко скоротили поїздки в громадському транспорті і масово пересіли на ровери, на багатьох найважливіших магістралях з’явилася тимчасова розмітка. Вона потіснила автомобілі, щоб забезпечити більшій кількості велосипедистів можливість зберігати на доріжках санітарну дистанцію.
Доволі ймовірно, що значну частину цієї тимчасової розмітки перетворять потім у постійну, позаяк Берлін і без того взяв курс на обмеження автомобільних потоків. Хоча без наполегливої боротьби «здавати міста» велосипедистам та екологам німецькі автомобілісти й автомобільна промисловість Німеччини з їхніми потужними лобістськими організаціями, звісно ж, не хочуть.
Однак вплив велосипедної галузі, яка швидко набирає силу, також не варто недооцінювати. У Німеччині наразі близько 280 тис. осіб займаються виробництвом, продажем і ремонтом велосипедів. На їхню купівлю жителі країни витратили торік 4,2 млрд EUR — на 34 % більше, ніж роком раніше. Таке, значне збільшення надходжень пояснюють, передусім, популярністю електровелосипедів, що невпинно зростає.
Як повідомляв «Міст», у Торонто розширюють прокат велосипедів.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply