Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

Інженер із Дніпропетровщини виготовляє легкі машини для військових

Автор:

|

Серпень 18, 2022

|

Рубрика:

Інженер із Дніпропетровщини виготовляє легкі машини для військових
Віталій Бризгалов

До війни Віталій Бризгалов, розробник із Кривого Рогу, чотири роки проєктував електричну вантажівку.

Coolon відклали
Прототип з назвою Coolon уже був готовий і в березні ц. р. команда планувала запускати серійне виробництво автівок. «Ми намірялися реєструвати юридичну особу для будівництва заводу у Львові. Проєкт був розрахований на великі європейські інвестиції, але війна змусила ці плани відкласти», — бідкається інженер.
Одразу після початку великої війни команда Coolon повернулася зі Львова до Кривого Рогу і стала займатися тим, що в їм добре вдавалося після першого вторгнення росіян 2014 року: ремонтом дронів, рацій і систем зв’язку.
Однак за два місяці спеціалізацію довелося змінити. Велика війна виявила проблему, на яку в мирний час ніхто б не звернув увагу: відсутність у військових достатньої кількості легкого та маневрового транспорту. «Це маневрова війна: швидко підійшли, швидко відпрацювали і швидко відійшли. Для цього потрібно дуже багато автівок, вони стали витратним матеріалом. Тепер уся країна шукає їх за кордоном», — наголошує він.
Із Європейського Союзу (ЄС) до України привезли багато спортивних, військових і напіввійськових баґі. Це невеликий легкий автомобіль високої прохідності з відкритими колесами для їзди бездоріжжям. Такий транспорт виявився оптимальним для захисників, але європейські та американські баґі дорогі.
Тому команда Coolon війни вирішила зайнятися виробництвом вітчизняної. Хоча для військових уже зібрали 20 автівок і стільки ж — у процесі виготовлення, п. Бризгалов планує повернутися до свого основного дітища — електричної вантажівки, на яку вже є 2 тис. замовлень.

Усе почалося з волонтерів
З початку великої війни волонтери, які спілкуються з українськими захисниками, шукали можливості для придбання легких і маневрових всюдиходів. Вони звернулися до п. Бризгалова, бо знали його як розробника електровантажівки.
Команда Coolon вивчила привезений із-за кордону баґі і за його прикладом у травні зробила креслення для виробництва аналогічного транспорту в Україні. «Ми полічили, скільки потрібно матеріалів та людино-годин, але виявилося, що заводи не хочуть займатися виготовленням. Є виробники, які втратили замовлення і готові приєднатися до цього процесу, але вартість їхньої роботи дуже завищена», — розповідає інженер.
Деякі українські заводи за виготовлення одного каркаса хотіли від 25 тис грн до 45 тис. грн, тоді як вартість роботи не повинна була перевищувати 20 тис грн. Крім того, звареній рамі ще потрібне фарбування та встановлення кріплень для різних видів зброї. Окрема робота — збирання автомобіля зі запчастин.
Команда Віталія Бризгалова в гаражних умовах зібрала пілотний баґі, який віддали місцевій територіальній обороні. Прототип сподобався військовим, і після цього посипалося багато запитів на виготовлення таких машин. Інженер орендував велике приміщення, розширив кількість працівників до 16 осіб і взявся виготовляти автомобілі серійно.

Штурмовий позашляховик за 2 тисячі
Цінник на баґі з ЄС стартує від 8 тис USD. А деякі моделі коштують і по 20-30 тис. USD. Натомість вартість криворізьких баґі — 2 тис USD. «Жодного прибутку ми не отримуємо. Зараз це, мабуть, найдешевша штурмова автівка у світі», — упевнений п. Бризгалов.
Каркас для баґі зварюють і фарбують на виробництві, а двигун та ходову частину беруть зі старих «Жигулів», ретельно перевіряючи всі вузли. «У нас є дільниця ремонту, де ми замінюємо зношені елементи запчастин із старих автівок, перевіряємо стан двигунів. Вісім із десяти машин у такому стані, що ми навіть радіємо, що прибираємо їх із доріг», — поділився розробник.
На збирання одного автомобіля витрачають два дні. Команда оптимізувала роботу, тому ще збільшити швидкість виготовлення баґі складно. Навіть якщо набрати більше працівників, все одно знадобиться дороге обладнання. «Працюємо без вихідних по 16 годин. Доводиться відмовляти багатьом і пояснювати, що в нас черга на два місяці. Використовуємо обладнання з виробництва прототипу електровантажівки: невеликий лазер і токарний верстат. Потужніший лазер коштує 70-80 тис. USD. Але не заробляючи на цьому проєкті, ми не можемо інвестувати такі кошти», — зізнається інженер.

Авто з підмоченою репутацією
Якщо з купівлею старих «жигулів» проблем немає, дехто їх навіть дарує, то знайти нові запчастини, які до війни виготовляли лише в Росії, складніше. «Багато запчастин купували в Харкові, які сірим імпортом завозили з Росії. Зараз вони майже відсутні. Шукаємо по всій країні залишки зі складів. Європейські запчастини значно дорожчі, хоча замінники можна знайти. Покришки замовляємо в Білій Церкві. Але позаяк це підприємство майже не працює, доводиться замовляти наперед по сто покришок, щоб виробництво могло запуститися й їх виготовити», — зазначає розробник.
Для економії часу конструкцію баґі спроєктували під встановлення двигунів від ВАЗ-2101 і ВАЗ-2107. Інші моделі не беруть. Вага баґі з усіма кріпленнями — до 600 кг. Потужності двигуна (64 к. с.) для цієї ваги вистачає. Це дозволяє долати бездоріжжя, возити зброю та боєприпаси.
Гроші на виготовлення баґі команда шукає з різних джерел. В основному, це волонтерська допомога й оборотні кошти від продажу готових машин. «Якісь гроші збираємо самі, виготовляємо машини і віддаємо військовим. До прикладу, розвідникам. Вони багато грошей витрачають на дрони, але ходять по 20 км пішки, щоб коригувати артилерію», — каже п. Бризгалов.
На етапі розширення команди підприємець попросив фінансової допомоги в інвесторів. Розрахувався з ними акціями майбутнього підприємства з виготовлення електричних вантажівок. Таким чином зібрав 20 тис. USD.
Більшість замовлень на баґі надходять від волонтерів. Системних замовлень, приміром, від Міністерства оборони, немає. «Ми не шукали такої можливості, бо офіційно робити ці авто буде складно. Вони не сертифіковані, не мають «він-кодів». Це суто волонтерська ініціатива», — пояснює інженер.

Команда, що збирає автівки
Після перемоги Віталій Бризгалов не планує комерціалізувати проєкт і каже, що зупинить виробництво баґі. Справа його життя — електромобілі. «Баґі — для фанатів. Усі, хто їздили на них, особливо бездоріжжям, казали, що хотіли б таке авто для риболовлі чи дачі, але я все життя намагався робити електричні автівки. У мене ніколи не було бензинового автомобіля. Навіть якщо і будемо щось таке робити, то в електричній версії», — каже розробник.
Бензиновий варіант можна перетворити на електричний, але через вартість батареї машина буде коштувати втричі більше і значно більше важитиме. Для фронту електричне баґі не надається через необхідність постійної підзарядки. Крім того, постраждають маневреність і потужність. Найголовніше — замість одного електричного баґі можна виготовити три бензинові.

Справа життя або український Маск
Інженеру не раз пропонували продати вантажівку за грубі гроші. Не погодився, бо на основі цієї робочої моделі планують запустити серійне виробництво. Вантажівка Coolon — проста й дешева. Базова версія коштує 16 тис. USD. Такий автомобіль здатен перевезти до 2,5 т на дистанцію до 200 км. «Ми не раз спілкувалися зі замовниками. Більше 120 км на добу містом мало хто проїжджає. У нас було близько 2 тис. попередніх замовлень від великих компаній і людей. Замовлення не підтверджені грошима, але з кожним проговорено. Гадаю, на 80 % це реальні запити», — пояснює розробник.
Компанія має домовленості з багатьма інвесторами на запуск першої черги виробництва. До війни вони були готові вкласти в проєкт близько 4 млн USD. Віталій Бризгалов каже, що на першому етапі планували складати 2 тис. автівок на рік.

Україна не здається
Компанія навіть відкрила представництво в Лондоні, яке мало залучати інвестиції за британським правом. Це дозволяє отримати інвестиції грошима, а віддати акціями. Виробництво у Львові планували запускати не випадково. У місті є фахівці, які мають досвід серійного виробництва автобусів. «Ми знайшли людей із команди Львівського автобусного заводу, маємо домовленості з колишнім директором підприємства, у якого 15 років досвіду. Він зголосився очолити наше виробництво і будувати його з нуля. Команда технологів, інженерів, розробників — ми мали почати працювати з ними з березня», — згадує винахідник.
Війна відтермінувала, але не скасувала плани щодо запуску заводу. Зацікавленість українською електричною вантажівкою зростає, у т. ч. за кордоном, але для запуску виробництва спершу треба перемогти у війні.
Як повідомляв «Міст», запустили виробництво автомобілів для ЗСУ.

Володимир Рихліцький, УП

About Author

Meest-Online