Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

«Гостре око» для водія

Автор:

|

Березень 05, 2015

|

Рубрика:

«Гостре око» для водія

Окуляри для водія

Чи треба казати, що «гостре око» — незамінне для водія? Здавалося б, це — очевидно! А ось і ні! Порозмовляєш з офтальмологами — і волосся стає дибки. Виявляється, більшість автомобілістів, котрі звертаються до них, має далеко не ідеальний зір, але вони й не думають про необхідність одягати окуляри. Підсліпуваті водії якось пристосувалися, адаптувалися і непогано почуваються за кермом, цілковито ігноруючи проблеми зі зором.

Але така впевненість — оманлива, і за неї можна дорого заплатити. Наприклад, певні недуги, як-от дистрофія сітківки ока, ураження зорового нерва і, звісно ж, помилки рефракції (навіть невеликі), можуть призвести до погіршення здатності розрізняти розташовані збоку предмети. А те, чим загрожує порушення периферійного зору людині за кермом, усім зрозуміло без зайвих слів. Звісно, можна вдатися до лінз, але все ж варто визначитися й із тим, які окуляри краще одягати, щоб очі не перевтомлювалися. Отже, якщо окуляри, то які?
Добре сидять. Водій не повинен відчувати потреби постійно або час від часу поправляти окуляри, що з’їжджають на ніс, — це відволікає від дороги й, крім того, ще більше погіршує зір. Тому слід вибирати оправи, які добре сидітимуть на переніссі й підходитимуть вам за розміром. Також важливий дизайн оправи — дужки повинні бути тонкими, щоби не заважати периферійному зору.
Із міцного матеріалу. Для водіїв рекомендують полімерні лінзи (пластик, склопластик), позаяк він – легший, і не б’ється (найміцніші матеріали — полікарбонат і різні комбіновані матеріали, наприклад, трайвекс тощо). Хоча з часом полімерні лінзи можуть змінювати свої властивості, за оптичними характеристиками вони не поступаються лінзам зі скла, які є заборонені до використання водіями. Утім, є й винятки: за допомогою спеціальних технологій уже виготовляють скляні лінзи, які, розбиваючись при ударі, не розсипаються на дрібні уламки.
Прозорі. Будь-яка фарбована лінза затримує світло. Тому окуляри мають бути прозорими. Слід пам’ятати, що, за міжнародним стандартом ІСО 14889, лінзи для водія автомобіля зі світлопропусканням менше за 75 % у нічний час не дозволені, не залежно від їхнього кольору.
Нині можна купити окуляри для водіїв зі спеціальним покриттям, що має різні захисні властивості.
Противідблискове покриття. Такі скельця пропускають більше світла і допомагають очам набагато швидше відновлюватися після осліплення фарами інших автомобілів. Тому в умовах поганої видимості на дорозі вони можуть значно поліпшити якість зору. Зазвичай це покриття наносять на одну або обидві поверхні лінз. Однак такі окуляри потрібні тільки людям із проблемним зором. Ті ж, хто бачить добре, не повинні носити лінзи без діоптрій із покриттям антивідблиску, оскільки будь-яка лінза знижує світлопропускання.
Поляризаційні лінзи. Ефективно захищають і від сліпучого сонця, і від відбитого світла. Поляризаційні фільтри застосовують і на окулярах із діоптріями, і на звичайних, сонцезахисних, які гарні вдень, але категорично неприйнятні для керування автом вночі чи за поганого освітлення.
Фотохромні окуляри («хамелеони»). Відрізняються тим, що змінюють колір залежно від освітлення: на сонці темніють, а в приміщенні стають прозорими. Використання їх за кермом можливе, але треба пам’ятати, що значна частка ультрафіолету затримується лобовим склом, що знижує сонцезахисну ефективність таких лінз.
Окуляри-антифари (із жовтими або жовто-оранжевими лінзами, що затримують синій колір спектру). Такі окуляри підійдуть і для водіння в нічний час, і за негоди, оскільки збільшують контрастність «картинки». Але головне, що повинні знати водії, котрі сідають за кермо в сутінки, — це те, що для нічного водіння потрібна якнайточніша корекція. Адже в темряві зіниця розширюється, що призводить до істотного збільшення зорових перешкод, і зір (особливо контрастна чутливість) погіршується.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply