Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

BMW випускатиме водневі автомобілі

Автор:

|

Вересень 16, 2022

|

Рубрика:

BMW випускатиме водневі автомобілі
BMW iX5 Hydrogen

На заводі концерну «Баварські моторні заводи» (BMW) у Мюнхені у присутності Маркуса Зедера, прем’єр-міністра Баварії, стартувало серійне виробництво систем паливних елементів для моделі BMW iX5 Hydrogen. Цю модель розробляли з 2015 року на базі позашляховика BMW X5, з літа 2021-го успішно тестували на автошляхах Німеччини, а взимку — і в Швеції, неподалік від полярного кола.
Баварські політики завжди охоче відвідують компанію BMW. Тож лише один цей факт не можна вважати критерієм значущості події. До того ж воднева тема зараз у тренді, й керівнику великої технологічно розвинутої федеральної землі вигідно вкотре підтвердити живий інтерес до інновацій у сфері H2. Тим більше, що влада Баварії виділила майже 500 млн EUR на створення науково-дослідного центру в галузі водню та на будівництво водневих заправок, на чому не забув наголосити п. Зедер.
Своєю чергою, автовиробник зацікавлений у тому, щоб продемонструвати: його експеримент має політичну підтримку. Адже йдеться справді про експеримент. У штаб-квартирах інших німецьких автовиробників — Volkswagen із доньками Audi та Porsche, Mercedes-Benz, доньці концерну Stellantis Opel, європейському відділенні Ford — вважають легкові машини на водні безперспективним напрямком розвитку автомобільної промисловості, а тому у рамках декарбонізації автотранспорту роблять ставку на електромобілі.
Інша річ — вантажівки. Зараз поширена думка, що у цьому сегменті відмовлятися від дизеля (або бензину) краще на користь водню, особливо за великої тоннажності, позаяк для перевезення вантажів на далекі відстані можуть знадобитися надто великі і, головне, занадто важкі акумуляторні батареї, які, до того ж, у дорозі доведеться надто довго заряджати. Утім, у галузі є й прихильники вантажних електромобілів.
Як би там не було, ніхто в Німеччині, крім BMW, випускати легкові H2-автомобілі зараз наміру не має, хоча Mercedes-Benz та Audi свого часу експериментували у цій сфері. Та й BMW доволі успішно переходить на випуск електромобілів і щонайпізніше 2030 року має намір половину своєї продукції оснащувати винятково електричними двигунами.
Водночас Олівер Ціпсе, голова правління BMW, все ж не хоче повністю відмовлятися від інших технічних варіантів. «Для нас автомобілі, які працюють на водні, є ідеальною технологією для того, щоб розумно доповнити автомобілі на електричних батареях і тим самим укомплектувати набір рішень у галузі електромобільності», — заявив він.
Отже, йдеться все ж про електромобільність, тільки про інший її різновид? Атож, адже насправді водневі автомобілі теж є електромобілями. Тільки у них роботу електродивгуна забезпечує не акумуляторна батарея, яка заряджається від мережі, а батарея, що отримує електроенергію від паливних елементів, у яких вона виробляється — без шкідливих викидів в атмосферу — в ході хімічної реакції між воднем і киснем.
Власне, виробництво саме готових систем паливних елементів і почалося тепер у Мюнхені. При цьому ключовий компонент, безпосередньо паливні елементи, BMW отримує від японської корпорації Toyota, з якою співпрацює в цій сфері з 2013 року. А Toyota, нагадаємо, випускає вже друге покоління найвідомішої у світі моделі водневого автомобіля Mirai. За даними газети Handelsblatt, глобальні продажі цієї моделі склали торік 6 тис. одиниць.
У BMW обсяги серійного виробництва будуть ще скромнішими і становитимуть менше 100 одиниць. Тож баварський прем’єр-міністр брав участь у Мюнхені у запуску дрібної серії. Експериментальний характер випуску водневих автомобілів підкреслює й те, що вони навіть не надійдуть у продаж або в лізинг, а будуть передані відібраним автолюбителям у Німеччині, Франції, США, Японії, Південній Кореї та Китаї для тестування у звичайних умовах.
Втім, п. Ціпсе вже заявляв, що у керівництві BMW активно розмірковують про друге покоління водневих машин. А Пітер Нота, який відповідає у правлінні концерну за збут і роботу з клієнтами, повідомив, що запуск майбутнього H2-автомобіля у серійне виробництво та продаж запланований на 2025 рік.
Вельми показово, що таку конкретну заяву він зробив у розмові з журналістами саме з Японії. У Мюнхені, вочевидь, виходять із того, що найкращі шанси автомобілі на водні матимуть у цій країні та загалом в Азії. Так, Китай має план довести кількість водневих машин на своїх дорогах до 1 млн одиниць.
У Німеччині, яка вийшла у світові лідери з впровадження водневих потягів, до легкових водневих автомобілів скептично ставляться і автомобілісти, й експерти. Так, професор Штефан Братцель, директор дослідницького інституту Center of Automotive Management у Бергіш-Гладбасі, найвагомішим арґументом проти цієї технології вважає велику витрату енергії під час отримання водню.
Адже з точки зору скорочення викидів в атмосферу парникових газів і захисту клімату є сенс використовувати лише зелений водень, виготовлений з води методом електролізу з використанням великої кількості електроенергії з відновлюваних джерел. Що ж виходить, міркує експерт: спершу витрачати електроенергію на виробництво водню, а потім, в автомобілі, знову перетворювати H2 на електроенергію? Чи не завеликими будуть втрати при цьому?
Ще один вагомий арґумент «проти»: в усій Німеччині H2 поки що можна отримати лише приблизно на 100 заправних станція. Але є й арґументи «за». Водень — чудовий накопичувач надлишків зеленої електроенергії, його можна імпортувати трубогонами та танкерами з різних країн світу, до прикладу, з Канади, про що нещодавно домовилася делегація німецького уряду, що побувала в цій країні. А для автомобілістів велика перевага полягає в тому, що заправити бак (або два баки, як у BMW iX5 Hydrogen) можна за лічені хвилини. А ще, додають у концерні, ця технологія може виявитися особливо затребуваною у найбільших і найважчих позашляховиках. Тому початок дрібносерійного виробництва H2-автомобілів на заводі BMW у Мюнхені тільки піділлє оливи у вогонь дискусій про їхні перспективи. Точніше: додасть їм водню.
Українська служба Deutsche Welle

Як повідомляв «Міст», BMW показала авто, на якому зникають подряпини.

About Author

Meest-Online