Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

20-річчя незалежності України відсвяткували в Конґресі

Автор:

|

Грудень 20, 2011

|

Рубрика:

Український конґресовий комітет Америки (УККА) спільно з Конґресовим українським кокусом (КУК) провів 15 вересня особливе відзначення 20-ї річниці незалежності України в Конґресі США. На святочний захід, який відбувся в конференційній залі сенату, у вікна якої видно купол Капітолію, зібралися представники української ієрархії, дипломати з різних країн, численні колишні та діючі урядові чиновники, гості з України, члени Конґресу, а також представники українсько-американської громади. Усі зійшлися, щоби спільно відсвяткувати незалежність української держави, а також стати свідками нагородження спеціальною Грамотою імені Грушевського обраних кандидатів за їхню працю в галузі розвитку американсько-українських відносин.

Ведучим свята був Михайло Савків, директор Української національної інформаційної служби (УНІС) — бюро УККА в справах громадських зв’язків з осідком у Вашинґтоні. У своєму слові пан Савків зазначив, що «за 20 останніх років український народ показав нам — тим, хто вже віками насолоджується демократією, — те, про що ми, можливо, забули: що ніколи не слід приймати свободу за само собою належне». Це рішуче зауваження стало лише прелюдією до потужних коментарів, які пролунали в другій половині дня. Преосвященний Стефан Сорока, митрополит Української католицької церкви в США, промовив молитву за Україну, а також благословив страви. Відтак вашинґтонська солістка Соломія Дуткевич виконала американський і український Державні Гімни.

Одним із багатьох видатних посадовців, присутніх на святі, був сенатор Річард Луґар (R-IN), член сенатського комітету в справах міжнародних зв’язків і довголітній прихильник проукраїнських питань. Сенатор відомий своєю роботою, особливо в перші дні незалежності України, і забезпеченням украй необхідних коштів уряду США для безпечної утилізації ядерного арсеналу України, який 1991 року був третім за обсягом осередком ядерної енерґетики у світі. Після короткого вступу УККА вручив Грамоту імені Грушевського її першому лавреату — шановному Річарду Луґару. У своєму виступі сенатор розповів про численні поїздки в Україну, зустрічі з різними українськими президентами й про час, який він провів в українській державі як особистий посланник президента Буша під час Помаранчевої революції. Авдиторія з ентузіазмом сприйняла промову сенатора та на завершення стоячи йому аплодувала.

У другій половині дня виступив посол України в США, високоповажаний Олександр Моцик, котрий розказав про великі успіхи, яких досягла Україна за 20 років своєї незалежності, і подякував українській громаді за її зусилля в наданні допомоги українському народові до й після здобуття ним незалежності 1991 року. «Я хотів би подякувати вам (присутнім членам Конґресу. — Ред.) за вашу постійну підтримку України й українського народу. Я особливо вдячний за ваш значний внесок у зміцнення стратеґічного партнерства між Україною та Сполученими Штатами. Ми також високо цінуємо вашу дружбу й партнерство з українсько-американською громадою», — заявив пан посол. Після його промови виступила шановна Ірена Дягутене, спікер парламенту Литви, яка відвідувала Вашинґтон у складі офіційної делеґації. Спікер через перекладача говорила про довголітню дружбу між Литвою й Україною та про свої сподівання на те, що Україна зможе інтеґруватися до Європейського Союзу (ЄС) «якомога швидше, а не йтиме у зворотному напрямку». Вона також попередила, що «якщо Україна вступить у Митний союз Російської Федерації (РФ), Білорусі та Казахстану, то втратить можливість увійти до Зони вільної торгівлі з ЄС, і ми не схвалимо цього напряму».

Наступним лавреатом Грамоти імені Грушевського був відомий член Конґресу, який протягом десятиліть надавав сприяння у вирішенні різних проблем, що стосувалися України, — достойний Сандер Левін (D-МІ), член Комітету шляхів і засобів палати представників і співголова КУК. Грамоту імені Грушевського йому було вручено за довголітню підтримку й, зокрема, за сприяння прийняттю законопроекту про спорудження на федеральній землі у Вашинґтоні пам’ятника жертвам Голодомору-Ґеноциду 1932—1933 рр. в Україні. Стоячи, бурхливими оплесками присутні виразили щиру вдячність за співпрацю конґресмена з громадою впродовж багатьох років. Конґресмен пригадав дні Помаранчевої революції, про те, як стояв перед українським посольством разом з українцями, протестуючи проти сфальсифікованих виборів, і зачитав вступ до конґресової резолюції, присвяченої 20-й річниці незалежності України. Пан Левін несхитним голосом заявив: «Від 24 серпня 1991 року народ України залишився незмінно спрямованим на забезпечення стабільної демократії та вільної ринкової економіки в Україні, і я вдячний їм за їхні демократичні досягнення… Ми в Сполучених Штатах повинні продовжувати підтримувати тих, хто живе під режимами пригноблення й тиранії, у їхній боротьбі за свою свободу… Я закликаю всіх своїх колеґ підтримати цю резолюцію». Він завершив свій виступ, додавши кілька слів про законопроект про пам’ятник жертвам Голодомору-Ґеноциду в Україні та про присутність під час церемонії благословення землі для спорудження в грудні 2008 року.

Під час святкового обіду до слова як головний доповідач був запрошений перший посол США в незалежній Україні достойний Роман Попадюк. Він був одним із перших, хто побачив, як квіти демократії проростають із ґрунту незалежної України. Колишній посол Попадюк, підкресливши свою причетність до України й українсько-американської громади, говорив із правдивою щирістю. Він описав свої перші роки в справі допомоги Україні на шляху до демократичних ідеалів і свою непохитну надію на те, що українська держава досягне повної демократизації. Посол завершив свій виступ під грім оплесків і овацій. Його слова надії, співпереживання та святкування знайшли відгук у серцях присутніх. За всі його зусилля та роботу посла Попадюка також було нагороджено Грамотою імені Грушевського від УККА.

Співголова КУК, конґресменка Марсі Каптур (D-OH) була наступною в почесній черзі для отримання Грамоти імені Грушевського. Конґресменка розказала про свою першу поїздку ще до радянської України 1970 року, описавши сцени, дуже добре відомі багатьом присутнім. Вона також повідомила про свої коментарі з нагоди 20-ї річниці незалежності України до Конґреcового протоколу, нагадавши всім, що «Сполучені Штати привітали суверенітет України та її прагнення до демократичних ідеалів». «Продовжуйте боротися за справедливу справу, тримайтеся своєї долі, будьте наполегливими й пам’ятайте, що для реальних змін потрібно багато часу», — закінчила свій виступ конґресменка Каптур.

Ще одним лавреатом, запрошеним на подіум для нагородження Грамотою імені Грушевського, був другий посол США в Україні Вільям Ґрін Міллер. Його промова зачепила душу кожного, хто мріяв і зміг побачити вільну українську державу. Він зобразив Україну під час свого перебування на посаді посла як країну, що шукала свою долю, а тепер, 20 років потому, це — держава, визнана за свій вклад у світову розбудову, і водночас — держава, у якої попереду ще багато роботи.

У перерві між врученням нагород директор УНІС представив і запросив до слова нового співголову КУК, члена палати представників Джима Герлача (R-PA). Конґресмен висловив вдячність громаді за організацію чудового свята й відзначив проґрес України з 1991 року, а також згадав про необхідність виявляти пильність щодо подальшої демократизації держави. Авдиторія була вдячна за його зауваження та за постійну підтримку в питаннях, що стосуються України в Конґресі США.

Колишній член палати представників Боб Шаффер (R-CO), екс-співголова КУК, а також лавреат Грамоти імені Грушевського, не зміг узяти участі через свої попередні плани, а також обов’язки директора школи, але від імені пана Шаффера виступила його донька лейтенант Емілі Шаффер (USAF). Вона зачитала текст, підготовлений своїм батьком, у якому він зазначає, що пишається своїм етнічним українським корінням і дякує громаді за її зусилля задля налагодження міцніших взаємин між США й Україною.

Колишній конґресмен від штату Пенсильванія Дон Ріттер (R-PA) заявив, що «якби не УККА й англомовна газета The Ukrainian Weekly, Конґрес не знав би, що Україна не є частиною РФ». Екс-співголова Спеціального конґресового комітету в справах Прибалтики й України, а нині член Ради директорів Фонду пам’ятника жертвам комунізму (VOCMF) також отримав Грамоту імені Грушевського й у продовженні своєї промови наголосив на небезпеках, які чатують на демократичну Україну, заявивши, що Сполучені Штати вже, мабуть, утомились від РФ на чолі з прем’єром Путіним.

На жаль, через свої попередні домовленості та поїздки колишні посли США в Україні Стівен Пайфер, Карлос Паскуаль, Джон Гербст, Вільям Тейлор, нинішній посол в Україні Джон Теффт, а також члени Палати представників Денні Девіс (D-IL)

і Біл Паскрелл (D-NJ) та колишній конґресмен Денніс Гартел (D-МІ) не змогли отримати свої Грамоти імені Грушевського під час святкового обіду. УККА вручить їм їхні нагороди в зручний для них час.

Ведучий вечора також представив інших високопоставлених осіб, присутніх на заході, а зокрема: духовенство українських католицької та православної Церков; Анатолія Кінаха — члена парламенту й колишнього прем’єр-міністра України (2001—2002); Леоніда Козаченка, колишнього заступника прем’єр-міністра України; членів литовського парламенту й заступника голови місії (DCM) від Посольства Литви у Вашинґтоні; Бакстера Ханта, директора бюро Державного Департаменту США в справах України, Білорусі та Молдови, а також співробітників від сенатора Річарда Луґара, членів палати представників Марсі Каптур, Сандера Левіна й Джима Герлача. Обід завершився благословенням від Його Високопреосвященства архієпископа Антонія з Української православної церкви в США, який нагадав усім присутнім, що «святкування має йти рука в руку з роздумами».

Енерґійність у залі була відчутною і тоді, коли святкування перейшло від обіду з врученням нагород до тематичних дискусій. Доповідачі розказували авдиторії про свій життєвий досвід і перспективи України. Кожен учасник дискусії поділився своїм сприйняттям української держави та сподіванням на її демократичний розвиток.

Перший панель «Перспективи незалежності України — перед 1991 роком» очолив Аскольд Лозинський, голова Міжнародної конференції на підтримку України й колишній президент Світового конґресу українців і УККА, запаливши присутніх своєю вагомою промовою. Після пристрасного вступу гучним голосом він представив достойну Полу Добрянську, колишнього заступника державного секретаря з питань демократії та ґлобальних питань, колишнього конґресмена Дона Ріттера, який заявив, що Україна буде не в змозі мати справжню демократію, поки керівництво замість «гомо совєтікуса» не стане «гомо українікусом», й Ірену Яросевич, представника неурядових організацій ООН від Світової федерації українських жіночих організацій.

Другий панель «Перспективи незалежності України — після 1991 року» проходив під головуванням Тамари Олексій, президента УККА. «Майже відразу після здобуття незалежності, — заявила пані Олексій, — нова українська держава зіштовхнулася з тим, що здавалося нездоланними перешкодами. Із відновленням незалежності прийшла сувора реальність вирішення завдань, які постали перед усіма українцями: відбудова держави, зруйнованої трьома століттями імперіалізму. Проблеми, з якими Україна зіткнулася, були приголом­шуючими. Хоча зараз країна, можливо, ще не є такою, про яку ми мріяли, вона пережила багато штормів, і ми з гордістю можемо заявити, що вона не тільки вистояла, але й здобула успіхи». Її зворушливі й надихаючі слова згодом перейшли в представлення гостей: Вільяма Міллера, колишнього посла США в Україні; Ірени Халупи, кореспондентки радіо «Свобода»; Олександра Олександровича, директора Департаменту нерозповсюдження зброї й експортного контролю при Міністерстві закордонних справ України, а також спеціального гостя, наймолодшого члена українського парламенту шановної Лесі Оробець. Члени авдиторії то плакали, то сміялися, слухаючи емоційні та щирі промови кожного доповідача.

Перемовини за круг­лим столом дали змогу зосередити увагу на ролі українсько-американської громади й уряду США в наданні допомоги Україні задля досягнення її незалежності та збереження свободи.

Проведення успішного відзначення 20-ї річниці незалежності України в Конґресі США стало можливе завдяки підтримці української громади та кількох українських кредитівок: Федеральної кредитової кооперативи «Самопоміч» (Нью-Йорк), Федеральної кредитової кооперативи «Самопоміч» (Нью-Джерзі), Федеральної кредитової кооперативи СУМА (Йонкерс), Української національної федеральної кредитової кооперативи, а також Федеральної кредитової кооперативи «Самопоміч» (Клівленд).

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply